Polskie Radio
Section05
środowisko

Minister środowiska: życie na Śląsku toczy się normalnie, mamy do czynienia z punktową epidemią

- Narracja o tym, że Polska sobie nie radzi, wtedy gdy mamy najlepsze statystyki w Europie, zwłaszcza w pierwszej fazie epidemii, jest narracją opozycji. Próbuje ona wmówić Polakom, że rząd nie panuje nad sytuacją - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Woś, minister środowiska. - Fala hejtu wobec Śląska jest czymś skandalicznym, nie ma na to zgody - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Eliza Olczyk Michał Woś ministerstwo środowiska górnictwo górnicy koronawirus Koronawirus w Polsce środowisko Śląsk węgiel

Zielony Ład wyznaczy kierunek działań w rolnictwie. Jan Krzysztof Ardanowski o realizacji strategii UE

- Realizacja unijnych strategii dotyczących Zielonego Ładu wyznaczy kierunek działań, ale nie mogą one być nadmiernym obciążeniem dla rolnictwa - mówił Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji unijnych ministrów rolnictwa. Zakładają one bardzo ambitne cele ilościowe w zakresie redukcji stosowania pestycydów, antybiotyków, nawozów oraz zwiększenia udziału rolnictwa ekologicznego.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo Unia Europejska Jan Krzysztof Ardanowski środowisko Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi GOSPODARKA

"Silna szczepionka na nowe kryzysy". Komisarz UE o gospodarczym obiegu zamkniętym

- Możemy wyeliminować prawie połowę emisji gazów cieplarnianych, stosując strategie obiegu zamkniętego w takich obszarach jak tworzywa sztuczne, cement, stal i aluminium - ocenił unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkeviczius. Zdaniem komisarza może to oznaczać spadek emisji CO2 w UE o prawie 300 mln ton rocznie do 2050 r. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska środowisko klimat Europejski Zielony Ład ekologia infografika

Lasy Państwowe przygotowują się do zmian klimatycznych. Miliony złotych na ochronę i inwestycje

Ponad 100 mln zł na ochronę przeciwpożarową rocznie, rozwój systemów małej retencji i przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach nizinnych, a także sieć wież obserwacyjnych. W ten sposób Lasy Państwowe przygotowują się m.in. do zmian klimatycznych, w tym wzrostu zagrożenia pożarowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lasy Państwowe pożar las klimat przyroda środowisko

Opozycja drwi z programu "Moja woda". Prof. Ryba: takie zachowanie było przyczyną porażek PO

- Oddalanie się od problemów zwykłych ludzi doprowadziło Platformę Obywatelską do kilku porażek z rzędu. Nie wolno się śmiać z takich rzeczy. To nie są odrealnione kwestie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  woda środowisko opozycja Platforma Obywatelska polityka klimat inwestycje Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA

Hołownia jak Trzaskowski. Krytykuje przekop Mierzei Wiślanej

- Przekop Mierzei Wiślanej w tym kształcie i projekcie, który dzisiaj jest realizowany jest po prostu idiotyzmem - powiedział kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk w sobotę przekonywał jednak, że ta inwestycja nie jest zagrożona, mimo że Rosja zrobi wszystko, by ją zablokować.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana infrastruktura środowisko POLSKA Szymon Hołownia wybory prezydenckie 2020 kampania wyborcza polityka

Warszawa: CBA zbada sprawę "Czajki". Pod lupą nadzór miasta nad oczyszczalnią

Prokuratura Regionalna w Warszawie powierzyła przeprowadzenie śledztwa ws. "Czajki" Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu - poinformowała rzecznik prasowa prokuratury Agnieszka Zabłocka-Konopka. Postępowanie dotyczy m.in. sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób i zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Rafał Trzaskowski awaria w oczyszczalni Czajka środowisko CBA infografika ochrona przyrody

Cis "Henryk" - najstarsze drzewo w Polsce

Liczący około 1300 lat, czyli starszy od państwowości polskiej, obumierający cis "Henryk" w Henrykowie Lubańskim (Dolny Śląsk) wypuścił tej wiosny zielone pędy i igły. To przyrodniczy sukces w walce o życie najstarszego drzewa w Polsce. 13 - metrowy  cis ma długą i  burzliwą historię. Na przykład na początku XIX wieku Kozacy odcięli szablami od jego pnia gałęzie, które wykorzystali do wykonania strzał do łuków, ponieważ drewno charakteryzuje się sprężystością.
Zobacz więcej na temat:  drzewo środowisko Dolny Śląsk