Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Święto światła w noc stanu wojennego

13 grudnia od 39 lat nieodmiennie kojarzy się ze stanem wojennym – drastycznie brutalnym zakończeniem 16-miesięcznego karnawału Solidarności. Ale przecież Polakom pozostał jeden, niezawodny oręż: humor. Warto pamiętać, że 13 grudnia to także dzień świętej Łucji obchodzony uroczyście w wielu krajach Europy: m.in. w Szwecji i na Węgrzech.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo HISTORIA Anna Chodakowska Wojciech Polak Anna Popek Trójka

Szef młodzieżówki PiS: wielu "obrońców demokracji" czterdzieści lat temu współtworzyło zbrodniczy system

- Ukazanie hipokryzji dzisiejszych obrońców demokracji, którzy współtworzyli zbrodniczy system komunistyczny, to jeden z celów wystawy "Obrońcy Demokracji wczoraj i dziś" zorganizowanej przez Forum Młodych PiS w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego - informuje szef młodzieżówki Michał Moskal.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA PRL służba bezpieczeństwa PiS

Stan wojenny w filmie polskim. "Kino pozwala niuansować przeszłość"

- Temat stanu wojennego niewątpliwie w polskiej kinematografii cały czas się przewija, słyszymy jego echa. Okoliczności wielkiej historii, o których dziś uczymy się w podręcznikach, to są z jednej strony twarde, suche fakty, ale z drugiej strony wokół jest jeszcze wiele niespopularyzowanych okoliczności, warto po nie sięgnąć - mówił w Programie 2 Polskiego Radia krytyk filmowy Artur Zaborski. 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Beata Kwiatkowska Dwójka

"Dążyliśmy do szeroko rozumianego wyzwolenia". Jarosław Szczepański o przyczynach stanu wojennego

Solidarność dążyła do takiego bardzo szeroko rozumianego wyzwolenia. Mam na myśli tutaj nie tylko suwerenność państwową, do której jeszcze było nam daleko, ale na początek na przykład wyzwolenie naszej godności - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Szczepański, działacz Solidarności internowany w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA PRL historia PRL historia Polski 13 grudnia Tadeusz Płużański Jarosław Szczepański

NASZ WYWIAD 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak wygląda ściganie komunistycznych zbrodniarzy?

Krwawo tłumione strajki, internowania i kuriozalne wyroki łamiące życiorysy - to krajobraz stanu wojennego, za co odpowiedzieli tylko niektórzy przestępcy. - Te znane z "Psów" sceny palenia akt to nie była fikcja. Systemowe niszczenie dokumentów służb bezpieczeństwa PRL było faktem i borykamy się z tym do dziś - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prok. Robert Janicki, tłumacząc bariery, jakie napotykają na swojej drodze śledczy, którzy chcą osądzić zbrodnie lat 1981-1983. - Materiał dowodowy jest czasem zbyt mały, by postawić kogoś przed sądem - podkreśla rzecznik Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski HISTORIA komunizm IPN Instytut Pamięci Narodowej prokuratura POLSKA