Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Stan wojenny w literaturze. Kto o nim pisał?

Jak często współcześni autorzy beletrystyki sięgają po tematykę stanu wojennego? "Wroniec" Jacka Dukaja (ur. 1974), "Haszyszopenki" Jarosława Maślanka (1974), "Jest" Dawida Bieńkowskiego (1963), "Teatr Niewidzialnych Dzieci" Marcina Szczygielskiego (1973), "Ostatni raport" Zbigniewa Kruszyńskiego (1957) - to niektóre powieści powstałe po roku 2000 i napisane przez osoby, które w czasie stanu wojennego były dziećmi albo osobami bardzo młodymi.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki KULTURA

"Dzień zdmuchnięcia snu o wolności". Prezydent w rocznicę 13 grudnia 1981

Prezydent Andrzej Duda zapalił światło wolności na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie i uczcił w ten sposób ofiary stanu wojennego wprowadzonego 39 lat temu. - Stan wojenny to był dzień straszliwej tragedii przerwania czasu pierwszej Solidarności, zdmuchnięcia snu o wolności na długi czas, na prawie 10 lat do 1989 r. - powiedział Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda historia Polski PRL

"Wypowiedziano wojnę Polakom". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

-  To, co zrobił gen. Jaruzelski, pozbawiło nas nadziei i oddaliło od zmian na kolejne 10 lat. Jaruzelski ukradł ludziom 10 lat życia. Stan wojenny podciął nadzieję, która dopiero w połowie lat 80. zacznie powoli kiełkować, wraz z odradzającymi się strukturami Solidarności - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Piotr Wąż Piotr Dmitrowicz

"Było oczywiste, że nastąpi atak, chciałem przygotować na to Solidarność". Andrzej Gwiazda o stanie wojennym

- Oczywiście nie przewidziałem wszystkich szczegółów, ale było dla mnie jasne, że nastąpi atak. Całą działalność Solidarności starałem się temu podporządkować – aby w razie aresztowania członkowie związku mogli działać bez kierownictwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda, opozycjonista w czasie PRL. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Andrzej Gwiazda Solidarność

"Smutny pan powiedział, że mam się zastrzelić". Działacz Solidarności o stanie wojennym

- Zostałem wsadzony do samochodu i przewieziony do komendy miejskiej milicji w Dąbrowie Górniczej. (...) Tam, po wylegitymowaniu, jeden ze smutnych panów otworzył szufladę, wyjął tetetkę, położył i powiedział, że mam się zastrzelić, bo on sobie nie będzie rąk brudził - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Cegielski, działacz Solidarności internowany w stanie wojennym, opisując moment zatrzymania go 13 grudnia po godz. 4 nad ranem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL PRL