Polskie Radio
Section05

Rok Aleksandra Fredry

Krzysztof Jasiński o Finisażu Roku Fredry. "Na scenie Teatru STU wystąpią potomkowie pisarza"

- Znamy się, choć jest nas obecnie 151 potomków hrabiego Fredry żyjących na trzech kontynentach. Wraz z zespołem Teatru STU zakończymy Rok Fredrowski właśnie 10 stycznia - mówił w Dwójce Maciej Szeptycki, prapraprawnuk Aleksandra Fredry. - Dla mnie Fredro jest największym polskim poetą, uwolnionym, nie jest poetą tragedii i śmierci. Komedia jest sztuką wolności - zaznaczył dyrektor Teatru STU Krzysztof Jasiński.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro Krzysztof Jasiński Dwójka Jakub Kukla Daniel Olbrychski

Fredrusie w Teatrze STU, czyli niezwykłe zakończenie Roku Fredry

Rok 2023, w którym przypadała 230. rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego komediopisarza, został oficjalnie obwołany Rokiem Fredry. Jego finisaż odbędzie się w środę, 10 stycznia, w krakowskim Teatrze STU. Będzie niezwykle: dość powiedzieć, że pojawi się na nim blisko 70 potomków wielkiego komediopisarza. A to dopiero początek…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura TEATR Aleksander Fredro Kraków Tomasz Miara Trójka

230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry. Dziennikarze Programu 1 czytali dzieła poety [POSŁUCHAJ]

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Aleksandra Fredry - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety. Obchodzimy w nim 230. rocznicę urodzin twórcy. Z tej okazji 20 czerwca na antenie Programu 1 wyemitowaliśmy okolicznościowe materiały związane z życiem i twórczością mistrza komedii. Ponadto z dziełami Fredry zmierzyli się dziennikarze radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro literatura komedia poezja

"Uratował Polskę od narodowej melancholii". Potomek Aleksandra Fredry o mistrzu komedii

- Można zadać sobie pytanie, czym dla Aleksandra Fredry były komedie. W moim odczuciu to po pierwsze było hobby. (...) Cytując jeden z jego listów, ale też innych wypowiedzi z materiałów, które po sobie zostawił, "w życiu gramy tragedyje, więc grajmy i piszmy też komedyje" - mówi Maciej Szeptycki, prapraprawnuk Aleksandra Fredry i założyciel Domu Komedii w Łaszczowie. We wtorek (20.06) obchodzimy 230. rocznicę urodzin polskiego komediopisarza.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro Martyna Podolska literatura

Jarosław Gajewski: sztuki Fredry są zawsze aktualne

- Aleksander Fredro był człowiekiem wyjątkowym. Jego dzieła od ponad dwustu lat nie schodzą z naszych scen, chcemy zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury - mówił w Dwójce Jarosław Gajewski, pełniący obowiązki dyrektora Teatru Klasyki Polskiej. "Dożywocie", "Śluby panieńskie" oraz "Zemsta" zostaną wystawione podczas Festiwalu "Fredro w Łazienkach" Teatru Klasyki Polskiej i Muzeum Łazienki Królewskie od 5 do 7 czerwca. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro Dwójka jarosław gajewski Paweł Siwek

Rok Aleksandra Fredry. Konkurs "Fredro w obrazku"

- Zachęcamy do tego, by poznać tego znakomitego komediopisarza i twórcę - w Polskim Radiu Dzieciom organizujemy konkurs "Fredro w obrazku", konkurs plastyczny, ale opierający się na twórczości Fredry. Aby narysować pracę konkursową należy poznać jego twórczość. Inspirujemy się wierszami, bajkami, wybieramy konkretną scenę i ilustrujemy ją dowolną techniką - mówiła w Martyna Chuderska (Polskie Radio Dzieciom).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Aleksander Fredro Martyna Chuderska

Rok Fredry. "Jego dramaty były przeciwieństwem tych romantycznych"

- Siła dramatów Fredry polegała na czymś zupełnie innym niż siła dramatów romantycznych. One nie zadawały wielkich pytań, natomiast były znakomicie skonstruowane; były wyrażone niezwykle plastycznym, a jednocześnie skrótowym językiem, na tyle przezroczystym, świetnie wyrażającym każdą myśl i każdy niuans, o który chodzi autorowi, że w zasadzie tej niedoskonałości można nie dostrzegać - mówiła w Dwójce Kalina Zalewska, krytyczka teatralna.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Aleksander Fredro Dwójka KULTURA Małgorzata Szymankiewicz

Skąd wziął się "hrabia" przy nazwisku Aleksandra Fredry?

- W dawnych czasach tytuły hrabiowskie były wyznacznikiem pewnego poziomu społecznego danej rodziny czy osoby, która go otrzymywała i wiązały się w różnych państwach z różnymi przywilejami i obowiązkami. Pod koniec XVIII wieku, gdy Rzeczypospolita jako państwo upadała, urzędy senatorskie pozwoliły rodzinie Fredrów na uzyskanie tytułu hrabiowskiego - mówił w Dwójce prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Aleksander Fredro literatura komedia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA