Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Szczepionka Moderny zatwierdzona w UE. Prezes URPL pokazał, w czym jest lepsza od preparatu Pfizera

Komisja Europejska zdecydowała w środę wieczorem o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Kilka godzin wcześniej otrzymała ona pozytywną rekomendację Europejskiej Agencji Leków (EMA). Pierwsza partia szczepionek Moderny licząca około 29 tys. dawek powinna dotrzeć do Polski w przyszłym tygodniu. Natomiast w pierwszym kwartale firma dostarczy ich około 800 tys. Szczepionka ta jest drugą dopuszczoną na rynek UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia COVID-19 szczepionka koronawirus pandemia zdrowie

Jarosław Gowin: do 45 branż trafi kwota ponad 20 mld złotych

– Poszczególne firmy będą dostawały kwoty naprawdę znaczące. Generalnie rzecz biorąc polska gospodarka w pandemii daje sobie radę relatywnie dobrze na tle innych krajów europejskich – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa GOSPODARKA gospodarka polska Beata Michniewicz Jarosław Gowin POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 firma

Imigrant z Afganistanu w skrzynce z cytrynami

Augustowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej i Placówki Straży Granicznej w Augustowie zatrzymali obywatela Afganistanu, który ukrył się w ciężarówce przewożącej cytryny. Pasażer „na gapę” swoją nielegalną podróż rozpoczął w Serbii.
Zobacz więcej na temat:  policja granica kontrola imigranci w Europie straż graniczna POLSKA ŚWIAT bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze kierowcy motoryzacja

W 2020 roku udało się odzyskać 4 dzieła wojenne

Przyspieszyła akcja restytucji dóbr kultury, które - utracone w czasie II wojny światowej - wracają do Polski po dziesiątkach lat. - Pomimo tak trudnego roku udało się odzyskać dla Polski cztery bardzo ważne straty wojenne - mówiła w Polskim Radiu 24 naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agata Modzelewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA II wojna światowa POLSKA malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Pod każdym względem wypada negatywnie". Podsumowanie roku 2020 w polskim Kościele

- Wszystkie te okoliczności, wydarzenia, skandale - faktycznie, jeśli podsumować rok 2020, to pod każdym względem, i społecznym, i tym obiektywnym - myślę o pandemii, o ograniczeniach liturgicznych - on wypada dla Kościoła w Polsce negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Cezary Kościelniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Terlikowski Polskie Radio 24 Kościół katolicki aktualności katolickie Kościół pandemia katolicyzm Nowy Rok 2020

"Ludzie woleli umrzeć na koronawirusa niż z głodu". Ks. Zdzieborski o działalności misyjnej w pandemii

- Niektóre kraje misyjne, nawet jeszcze zanim dotarł do nich wirus, bardzo szybko wprowadziły obostrzenia w takiej samej mierze, w jakiej były wprowadzane w Europie i w Polsce. Niektóre kraje dmuchały na zimne, ponieważ mają doświadczenie innych chorób, innych epidemii - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jacek Zdzieborski SDB, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki aktualności katolickie pomoc Kościół Krzysztof Grzybowski ŚWIAT

"Wychodzi małość i egoizm". Prof. Bernacki o szczepieniach poza kolejnością

- Możemy odnieść wrażenie, że grupa osób uznała, że obowiązek czekania na swoją kolej w procesie szczepienia jest czymś uwłaczającym w ich pozycji i stąd decyzja o tym, by zaszczepić się poza kolejką, wykorzystując kontakty z rektorem czy też władzami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Koronawirus w Polsce szczepionka COVID-19 pandemia szczepienia Tadeusz Płużański szkoła edukacja

Tomasz Łysiak: to podczas rewolucji francuskiej wsadzono kij w koło historii toczącej się zgodnie z nauką Bożą

- To, co najgorsze, co spotykało ludzkość na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci, brało się z myśli lewicowej, negującej elementarne prawdy, fundamenty i wartości chrześcijańskie, cywilizacji łacińskiej, na której budowano Europę - powiedział Tomasz Łysiak, pisarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Tadeusz Płużański religia Kościół strajk kobiet

Uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Głos ocalonych wybrzmi tylko online

Oficjalne upamiętnienie 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia, odbędzie się jedynie w przestrzeni internetowej. Głos zabiorą ocaleni. Podczas uroczystości podkreślony będzie los najmłodszych ofiar obozu – podało Muzeum Auschwitz. W Auschwitz Niemcy zamordowali ponad 200 tys. dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz historia Polski II wojna światowa rocznica