Polskie Radio
Section05

siły zbrojne

Po ataku Izraela na pozycje misji ONZ w Libanie. Ataki na misje pokojowe i humanitarne mają długą historię

Od dnia powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad tysiąc służących w niej osób zostało zabitych w atakach wojskowych i terrorystycznych. Wielu innych odniosło rany. To ludzie, którzy uczestniczyli w misjach pokojowych i humanitarnych, tworzyli personel placówek ONZ i sprawowali urzędy w ramach tej instytucji. Niedawny atak sił Izraela na posterunek sił pokojowych Organizacji w Libanie dowodzi, że służba "błękitnych hełmów" nadal nie należy do pozbawionej ryzyka.
Zobacz więcej na temat:  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ONZ HISTORIA Palestyna Liban Izrael Irak Bagdad Afryka Azja Kongo konflikty międzynarodowe konflikt w Strefie Gazy konflikt

NASZ WYWIAD Jak zmienia się polska armia? "Są ważne wnioski z Ukrainy"

Czy defilada w Święto Wojska Polskiego to armia w pigułce? Jakie najważniejsze wnioski czerpie wojsko z działań wojennych Rosji przeciw Ukrainie? Dlaczego w ostatnim czasie przesiadamy się "z trabanta do Tesli"? Czy jest dużo chętnych do służby wojskowej? O tym, co warto wiedzieć na temat polskiej armii - mówi portalowi polskieradio24.pl ekspert Defence24.pl Jakub Palowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa wojsko armia Święto Wojska Polskiego Wojsko Polskie Patriot Apache służby i bezpieczeństwo

NASZ WYWIAD Polska potęgą militarną? Co dzień umowy: Apache, wyrzutnie

To był prawdziwy maraton umów zbrojeniowych przed Świętem Wojska Polskiego. Czy można mówić o rewolucji w polskiej armii, o tym, że powoli stajemy się militarną potęgą? - Wyróżniamy się! - odpowiada polskieradio24.pl ekspert Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa). Chodzi między innymi o czołgi, pięść pancerną. Jeśli kupimy bardzo nowoczesne Apache'e, będziemy drugim pod względem liczebności użytkownikiem tych maszyn na świecie, po Stanach Zjednoczonych. Produkujemy dobre drony, systemy łączności. - I to nie koniec. Chcemy się uczyć - dodaje ekspert. I może kiedyś wyprodukujemy swoje pociski dalekiego zasięgu?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa wojsko armia Święto Wojska Polskiego Wojsko Polskie Patriot Apache kleszcze bóbr

Rosja reaguje na rozszerzenie NATO. Bombowce i kalibry w rejonie Bałtyku

Wywiad litewski ocenia, że w tle wojny w Ukrainie, Rosja przygotowuje się do konfrontacji z NATO w dłuższej perspektywie. Dla Moskwy kluczowy ma być w tym kontekście region Morza Bałtyckiego. W związku z tym, Rosjanie poczynili już konkretne działania, przemieszczając część sił w newralgiczne rejony. Rosja systematycznie zwiększa obecność na Bałtyku od 2023 roku, czyli od momentu, gdy do Sojuszu Północnoatlantyckiego przystąpiła Finlandia.
Zobacz więcej na temat:  Rosja NATO Bałtyk

PR24 Duże wydatki na armię. Poseł PSL: pokazują, że koalicja rządząca chce poprawiać obronność Polski

- Wszystkie programy modernizacyjne zostały zabezpieczone. To ponad 118 mld zł, a jeśli do tego dodamy pozabudżetowe finansowanie w ramach Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, to mamy kwotę ponad 150 mld zł. To najlepiej oddaje intencje, jakie ma obecna koalicja rządząca w stosunku do spraw związanych z utrzymaniem i poprawą obronności Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Andrzej Grzyb. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Grzyb Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo

Intensywna działalność rosyjskiego lotnictwa na Ukrainie. Polskie Dowództwo Operacyjne: uruchomiliśmy procedury

Od kilku godzin obserwowana jest zintensyfikowana aktywność rosyjskiego lotnictwa związana z atakiem na Ukrainę; wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a sytuacja jest monitorowana - poinformowało w poniedziałek rano Dowództwo Operacyjne RSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojsko wojna na Ukrainie wojna 2024 Rosja

"Dbanie o bezpieczeństwo Polski, niezależnie od barw partyjnych". Prezydent podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W Belwederze odbyło się spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na której prezydent omawiał z przedstawicielami rządu i służb m.in. potrzebę zmian w systemie dowodzenia i kierowania naszą armią oraz kwestię dalszego wsparcia dla Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda mówił, że żyjemy w niebezpiecznym czasie i potrzeba zaangażowania wszystkich w kwestie bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Wojsko Polskie Rada Bezpieczeństwa Narodowego bezpieczeństwo POLSKA polityka Donald Tusk ONZ NATO Polska w Unii Europejskiej służby i bezpieczeństwo