Polskie Radio
Section05
stalinizm

"Szczątki Pileckiego zostaną zidentyfikowane. Wierzymy w to"

70 lat temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej. – Ten wyrok nie zapadł na sali sądowej, a w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki Krzysztof Szwagrzyk IPN stalinizm historia Polski

Pamięć o Wyklętych – nie tylko 1 marca

1 marca w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreślali w Rozmowie PR24 Radosław Hołodniuk ze stowarzyszenia „Mohort Pamięci”, Janusz Waliś z fundacji „Łączka” i Paweł Szopa z fundacji „Red is Bad”, początek marca to jedynie apogeum różnego rodzaju akcji, prowadzonych przez organizacje w ciągu całego roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski stalinizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Apel Pamięci. Politycy uczcili Żołnierzy Niezłomnych

„Przez 25 lat już wolnej Polski dochodziło do pomieszania pojęć - za ludzi honoru uważani byli ci, którzy byli zdrajcami. Dopiero dzisiaj symbolicznie zerwaliśmy ich generalskie epolety” – powiedział podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych premier Mateusz Morawiecki. O Żołnierzach Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 historyk Leszek Rysak (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci stalinizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dlaczego historia Żołnierzy Wyklętych była przemilczana?

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Rozmowie PR24 – prof. Jan Żaryn, historyk i senator PiS, a także ks. Stanisław Małkowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL – mówili m.in. o tym, dlaczego dopiero w ostatnich latach Niezłomnym przywracana jest należna im pamięć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stalinizm Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent do Niezłomnych: dziękujemy za wolną Polskę

Dziękujemy za wolną Polskę - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent Andrzej Duda Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stalinizm PRL Żołnierze Wyklęci

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych. Głosy historyków

– To było zjawisko masowe – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, mówiąc o polskim podziemiu antykomunistycznym. Na naszej antenie o Żołnierzach Wyklętych opowiadali również dr Agnieszka Kamińska, Piotr Legutko z TVP Historia, a także Tadeusz Płużański i Janusz Waliś z Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL społeczeństwo stalinizm historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych. Głosy historyków

– To było zjawisko masowe – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, mówiąc o polskim podziemiu antykomunistycznym. Na naszej antenie o Żołnierzach Wyklętych opowiadali również dr Agnieszka Kamińska, Piotr Legutko z TVP Historia, a także Tadeusz Płużański i Janusz Waliś z Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL społeczeństwo stalinizm historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"Tamte dzieje, tamte czasy rzuciły ziarno wolności"

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Premier Mateusz Morawiecki złożył zaś kwiaty przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  IPN Żołnierze Wyklęci historia Polski stalinizm Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Walczyli o niepodległość. "Dumą było mieć mundur"

„Żołnierze i działacze cywilni podziemia antykomunistycznego stoją dziś w długim szeregu naszych rodaków zasłużonych dla sprawy wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji przypadającego w czwartek Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O walce niepodległościowej mówili w audycji Rozmowa PR24 mjr Zbigniew Matysiak ps. Kowboj” (żołnierz zgrupowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”) i mjr Wacław Sikorski ps. „Bocian” (członek AK i WiN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci POLSKA PRL Armia Krajowa historia Polski stalinizm

"Chcemy podziękować żołnierzom niezłomnym za walkę"

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, lecz już od kilku dni w kraju trwają obchody związane ze świętem ku czci żołnierzy niezłomnych „drugiej konspiracji” antykomunistycznego powstania niepodległościowego. O uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski stalinizm

"Żołnierze Wyklęci to idee i wartości niezwykle ważne"

Zbliża Dzień Żołnierzy Wyklętych działających w powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym, którzy pomimo obecności okupanta walczyli o wolną Polskę. Kim byli i jak są postrzegani dzisiaj przez młode pokolenie? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Kinga Bednarek (Studenci dla Rzeczpospolitej), Michał Siuda (Młodzi dla Polski), Maciej Zaremba (Magazyn historyczny Histmag.org) oraz Wojciech Łobodziński (Studencki Komitet Antyfaszystowski), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski polityka historyczna stalinizm

Rocznica śmierci gen. Fieldorfa. "Winni zbrodni nie żyją"

Jedną z nierozliczonych dotąd spraw jest mord sądowy na gen. Auguście Emilu Fieldorfie pseudonim "Nil". Dlaczego odpowiedzialni za tę zbrodnię wciąż nie ponieśli kary? I ilu mordów sądowych dopuszczono się w okresie komunistycznym? Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" Agnieszki Kamińskiej byli: Tadeusz Płużański - prezes Fundacji „Łączka” oraz Paweł Sztama z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Emil Fieldorf stalinizm Tadeusz Płużański IPN

„Krótka historia o długiej miłości”, czyli o uczuciu przez ścianę

Pierwszy raz bez krat, siatek i zasuw zobaczyli się na swoim ślubie. O historii Małej i Ju, którzy poznawali się w więzieniu pisząc do siebie za pomocą alfabetu Morse’a opowiedziała w audycji Między Kropkami Angelika Kuźniak, reporterka i współautorka książki "Krótka historia o długiej miłości".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL literatura literatura polska Angelika Kuźniak Ewelina Karpacz-Oboładze stalinizm

Bolesław Bierut. Twarz stalinizmu w Polsce

Był współodpowiedzialny za liczne zbrodnie systemu komunistycznego w Polsce. Osobiście nadzorował śledztwa i proponował wyroki na żołnierzy i działaczy niepodległościowych. Bolesław Bierut, prezydent i premier Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który został twarzą stalinizmu w Polsce. – W pewnym momencie stał się niewygodną postacią dla komunistów – powiedział autor książki "Bierut. Kiedy partia była bogiem".
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut PRL ZSRR stalinizm komunizm