Polskie Radio
Section05

sars-cov-2

Omikron w Polsce. Dr Michał Sutkowski: dwie dawki szczepionki to za mało

- Mówimy o skutecznym zaszczepieniu, myśląc o przyjęciu dwóch dawek. Dzisiaj to jest za mało, powinniśmy koniecznie zaszczepić się trzecią dawką. Powinniśmy z tym przyśpieszyć, szczególnie w przypadku osób najbardziej wrażliwych, w wieku powyżej 80 lat, oraz wszystkich z ciężką chorobą, która może pogarszać rokowanie w przypadku zakażenia - mówił w Polskim radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia COVID-19 szczepionka Aleksander Ziemiańczyk Piotr Wąż Michał Sutowski

"Trzecia dawka powoduje, że zakażenie przechodzimy łagodnie". Wiceszef MZ o szczepieniach

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że "nikt nie mówił, że nie będziemy się zakażać, nawet gdy przyjmiemy trzecią dawkę szczepionki, ale trzecia dawka w przypadku omikronu powoduje, że przechodzimy je łagodnie, w 90 proc. zabezpiecza nas przed hospitalizacją, prawie w 100 proc. przed śmiercią".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 zdrowie społeczeństwo pandemia epidemia kwarantanna Waldemar Kraska apteka Ministerstwo Zdrowia szczepienia szczepionka

"Kolejne decyzje są uzależnione od sytuacji epidemiologicznej". Wiceszef MZ o kwarantannie

Od 24 stycznia kwarantanna zostanie skrócona do 7 dni. Jak powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska "są głosy ekspertów, którzy mówią, żeby zupełnie znieść kwarantannę. Na tę chwilę zdecydowaliśmy się ją skrócić. Kolejne decyzje będą uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju". Zaznaczył przy tym, że żadnej decyzji nie można tu wykluczyć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 zdrowie społeczeństwo pandemia epidemia kwarantanna Waldemar Kraska apteka Ministerstwo Zdrowia

Testy w aptekach i praca zdalna w administracji. Opublikowano nowe rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające możliwość wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach oraz wprowadzające pracę zdalną w urzędach administracji publicznej i jednostkach wykonujących zadania o charakterze publicznym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 test testy praca zdalna zdrowie pandemia epidemia społeczeństwo

Omikron w Polsce. Prof. Tomasiewicz: wielu z zakażonych nie wymaga hospitalizacji

- Zakażenie przebiega trochę jak gorsze przeziębienie. To jest dobra strona sytuacji, natomiast powinniśmy być ostrożni w hurraoptymizmie co do łagodności przebiegu zakażenia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Tomasiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia COVID-19 szczepionka Aleksander Ziemiańczyk

Kazimierz Smoliński o projekcie ustawy Hoca: koszty testowania będzie ponosiło państwo

- Co do obowiązkowości szczepień nawet fachowcy nie są jednomyślni, nie sposób ustalić, po której kolejnej dawce szczepienia będą skuteczne. Trudno wprowadzać obowiązkowość szczepień, jeśli nie wiemy, ile ich będzie - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński (PiS), który dyskutował z Dariuszem Wieczorkiem (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia COVID-19 szczepionka Eliza Olczyk

Omikron w Europie i Ameryce. Kolejki do testów, długie czekanie na wyniki

Płynnie z czwartej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 przeszliśmy do piątej fali, którą konkretnie powoduje głównie nowy wariant omikron. Sytuacja w Europie i na świecie zaczyna być coraz bardziej niepokojąca także w kontekście diagnozy COVID-19. W USA brakuje szybkich testów do samodzielnego wykonania w domu. Laboratoria analizujące badania PCR w Niemczech i Wielkiej Brytanii wkrótce osiągną kres wydajności. W Szwecji na wynik testu PCR trzeba czekać do czterech dni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa pandemia koronawirus omikron COVID-19 test

Skutki ciężkiego przebiegu COVID-19. Pulmonolog: pacjenci mogą stać się inwalidami oddechowymi

Pulmonolog dr hab. n. med. Robert Kieszko powiedział, że pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi. Jak wskazał, u części osób powstają nieodwracalne zmiany w płucach, które powodują trwałe ograniczenie rezerw oddechowych i niewydolność oddechową pacjenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo COVID-19 koronawirus medycyna choroby płuc NAUKA choroba

Andrusiewicz: 5 dni nauki w szkołach to za mało, by wyrokować, że wzrosła tam transmisja wirusa

- Jest za wcześnie, żeby o tym mówić - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany o to, czy powrót uczniów do szkół przyczynił się do wzrostu zakażeń koronawirusem. Przypomniał, że od soboty uczniowie z pierwszych pięciu województw rozpoczęli ferie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia Koronawirus w Polsce epidemia szkoła

"To rzeczywistość, a nie teoria". Prof. Moniuszko o znaczeniu czynników wpływających na przebieg COVID-19

- Opublikowane wyniki są efektem analizy pacjentów, którzy trafili na oddziały intensywnej terapii. Pokazanie liczb oraz tego, że ryzyko rośnie wraz z wiekiem i z każdym kolejnym kilogramem, to rzeczywistość, a nie teoria - powiedział, odnosząc się do odkrycia naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Marcin Moniuszko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie COVID-19 koronawirus pandemia POLSKA społeczeństwo NAUKA badania Koronawirus w Polsce