Polskie Radio
Section05

reportaż

"Maraton dobra". Reportaż Oliwii Krettek

Marsz kojarzy się jednoznacznie z wojskiem. 32-letni Petro Skrypka nie mógł jednak go kontynuować w ten sposób, choć bardzo chciał. Maszeruje więc już jako weteran wojenny sam do celu oddalonego o kilka tysięcy kilometrów, myślami będąc nadal z tymi, którzy zostali w jego ojczyźnie. Chce przez swoją inicjatywę, którą nazwał "Maraton dobra" postawić rannych na nogi, zbierając pieniądze na protezy.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Ukraina Oliwia Krettek

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty - reportaż "Miejsce do życia" [POSŁUCHAJ]

Wielka płyta była bardzo rozpowszechniona w polskim budownictwie od lat 60. do początku lat 90. Do dziś mieszkania w blokach z wielkiej płyty cieszą się popularnością ze względu na to, że często na niewielkim metrażu mamy wiele pokoi, w okolicy są punkty usługowe, przedszkola i szkoły, a samo osiedle jest dobrze skomunikowane z resztą miasta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Joanna Bogusławska mieszkanie nieruchomości

"Żądza pieniądza". Jak działają sprawcy lichwy mieszkaniowej? [POSŁUCHAJ]

Reportaż o procederze lichwy mieszkaniowej, utraconych nieruchomościach i zaangażowanych w te oszustwa urzędnikach państwowych - notariuszach. – To opowieść o ludzkich kłopotach i naiwności i tych, którzy z niej żyją. Opowieść o łatwowierności i żądzy pieniądza – mówił, zapraszając na audycję, jej autor Adam Bogoryja-Zakrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca pożyczka nieruchomości oszustwa oszustwo

48. FPFF w Gdyni. Reportaż Jakuba Tarki "Festiwal wczoraj, festiwal dziś"

Tegorocznemu Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2023) towarzyszą dwie wystawy - projektów scenografii Allana Starskiego (tegorocznego laureata Platynowych Lwów za całokształt twórczości) i plakatów Andrzeja Pągowskiego "Morgenstern na nowo". Obaj twórcy od lat związani są z Festiwalem. Jakie zdarzenia z tej corocznej imprezy filmowej utkwiły w ich pamięci, jak wyglądały jej początki, jaki wpływ miała na ich twórczość i jak oceniają ją dziś?
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jakub Tarka

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Allan Starski i Andrzej Pągowski dzielą się wspomnieniami [POSŁUCHAJ]

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 jego siedzibą był Gdańsk, obecnie jest to Gdynia. Najciekawszymi historiami związanymi z tym wydarzeniem podzielili się ze słuchaczami radiowej Jedynki scenograf Allan Starski i grafik Andrzej Pągowski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Jakub Tarka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Allan Starski Andrzej Pągowski

"Przy ławeczce Majstra Biedy" - reportaż Julii Rozbieckiej

Przy ławeczce Majstra Biedy Bieszczady we wrześniu są bardzo piękne, kolorowe, dlatego warto wybrać się tam, a również przysiąść na ławeczce. Ławeczka jak wiele innych. Granitowa, szara i zimna. Stoi przy bieszczadzkiej obwodnicy w Wetlinie. Ale przechodzących obok wędrowców zatrzymuje siedząca na niej nieruchoma postać. To kamienny posąg Władysława Nadopty - Majstra Biedy, który patrzy stamtąd na grań połonin, w kierunku Smereka i przełęczy Orłowicza.
Zobacz więcej na temat:  Julia Rozbiecka

Andrzej Miłosz. "Był kimś w rodzaju zwariowanego Kmicica"

21 września 2002 roku zmarł Andrzej Miłosz. Był nie tylko reportażystą, twórcą filmów dokumentalnych, lecz także człowiekiem, który podczas II wojny światowej pomagał ratować Żydów z wileńskiego getta. Wraz ze swoim bratem poetą i noblistą Czesławem Miłoszem otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Czesław Miłosz FILM dokument Armia Krajowa sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa

Życiopisanie Steda: trzy pokolenia czytają i śpiewają poezję Stachury [POSŁUCHAJ]

Edward Stachura "Sted" należy do tej grupy twórców, których określa się mianem "kultowi". Jednak w jego wypadku na pewno nie jest ono używane na wyrost: już trzecie pokolenia, a może nawet i czwarte, zafascynowane jest jego życiem, pisaniem i poezją, które stanowią także dla nich inspirację. I spotykają się na kolejnych "Stachuriadach"...
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA poezja poezja śpiewana Edward Stachura literatura

Szukanie śladów swoich przodków. Reportaż "Po nitce do kłębka" [POSŁUCHAJ]

Ich skarbem są nie tylko trzy córeczki, ale też stuletni tasak po prababci, zdjęcie z opisem "ojca matka", skrzynia z dokumentami, stara mapa Bronowa czy guzik z munduru bliskiego członka rodziny. Martyna i Andrzej Jankowscy znają swoją rodzinę - tę dalszą i bliższą od podszewki - ponieważ ich pasją jest genealogia.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Aleksandra Sadokierska Dorota Sokołowska reportaż w Jedynce genealogia pr poleca

Twórczość Edwarda Stachury. "Mgła czułych ludzi" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

Zakończyła się V edycja festiwalu Stachuriada Niebieska Tancbuda. Po raz kolejny trzy pokolenia spotkały się, żeby wspólnie przeżywać twórczość Edwarda Stachury. Poeta, prozaik, wokalista nie żyje już od ponad czterdziestu lat, mimo to jego dzieła wciąż znajdują kolejnych piewców, jego postać budzi skrajne emocje. Reportaż to podróż przez archiwalia Polskiego Radia oraz współczesne wydarzenia związane z postacią artysty.
Zobacz więcej na temat:  Edward Stachura