Polskie Radio
Section05

Ryszard Bugaj

"Wyeliminowanie nędzy wśród polskich dzieci sukcesem 2017"

Polityka społeczna rządu w 2017. W Debacie Polskiego Radia 24 dyskutowali na ten temat: Bartosz Marczuk wiceminister RPiPS, prof. Grażyna Ancyparowicz - członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, prof. Józefina Hrynkiewicz - socjolog, prof. Jacek Męcina - dyrektor Instytutu Polityki Społecznej UW oraz prof. Ryszard Bugaj – PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska Mateusz Morawiecki program 500+ Anna Grabowska Bartosz Marczuk

Jakie powinno być miejsce Kościoła w państwie?

– Wydaje się, że państwo za bardzo wspiera Kościół w jego różnych działaniach – mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Duda, filozof, publicysta czasopisma "Więzi". W jaki sposób po wielu wiekach sojuszu tronu i ołtarza ma funkcjonować Kościół i inne związki wyznaniowe w Polsce i w świecie liberalnej demokracji? O tym w audycji Konfrontacje Idei.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół konstytucja państwo Kościół katolicki katolicyzm

Polskie rolnictwo eksportem stoi

Czy rolnictwo w okresie transformacji rozwijało się na zasadach czysto rynkowych czy też istotne znacznie ma interwencja państwa? Jaka jest obecnie sytuacja naszych producentów? Jak wygląda wydajność polskiego rolnictwa? Czy Polska we właściwy sposób korzysta z pomocy Unii Europejskiej? O tym w audycji Konfrontacje Idei mówił prof. Jerzy Wilkin z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rolnictwo Unia Europejska Jerzy Wilkin

Globalne ocieplenie a energia odnawialna

W Paryżu, na konferencji klimatycznej w grudniu 2015 roku 195 krajów przyjęło światowe porozumienie klimatyczne. Określono w nim plan działania, który ma uchronić świat przed skutkami daleko posuniętych zmian klimatu. O globalnym ociepleniu i wykorzystaniu energii odnawialnej rozmawiali w audycji Konfrontacje Idei dr Andrzej Kassenberg (były prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju) i Grzegorz Wiśniewski (Instytut Energii Odnawialnej).
Zobacz więcej na temat:  globalne ocieplenie ekologia energetyka

Rok 2016 rokiem konfliktu na linii opozycja-rząd

Rok 2016 stał pod znakiem protestów opozycji parlamentarnej i Komitetu Obrony Demokracji. Czy manifestacje przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości mogą zmienić polską scenę polityczną? O tym w Konfrontacjach Idei rozmawiali Maryna Miklaszewska, dziennikarka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej oraz Rafał Wieczyński, aktor, reżyser i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Sejm KOD protest Zdzisław Krasnodębski Maryna Miklaszewska PiS demonstracje

Jaki był rok 2016 w polityce? Podsumowanie

– To był rok, w którym przypomniano znaczenie polityki, która była zapomniana w ostatnich latach – mówił w Konfrontacjach Idei prof. Andrzej Rychard z Polskiej Akademii Nauk. W Polskim Radiu 24 socjolog, razem z drem Rafałem Matyją z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, podsumował wydarzenia ostatnich miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski Andrzej Rychard Platforma Obywatelska PiS program 500+

"Świat potrzebuje aktywniejszej polityki USA"

– Politykę obronną należy budować nie w oparciu o najbardziej prawdopodobny scenariusz, a w oparciu o najgorszy scenariusz – podkreślał w audycji Konfrontacje Idei Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. W Polskim Radiu 24 o koncepcjach dotyczących obronności mówił także Wojciech Danecki, doradca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w sprawach bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Janusz Onyszkiewicz wojsko siły zbrojne armia Rosja wojna na Ukrainie USA Krym Donbas Ukraina

Konfrontacje Idei: Kondycja demokracji na świecie

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, referendum ws. Brexitu i rosnąca popularność partii populistycznych w Europie Zachodniej. Czy demokracja we współczesnym świecie jest zagrożona? O tym w Konfrontacjach Idei rozmawiali prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk i prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Domański demokracja Zdzisław Krasnodębski Niemcy Francja Wielka Brytania USA Unia Europejska

Sytuacja związków zawodowych w Polsce

Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku NSZZ „Solidarność” zrzeszał 10 milionów ludzi. Dziś poziom uzwiązkowienia w Polsce jest znacznie niższy. Szacuje się, że do związków zawodowych należy tylko 1,5-2 mln Polaków. Goście Konfrontacji Idei – dr Piotr Ostrowski z Zakładu Socjologii Pracy UW i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan – rozmawiali o przyczynach odwrotu naszego społeczeństwa od związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 związki zawodowe POLSKA Zdzisław Krasnodębski Jeremi Mordasewicz Piotr Ostrowski Solidarność