Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

- Niestety jest to pewna spuścizna PRL-u, efekt zaniedbań po 1989 roku i naiwnej wiary, że środowisko oczyści się samo - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN. Odniósł się w ten sposób do osób ze środowiska sędziowskiego odpowiedzialnych za wyroki w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Majchrzak Tadeusz Płużański sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Grzegorz Przemyk Polskie Radio 24

Przedmiot, który od 150 lat mówi do nas ludzkim głosem

Telefon. Jego historia sięga blisko 150 lat, a ostatnie 20 lat przyniosły prawdziwą rewolucję w jego działaniu i użyteczności. Dziś już niewiele przypomina swojego protoplastę, ba – nawet nazwę ma już inną. Jako smartfon stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Ciekawe, co by zrobili młodzi ludzie, gdyby nagle wszystkie smartfony przestały działać?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM piosenka telefon smartfon Francja Monika Małkowska Trójka

Rozbity pomnik Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski. "Ekspozycja zapowiada się bardzo ciekawie"

Fragmenty pomnika Dzierżyńskiego zilustrują upadek komunizmu w ekspozycji Muzeum Historii Polski. Operacja instalacji wielkogabarytowych pamiątek z naszej historii kończy pierwszy etap budowy gmachu Muzeum. Trafiły tam także wóz bojowy SKOT i tysiącletni dąb.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Muzeum Historii Polski Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2020 komunizm

"Przestrzegał przed konsekwencjami bezkarności przywódców stanu wojennego". Piotr Semka o Kornelu Morawieckim

- Kornel Morawiecki był człowiekiem, który przestrzegał przed konsekwencjami zapewnienia bezkarności przywódcom stanu wojennego. To był głos, który na początku był lekceważony, a w miarę jak ta bezkarność stawała się widoczna, zaczął być traktowany coraz bardziej serio - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Kornel Morawiecki historia Polski Mateusz Morawiecki

Narodziny Solidarności. Opozycjonista z PRL: Wałęsa nie był zainteresowany powołaniem związku

- Dzięki Bogu, tacy ludzie jak Andrzej Rozpłochowski i Ślązacy wzięli sprawy we własne ręce. W Gdańsku trwały awantury z Lechem Wałęsą, bo on jako agent nie był zainteresowany powołaniem do życia związku - mówił działacz opozycji w PRL Andrzej Michałowski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Wojciech Borowik i Andrzej Rozpłochowski.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Jerzy Popiełuszko Solidarność Gdańsk porozumienia sierpniowe

Jerzy Urban na okładce "Gazety Wyborczej". Rozpłochowski: był Goebbelsem stanu wojennego

- Być może to forma kolejnej prowokacji. Przeżytek ze stanu wojennego w osobie Jerzego Urbana pewnie się nie zmienił, najpewniej wspiera też wywrotowe akcje LGBT. Skoro wszyscy pokazują "Margot", to "Gazeta Wyborcza" pokazała Urbana, by mieszać wśród nas - mówił działacz opozycji w PRL Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Wojciech Borowik i Andrzej Michałowski. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban PRL komunizm Gazeta Wyborcza Wojciech Jaruzelski Jerzy Popiełuszko

Musical "Bracka 1981" w Trójce. WIDEO

"Bracka 1981" to pierwszy musical rozgrywający się w stanie wojennym (w przyszłym roku obchodzić będziemy 40-lecie wprowadzenia stanu wojennego) i pierwszy w historii polski musical w gatunku juke-box, czyli z piosenkami już znanymi m.in. z radia. Wydarzenie transmitowaliśmy z Teatru Rozrywki w Chorzowie – musical można było obejrzeć na FB Trójki, portalu PolskieRadio.pl/Trójka oraz w kanale YouTube Polskiego Radia. Pierwszą część transmitowaliśmy również na naszej antenie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka musical Grzegorz Turnau Michał Zabłocki MUZYKA Piotr Metz