Polskie Radio
Section05

stan wojenny

"Hermaszewski wiedział co robił, wchodząc do WRON"

„Konkluzja po spotkaniu ws. tzw. ustawy degradacyjnej jest taka, że ta sprawa nie będzie regulowana na poziomie ustawy; natomiast można rozmawiać o symbolicznym, za pomocą uchwały, ocenieniu osób i wydarzeń z przeszłości” - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. O ustawie degradacyjnej mówił Polskim Radiu 24 Piotr Semka z „Do Rzeczy”, a także historyk dr Piotr Gontarczyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Mariusz Błaszczak dekomunizacja wojsko Piotr Semka historia PRL Mirosław Hermaszewski

„Członkowie WRON z mocy prawa tracą stopnie wojskowe”

- Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego była tworem powołanym przez Wojciecha Jaruzelskiego, który przekształcił się w związek przestępczy o charakterze zbrojnym – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy dr hab. Sławomir Cenckiewicz, wiceszef Kolegium IPN, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. Kazimierza Sosnkowskiego w Rembertowie. Gość mówił także w audycji o karierze gen. Mirosława Hermaszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Mirosław Hermaszewski Sławomir Cenckiewicz Wojciech Jaruzelski

Ksiądz Stanisław Małkowski: stan wojenny był okrutny

W wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. O stanie wojennym mówiła w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” kapelan „Solidarności” ks. Stanisław Małkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Stanisław Małkowski

Ustawa degradacyjna. „Weto jest bronią atomową”

- Nie jest dla mnie do końca jasne, jakie były motywy prezydenta Dudy przy wetowaniu ustawy degradacyjnej. Uważam, że wytłumaczenie głowy państwa - krótkie, wygłoszone w Wielki Piątek - jest absolutnie niewystarczające – powiedział w Debacie Poranka Andrzej Rafał Potocki z Sieci Prawdy. Piątkowe weto prezydenta skomentowała także Eliza Olczyk z Tygodnika Wprost.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda ustawa weto Wojciech Jaruzelski Mirosław Hermaszewski wojsko PRL katastrofa smoleńska

Komentarze polityków po wecie prezydenta

Politycy komentowali w "Śniadaniu w Trójce" piątkową decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który zawetował ustawę degradacyjną. W audycji mówiono także o wizycie w Polsce Fransa Timmermansa (która będziem miała miejsce 9 kwietnia) oraz o przyszłości opozycji w kontekście zapowiedzi Donalda Tuska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Andrzej Duda Beata Michniewicz Grzegorz Długi Jarosław Kalinowski Ryszard Czarnecki Andrzej Halicki Katarzyna Lubnauer Krzysztof Łapiński Donald Tusk Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Frans Timmermans Komisja Europejska reforma sądownictwa

"Stan wojenny zniszczył środowisko filmowe"

- Stan wojenny to nie tylko przerwa w rodzimej produkcji filmowej, ale także rozbicie środowiska filmowego. Nagle zmieniła się sytuacja. Środowisko, które było ściśle związane ze sobą, nagle pewni ludzie opuścili, inni przestali robić filmy. Jak stwierdził niegdyś Krzysztof Kieślowski: stan wojenny zniszczył środowisko filmowe – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Solidarność Andrzej Wajda Krzysztof Kieślowski historia Polski film polski

Będą odszkodowania dla dzieci represjonowanych kobiet?

Senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji bez poprawek przyjęła nowelizację ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Projekt rozszerza katalog osób mogących ubiegać się o odszkodowania za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 działacz opozycji demokratycznej w PRL-u Wojciech Borowik (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL komunizm odszkodowanie

Byli esbecy skazani za "ćwiczenia" w stanie wojennym

Warszawski sąd rejonowy uznał emerytowanych gen. SB Józefa S. i Władysława C. za winnych bezprawnych powołań do wojska opozycjonistów w stanie wojennym i skazał ich na kary po dwa lata pozbawienia wolności. O wyroku mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szukała, szef słupskiej "Solidarności", który przebywał w tamtym czasie w wojskowym obozie specjalnym w Chełmnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL IPN Solidarność