Polskie Radio
Section05

stan wojenny

"Brak suwerenności zapisany był w genotypie komunizmu". Historyk o stanie wojennym

- Solidarność była nie do przyjęcia dla komunistów, bo znajdowała się poza kontrolą. Od początku władza chciała ją zlikwidować. Stan wojenny był logiczną konsekwencją nienawiści komunistów do podmiotowości Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Łysakowski, historyk. 40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, wprowadzono w Polsce stanu wojenny.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL komunizm POLSKA

"Adam Michnik to dziecko reżimu komunistycznego". Rzymkowski o nagraniach z 2000 r.

Na antenie TVP1 w programie "Kwadrans polityczny" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski odniósł się do nagrania, które zostało opublikowane w "Magazynie śledczym Anity Gargas". Materiał pokazywał spotkanie naczelnego "Gazety Wyborczej" z Wojciechem Jaruzelskim w 2000 r. Jak stwierdził polityk, "Adam Michnik to nie jest człowiek, który wyrósł z tradycji polskiej prawicy czy z tradycji Polski niepodległej. Jest to dziecko reżimu komunistycznego". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Tomasz Rzymkowski Adam Michnik Wojciech Jaruzelski

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Kozłowski: w Polsce nie doszło do pełnej dekomunizacji

- Bardzo źle, że w Polsce nie doszło do pełnej dekomunizacji. Do dzisiaj na Wojskowych Powązkach chowa się ludzi, którzy w czasie PRL-u podejmowali decyzje przeciwko społeczeństwu, przeciwko narodowi - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Kozłowski z "Faktu". Gośćmi audycji byli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 komunizm historia Polski PRL

Pierwszy szef łódzkiej Solidarności: stan wojenny nie został rozliczony

- Celu wprowadzenia stanu wojennego nie osiągnięto, ostatecznie zakończył się on klęską komunistów, ale w żadnym wymiarze nie został rozliczony - powiedział pierwszy przewodniczący łódzkiej Solidarności Andrzej Słowik. Podkreślił, że decydenci z okresu PRL "nie zostali rozliczeni za ewidentne przestępstwa, których się dopuścili".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia PRL komunizm społeczeństwo PRL Łódź

Dyrektor MHP: po pierwszych miesiącach stanu wojennego działalność opozycyjna zaczęła się odradzać

- 13 grudnia 1981 roku przekreślone zostały nadzieje Polaków na odzyskanie wolności. To był moment depresyjny, poczucia klęski (...), ale z drugiej strony właśnie po tych pierwszych najgorszych miesiącach działalność opozycyjna bardzo szybko zaczęła się odradzać - przypomina dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Muzeum Historii Polski opozycja Solidarność