Polskie Radio
Section05

reportaż

Od rhytm and bluesa do big bitu. "Chłopcy z miasteczka" Urszuli Żółtowskiej

"Chłopcy z miasteczka" to reportaż z 1998 roku autorstwa Urszuli Żółtowskiej. Wspomnienia z młodości w małym miasteczku przeplatają się w niej ze wspomnieniami miłości do muzyki lat 60. Bohaterom opowieści wciąż towarzyszy młodzieńcza miłość do rock and rolla. Dzięki nagraniu, możemy wrócić do czasów, kiedy zakazana muzyka rock and rollowa niosła ze sobą powiew Zachodu, pachniała świeżością i buntem.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Dorota Boniecka-Górny

Opowieść o strachu i niepewności. Reportaż "Rebel w Pasłęku" [POSŁUCHAJ]

– To nie jest opowieść o ekologii i szansach, jakie niesie ze sobą nowa technologia. To opowieść o strachu i niepewności, zwłaszcza że budząca kontrowersje inwestycja ma znaleźć się obok zakładu produkującego mleko w proszku. Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki niczego nie rozstrzygają, a wiele starają się tłumaczyć – mówiła w Trójce Anna Dudzińska, zapowiadając reportaż "Rebel w Pasłęku".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska Pasłęk społeczeństwo warmińsko-mazurskie pr poleca

Gdzie się schronić, jeśli nie ma schronów? Reportaż "Poczucie bezpieczeństwa" [POSŁUCHAJ]

W Polsce nie ma gdzie się ukryć. Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę schrony, w których mogą ukryć się obywatele w sytuacji zagrożenia. Raport opublikowano 13 marca: okazuje się, że nawet nie ma pewności, ile jest schronów. A np. młodzi warszawiacy twierdzą, że nawet nie wiedzą , jak się mają zachować w sytuacji zagrożenia, jakie działania podjąć i gdzie się ukryć.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska Najwyższa Izba Kontroli schron społeczeństwo bezpieczeństwo ochrona pr poleca

Tradycja i rodzinne tajemnice. Reportaż Moniki Malec "Sklejone ze strzępów" [POSŁUCHAJ]

Bohaterką reportażu jest Katarzyna Kotarska - menedżerka kultury, animatorka społeczności lokalnych i tutorka. Poprzez swoich przodków czuje niezwykłą więź z Krzczonowem. Stary, opuszczony dom jest dla niej źródłem wiedzy o krewnych, którzy - choć odeszli - wciąż są blisko.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Irena Piłatowska-Mądry Monika Malec reportaż w Jedynce tajemnice rodzina pr poleca

Działalność sądeckiego hospicjum. Reportaż "Każdy na swój temat cierpi" [POSŁUCHAJ]

To miejsce, gdzie brak nadziei splata się z nadzieją, cierpienie z poczuciem ulgi, samotność z obecnością. Mowa o hospicjum. Tu czas płynie wolniej niż gdzie indziej. Monika Chrobak przyjrzała się działalności sądeckiego ośrodka, w którym jest zapewniona opieka nad pacjentami z chorobami nowotworowymi lub innymi chorobami nieuleczalnymi.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak hospicjum pomoc społeczna seniorzy reportaż w Jedynce pr poleca

"Każdy na swój temat cierpi" - reportaż Moniki Chrobak o działalności sądeckiego hospicjum

To miejsce, gdzie brak nadziei splata się z nadzieją, cierpienie z poczuciem ulgi, samotność z obecnością. Mowa o hospicjum. Tu czas płynie wolniej niż gdzie indziej. Monika Chrobak przyjrzała się działalności sądeckiego ośrodka, w którym jest zapewniona opieka nad pacjentami z chorobami nowotworowymi lub innymi chorobami nieuleczalnymi.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak hospicjum pomoc społeczna seniorzy

Nowe życie przedmiotów z przedwojennego Wrocławia. "Przysposobione" - reportaż Magdy Skawińskiej

To jest opowieść o przysposobieniu. Ale nie ludzi, tylko przedmiotów. Przysposobienie to zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego przyjęcie do rodziny niespokrewnionego biologicznie dziecka i tym samym włączenie go w system dziedziczenia. Przysposobienie to także przygotowywanie czegoś do użycia, do wykonywania określonych zadań. Czy możemy myśleć o przysposabianiu rzeczy i wyobrazić sobie wspólnotę krewnych, która obejmuje również przedmioty?
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska

Dziennikarz Polskiego Radia laureatem Nagrody im. Bolesława Prusa

Adam Bogoryja – Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał Nagrodę im. Bolesława Prusa w kategorii „Złoty Prus”, która przyznawana jest za całokształt dokonań dziennikarskich przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość wręczenia statuetek i dyplomów nominowanym i laureatom Nagrody im. Bolesława Prusa odbyła się 26 marca w Domu Dziennikarza w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski Studio Reportażu i Dokumentu W POLSKIM RADIU