Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Polska dostanie pierwsze 5 mld euro z KPO. Nieoficjalnie: zakończyła się procedura przyznania zaliczki

Jest zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że zakończyła się procedura pisemna zatwierdzająca przyznanie zaliczki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy energetyka GOSPODARKA

ANALIZA Zdążyć przygotować się do wojny. Raport nie pozostawia złudzeń: NATO ma coraz mniej czasu

Powtarzane od wielu miesięcy hasła o przelewaniu przez Ukraińców krwi za spokój w Europie zdają się przyćmiewać fakt, że NATO staje dziś przed największym od lat wyzwaniem. Raport DGAP nie pozostawia złudzeń: Sojusz nie ma już wiele czasu, groźba wojny jest bardziej realna niż kiedykolwiek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT służby i bezpieczeństwo NATO UE Ukraina Rosja wojna na Ukrainie

Rosja wciąż wysyła więźniów na front. Ukraińskie dowództwo: okupanci ponoszą ciężkie straty

Jak informuje dowódca ukraińskich sił lądowych gen. Ołeksandr Syrski, Rosjanie atakują pozycje oddziałów ukraińskich wszędzie, wysyłając do szturmu oddziały złożone z więźniów. "W rejonie Kliszczijiwki pod Bachmutem wojska rosyjskie ponoszą ciężkie straty" - napisał wojskowy w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja

Możliwe zamknięcie całej fińskiej granicy z Rosją. Kolejni migranci zwożeni przez służby Kremla

Władze Finlandii rozważają zamknięcie całej granicy z Rosją w nocy z 21 na 22 listopada - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). 18 listopada rząd Finlandii podjął decyzję o zamknięciu czterech głównych przejść na granicy wschodniej w Karelii. Wcześniej na granicy stawiło się ok. 300 migrantów, głównie obywateli Iraku, Jemenu, Somalii i Syrii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia

Narasta antysemityzm we Włoszech. Ambasada Izraela w Rzymie sugeruje Żydom ukrywanie tożsamości

Ambasada Izraela w Rzymie doradza izraelskim studentom ukrywanie swojej narodowości. Jest to spowodowane szeregiem przypadków agresji wobec żydowskich studentów we Włoszech, które odnotowało Centrum Dokumentacji Żydowskiej w Mediolanie (CDEC). Dziennik "La Stampa" pisze m.in. o młodych ludziach pobitych za noszenie łańcucha z gwiazdą Dawida.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy antysemityzm konflikt w Strefie Gazy

Francja: Żydzi obarczani odpowiedzialnością za politykę Izraela. Politolog o rosnącej liczbie incydentów

- Akty antysemickie wynikają z obarczania Żydów odpowiedzialnością za politykę Izraela oraz Zachodu. Żydzi we Francji atakowani są zawsze, gdy sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się niespokojna, zaś konflikt w Strefie Gazy wykorzystywany jest przez skrajną lewicę do zdobywania wyborców wśród muzułmanów - mówi politolog, specjalista od ruchów nacjonalistycznych, Jean-Yves Camus.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Francja antysemityzm Żydzi Europa społeczeństwo Izrael

NASZ WYWIAD Tortury, przymusowe roboty, kradzież majątku. Wstrząsające świadectwo Ukrainki uwięzionej pod rosyjską okupacją

- Rosja specjalnie więzi i deportuje jeńców cywilnych, by wykorzystać ich jako siłę roboczą, której brakuje po wybuchu wojny. W aresztach cywile poddawani są barbarzyńskim torturom. Bestialstw wobec mnie dopuszczał się 30-letni rosyjski wykształcony oficer FSB, wyglądający z pozoru normalnie, który mógłby być moim synem - przekazała portalowi PolskieRadio24.pl Ołena Jahupowa. Wezwała, by oswobodzić jeńców, póki czas, zanim z okupowanych terenów zostaną wywiezieni w głąb Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 NASZ WYWIAD wojsko zbrodnie wojenne

Europosłowie zajmą się traktatami UE. Sprawdzamy, co zawiera propozycja zmian

Po godzinie 15 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat projektu zmiany unijnych traktatów. Propozycja deputowanych głównych frakcji zawiera 267 poprawek. Wśród nich jest eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie Unii Europejskiej w 65 obszarach, dotyczących m. in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, a także zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz wydłużenie listy kompetencji dzielonych i wyłącznych Unii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska polityka Polska w Unii Europejskiej

Były doradca brytyjskiego rządu: program Rishiego Sunaka mógł pogorszyć sytuację pandemiczną COVID-19

Flagowa polityka Rishiego Sunaka jako ministra finansów w rządzie Borisa Johnsona pogorszyła sytuację epidemiczną, a wprowadzając ją rząd nie spytał o radę współpracujących z nim naukowców - wynika z relacji, jaką przed komisją badającą reakcję na pandemię, złożył ówczesny główny doradca naukowy rządu, Patrick Vallance.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania COVID-19 koronawirus Rishi Sunak

Holenderskie media przerażone "antyizraelskim tłumem" na dworcach. Apelują o interwencję władz i służb

Budynki holenderskich stacji kolejowych i hala lotniska Schiphol w Amsterdamie stały się w ostatnich tygodniach wylęgarnią antysemityzmu i nienawiści przeciwko Izraelowi - ocenił w poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym dziennik "De Telegraaf". Apelują też o interwencję władz kraju i służb mundurowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia antysemityzm Żydzi Izrael atak Hamasu na Izrael