Polskie Radio
Section05

reżim

Na cmentarzu wojskowym w Białymstoku IPN odnalazł szkielet kolejnej osoby

Szczątki odkryto podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Na białostockim cmentarzu znajdują się jamy grobowe ze zbiorowymi pochówkami, prawdopodobnie ofiar terroru komunistycznego. Znaleziono dotąd kości 10 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN Krzysztof Szwagrzyk komunizm służba bezpieczeństwa śmierć ekshumacja PRL Białystok

Czy światu zagraża międzynarodówka dyktatur? Anne Applebaum: wszystko zależy od ludzi, od ich zaangażowania

- Napisałam książkę "Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem" nie po to, by ludzi przestraszyć, by mówili, że wszystko się skończyło, nie ma miejsca na demokrację liberalną na świecie. Ja napisałam ją, by ludzie zaczęli bronić tej demokracji - powiedziała w audycji "Historia bliska" Anne Applebaum, amerykańska dziennikarka, politolożka i autorka książek poświęconych historii XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik Anne Applebaum demokracja dyktatura

Białorusini wracający z Polski trafiają do więzień

Co najmniej 260 osób wracających z Polski na Białoruś w ciągu ostatniego roku było zatrzymanych przez białoruskie służby podczas odprawy granicznej. Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" informuje, że większość z nich skazano na podstawie artykułów kodeksu wykroczeń na areszty administracyjne i grzywny. Byli też tacy, przeciwko którym wytoczono sprawy karne. Niektóre spośród tych osób zostały skazane na 10 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka

Spirala terroru i propagandy. Koszmar życia w Rosji

W Rosji od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji na Ukrainę zaostrzyły się represje wobec obywateli - wynika z raportu ONZ. Śledztwo ujawnia szczegóły brutalności policji, powszechną przemoc wobec niezależnych mediów i uporczywe próby uciszenia krytyków Kremla za pomocą nowych, rygorystycznych przepisów prawa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa serwis wschodni Rosja prawa człowieka wojna na Ukrainie Kreml Władimir Putin polityka represje więźniowie polityczni ONZ

Reżim Augusto Pinocheta, czyli rozwój Chile w cieniu terroru

51 lat temu, 11 września 1973 roku, junta wojskowa z generałem Augusto Pinochetem na czele przeprowadziła zamach stanu, obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Salvadora Allende i przejęła władzę w Chile. Dyktatorskie rządy generała oceniane są niejednoznacznie. Z jednej strony przyniosły gospodarczy rozwój kraju, z drugiej charakteryzowały się terrorem, który dotknął tysięcy obywateli.
Zobacz więcej na temat:  Augusto Pinochet Ameryka Południowa Chile dyktatura

Mińsk: niebawem proces ks. Henryka Okołotowicza oskarżanego przez władze reżimu o "zdradę stanu"

Finalizowane jest śledztwo w sprawie księdza Henryka Okołotowicza, a proces odbędzie się w trybie niejawnym - informuje portal katolik.life. 64-letni kapłan, proboszcz parafii św. Józefa w Wołożynie w obwodzie mińskim został aresztowany 17 listopada ub. roku i jest oskarżany przez białoruskie władze o "zdradę stanu", za co grozi kara od 7 do 15 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Kościół katolicki

"Są sprawy palące". Co wiadomo o wizycie Cichanouskiej w Polsce?

- Podziękowaliśmy polskiej stronie za pomoc, którą udziela obywatelom Białorusi w związku z potrzebą legalizacji pobytu na terytorium Polski - przekazał Paweł Łatuszka, pytany o rozmowy Swiatłany Cichanouskiej i jej gabinetu z przedstawicielami MSWiA. - Na spotkaniach podnosimy najbardziej palące, piekące sprawy, a polityka reżimu sprawia, że sytuacja się pogarsza - zaznaczyła działaczka Alina Kouszyk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś opozycja więźniowie polityczni Paweł Łatuszka