Polskie Radio
Section05

reportaż

"Misja nadal trwa" – reportaż Moniki Chrobak

Reportaż "Misja nadal trwa" to opowieść o zmaganiu się z traumą i silnym stresem w sytuacji dramatycznych wydarzeń. Bohaterami są dwaj weterani działań poza granicami kraju. Adam Piętka i Robert Kłębczyk mają za sobą służbę ratowniczą po trzęsieniach ziemi w różnych częściach świata. Mieli tam najtrudniejszą rolę  - wyciągali spod gruzów ludzi - żywych lub martwych.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż w Jedynce Monika Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu na Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024

Obok prezentacji słuchowisk teatralnych, Festiwal "Dwa Teatry" Sopot 2024 to też możliwość poznania najlepszych reportaży, które powstają w Studiu Reportażu o Dokumentu Polskiego Radia. To również możliwość wysłuchania ich w wyjątkowych okolicznościach - w plenerze - na sopockiej plaży przed teatrem Atelier.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Studio Reportażu i Dokumentu Bartosz Panek Aleksandra Łapkiewicz Małgorzata Żerwe Sopot plaża przyroda

"Dwa Teatry" 2024 - podsumowanie pierwszego dnia Festiwalu

Za nami specjalne wydanie audycji "Lata z Radiem", słuchowisko na żywo "Matysiakowie", prezentacje konkursowych słuchowisk i spotkania z aktorami teatralnymi. Na sopockiej plaży przed Teatrem Atelier prezentowano też najlepsze reportaże, które powstały w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Pierwszy dzień największego radiowego święta teatru - Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 zakończył się uroczystą Galą i wręczeniem Wielkich Nagród Festiwalu - za całokształt twórczości teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry Dwa Teatry 2024 Sopot Studio Reportażu i Dokumentu Adam Wojtyszko Matysiakowie Lato z Radiem Festiwal Dwa Teatry 2024 W POLSKIM RADIU aktualności teatru - artykuł wyróżniony

Z reżyserem Januszem Zaorskim przez mundiale. Reportaż "Serce kibica" Antoniego Rokickiego

Od dziecka pasjonowała go piłka nożna. Potrafił spędzać wiele godzin na parapecie, bo z okna miał widok na Stadion Gwardii Warszawa. "Podobno byłem dość ruchliwym, krnąbrnym dzieckiem, a uspokajałem się, kiedy sadzano mnie na parapecie, a ja mogłem przez szybę oglądać mecz, tych 22 facetów goniących za jakimś okrągłym przedmiotem. To było dla mnie fascynujące" - opowiada Janusz Zaorski.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Zaorski Antoni Rokicki reportaż w Jedynce pr poleca

Audycja z cyklu - „Co jest na tej taśmie?” A w audycji - reportaż Katarzyny Michalak - „Dzień taty”

Poprzez reportaż można pokazać człowieka i rzeczywistość nas otaczającą. Audycja prezentuje wybitne archiwalne reportaże i dokumenty uzupełnione o rozmowę z autorami, specjalistami, czy bliskimi bohaterów reportaży. Zapraszamy na reportaż Katarzyny Michalak „Dzień taty” i rozmowę z dziennikarzem i ojcem dwójki dzieci - Jakubem Oworuszko.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Dorota Boniecka-Górny Katarzyna Michalak

Monika Chrobak wśród laureatów konkursu Silesia Press

Reportażystkę ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wyróżniono za dwa reportaże – "Kim będę" oraz "Śladami Jana Kiepury". Bohater pierwszego reportażu po trudnym dzieciństwie postanawia rozpocząć nowy rozdział w swoim dorosłym życiu. Drugi reportaż to wspomnienie Jana Kiepury – gwiazdy scen operowych i operetkowych dwudziestolecia międzywojennego.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż w Jedynce Monika Chrobak W POLSKIM RADIU

"Muszą piłkę słyszeć" - o blind footballu w reportażu Magdy Skawińskiej

Nie widzą piłki, więc jak mogą w nią grać? Słyszą ją oraz podpowiedzi przewodników, którzy mówią im, w którą stronę się poruszać. Mowa o niewidomych piłkarzach uprawiających odmianę piłki nożnej zwaną blind footballem. To jest sport dla prawdziwych twardzieli. Złamane nosy, rany cięte czy inne kontuzje są tutaj na porządku dziennym.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka blind football niepełnosprawność niewidomi Magdalena Skawińska

"Przywrócić pamięć". Reportaż Joanny Bogusławskiej o Elżbiecie Ficowskiej

Bieta Ficowska zawsze działała na rzecz innych. Uratowana z warszawskiego getta, miała dwie matki - żydowską i polską. Była żoną poety Jerzego Ficowskiego (zmarł w 2006 roku), który pomagał jej odnaleźć żydowskie korzenie. Od lat 70. była związana z opozycją demokratyczną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Cezary Harasimowicz getto warszawskie Żydzi Irena Sendlerowa Joanna Bogusławska