Polskie Radio
Section05

służba bezpieczeństwa

Lech Wałęsa współpracował z WSW i SB? Komentarz historyka

W TVP1 przedstawiono nowe informaje dotyczące życia Lecha Wałęsy. Gościem „Magazynu śledczego Anity Gargas” był były major służby bezpieczeństwa, Jerzy Frączkowski. Mówił, że z teczką byłego prezydenta zapoznał się już w latach 70-tych. Według informacji przekazanych przez majora, Wałęsa miał pobierać wysokie wynagrodzenia za swoją pracę dla w SB, a także w latach sześćdziesiątych miał współpracować z Wojskową Służbą Wewnętrzną. Te doniesienia komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historie IPN Lech Wałęsa Solidarność historia Polski komunizm Jan Żaryn PRL

Śmierć księdza Popiełuszki: „Mordercy chcieli zaistnieć”

Mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. O zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, były oficer wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Spisek założycielski”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Solidarność Kościół Jerzy Popiełuszko komunizm Kulisy Spraw

"4 czerwca Wałęsę dopadła przeszłość własnych teczek"

– Sam Lech Wałęsa chciał, żeby nagrać naradę, podczas której zdecydowano o odwołaniu Jana Olszewskiego i „zainstalowano” postkomunistycznego premiera – mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Kurski, współautor filmu dokumentalnego „Nocna zmiana”, ukazującego kulisy odwołania premiera Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski historia Polski Jacek Kurski lustracja Lech Wałęsa okrągły stół komunizm

Gabinet Olszewskiego: rząd, który nie miał prawa powstać

Jan Olszewski w czasach PRL działał w opozycji, był też obrońcą innych opozycjonistów w procesach politycznych. W 1991 roku został premierem, ale już 5 czerwca następnego roku został odwołany. O rządzie Jana Olszewskiego rozmawiali w audycji Nos Kleopatry historycy Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół Piotr Dmitrowicz historia Polski Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański

Jan Olszewski - postać wybitna i odważna

W niedzielę 4 czerwca minie 25. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. Do jego odwołania doszło w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. - Rząd Olszewski to był ambitny projekt, który miał zmienić filozofię Okrągłego Stołu – powiedział w audycji Debata Dnia Piotr Semka („Do Rzeczy”), autor książki „Lewy czerwcowy” o upadku rządu Olszewskiego. Gościem debaty był też Tomasz Walczak („Super Express”).
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół Piotr Semka