Polskie Radio
Section05

rwanda

Mariusz Majewski: dramatyczne szczegóły pobytu w kongijskim więzieniu

Polski podróżnik Mariusz Majewski wrócił do kraju po trzech miesiącach pobytu w więzieniu w Demokratycznej Republice Konga. Trafił tam za rzekome szpiegostwo i dostał wyrok dożywocia oraz 10 mln dolarów grzywny. W więzieniu w Kongu przeżył prawdziwy horror: to, że udało mu się przeżyć i wrócić do Polski, uważa za cud. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus Kongo podróże areszt polityka prezydent Andrzej Duda Angola szpiegostwo Afryka konflikty międzynarodowe

Rocznica ludobójstwa w Rwandzie. Hołd przedstawicieli UE

Przedstawiciele Unii Europejskiej oddali hołd ofiarom ludobójczych walk między plemionami Tutsi i Hutu w Rwandzie. Dziś przypada 30. rocznica masakry, w której zginęło 800 tysięcy ludzi, głównie z plemienia Tutsi, dokonanej przez ekstremistów Hutu. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka ludobójstwo Unia Europejska Charles Michel kigali pamięć Ursula von der Leyen dyplomacja Beata Płomecka

ANALIZA Nowe rozdanie w Afryce. Promocja polskiej gospodarki i walka z wpływami Kremla

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w trzech krajach Afryki Wschodniej: Kenii, Rwandzie i Tanzanii. Celem Polski jest zacieśnianie relacji gospodarczych z krajami Afryki oraz przeciwdziałanie umacniania się tam rosyjskich oraz chińskich wpływów. Kenia wytwarza około połowę PKB regionu, Tanzania odnotowuje dynamiczny wzrost ruchu turystycznego z Polski, a Rwanda jest bardzo perspektywicznym rynkiem wschodniej Afryki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Afryka polityka Rosja Chiny Kenia Tanzania

Wielka Brytania chce odsyłać nielegalnych imigrantów do Rwandy. Umowa budzi jednak wiele kontrowersji

Jest kilka powodów, dla których Rwanda gotowa jest przyjmować nielegalnych imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii - pieniądze, pozycja międzynarodowa, reputacja - ale to, czy umowa pomoże jej wizerunkowo, jest równie niepewne, jak to, czy deportacje w ogóle się rozpoczną - powiedział Ben Shepherd, analityk ds. Afryki w londyńskim think tanku Chatham House.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania migracja uchodźcy

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii zabronił odsyłania imigrantów do Rwandy. Rząd na Wyspach planuje ominąć wyrok

Traktat z Rwandą ma uratować flagowy brytyjski plan ws. migracji. Brytyjczycy chcieli odsyłać tam migrantów przepływających przez kanał La Manche. Ale plan zablokował Sąd Najwyższy, uznając, że to niehumanitarne, Rwanda nie jest bezpieczna, a rząd w Kigali może odsyłać ich do krajów, z których uciekli. Dzisiejsza umowa ma temu zapobiec i w konsekwencji sprawić, że strategia dostanie zielone światło. Ale wielu ekspertów jest sceptycznych.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Europa kryzys migracyjny ŚWIAT kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

Brytyjski SN zabronił odsyłania imigrantów do Rwandy. Rząd w Londynie ma problem

"Mocny komunikat" - tak wyrok brytyjskiego Sądu Najwyższego komentuje doktor Joelle Grogan, ekspertka od prawa migracyjnego z think tanku UK in a Changing Europe. Sędziowie uznali właśnie, że flagowa polityka migracyjna Konserwatystów jest nielegalna, bo łamie prawo międzynarodowe i zagraża ludzkiemu życiu. Ludzie przypływający do Królestwa przez kanał La Manche nie mogą być odsyłani do Rwandy. O szczegółach Adam Dąbrowski korespondent Polskiego Radia z Londynu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Sąd Najwyższy