Polskie Radio
Section05

Teatr Polskiego Radia

Powrót do "Piaskownicy". "Scena teatralna Trójki"

W najbliższą niedzielę zapraszamy na "Scenę teatralną Trójki". Przypomnimy słuchowisko, zrealizowane w 2007 roku w Teatrze Polskiego Radia dla Programu 3, pt. "Piaskownica", autorstwa Michała Walczaka. Tytułowa "Piaskownica" to studium relacji uczuciowych między ludźmi. To w niej rozgrywa się walka między kobietą i mężczyzną, w których wcielili się m.in. Danuta Szaflarska i Wiesław Michnikowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Danuta Szaflarska Wiesław Michnikowski TEATR Paweł Łysak

"Maria". Słuchowisko według poematu Antoniego Malczewskiego w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego

2022 to rok polskiego romantyzmu. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia prezentuje wielkie, a nieraz zapomniane dzieła tej epoki. "Maria" to tragiczna historia wielkiej miłości.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Antoni Malczewski Jerzy Machowski Maciej Kubera Edyta Januszewska Marta Żmuda Trzebiatowska Ewa Serwa Teresa Kowalik marek barbasiewicz Łukasz Borkowski Sylwester Maciejewski

"Blizny". O pracy przymusowej językiem sztuki

- Zdecydowaliśmy się użyć takiego kanału jak sztuka, bo uważamy, że zrozumienie fenomenu pracy przymusowej wymaga empatii; w związku z tym, jeśli będziemy mówić językiem sztuki, zostaniemy lepiej zrozumiani przez opinię publiczną. Warto też podkreślić, że nie zaprosiliśmy przypadkowych artystów, tylko osoby, które nas wspierają i rozumieją - mówiła w Dwójce o sztuce "Blizny" Irena Dawid-Olczyk, prezes La Strady - Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.
Zobacz więcej na temat:  handel ludźmi przestępczość spektakl Jakub Kukla Dwójka KULTURA Anna Cieślak

"Poeta największych nadziei". Słuchowisko Tomasza Lerskiego i Tomasza Zaperta w reżyserii Michała Wdowiaka

Słuchowisko przygotowane z okazji stulecia urodzin wybitnego poety czasów okupacji - Tadeusza Gajcego, urodzonego w Warszawie 8 lutego 1922 roku. Poeta, przedstawiciel pokolenia Kolumbów, stawiany w jednym rzędzie z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, młodszy od niego zaledwie o rok, również poległ w trakcie walk powstania warszawskiego, kilkaset metrów od pałacu Blanka - przy ulicy Przejazd, w miejscu dzisiejszego kina "Muranów".
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Tomasz Lerski Tomasz Zapert Michał Wdowiak Andrzej Ferenc Włodzimierz Press Ewa Kania Lucyna Malec Cezary Kwieciński

"Czarny Poemat". Słuchowisko oparte na twórczości Władysława Broniewskiego w reżyserii Anny Szamotuły

Słuchowisko oparte na twórczości Władysława Broniewskiego. Znajdziemy w nim nie tylko znakomitą poezję, ale także wczesne próby prozatorskie Broniewskiego. Szkice te powstały 100 lat temu, po powrocie z wojny polsko-bolszewickiej, po której Broniewski podjął w Warszawie studia filozoficzne. Poeta całe życie chciał także napisać powieść i spełnić się jako prozaik. Jednak nigdy tego marzenia nie zrealizował. W jego twórczości, choć nie autobiograficznej sensu stricto, odnajdujemy pewne tropy.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Władysław Broniewski Piotr Skotnicki Katarzyna Dąbrowska Mariusz Bonaszewski Zbigniew Suszyński Krzysztof Szczepaniak Michał Klawiter

"Parawan". Słuchowisko Andrzeja Strzeleckiego w reżyserii Rafała Zawieruchy

To muzyczna sztuka o kłopotach i trudnościach jakie napotyka inteligent w procesie przystosowania się do norm i reguł nowego ustroju, który właśnie zapukał do drzwi jego mieszkania. Pojawienie się niespodziewanych gości uzmysławia bohaterowi, że istnieją zmiany, których nie oczekiwał i nie są mu one na rękę.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Andrzej Strzelecki Rafał Zawierucha Mateusz Kmiecik

Fellini vs Fallaci. "Wielki Mag" Marcina Trońskiego w Trójce [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko "Wielki Mag" Marcina Trońskiego to historia spotkania dwóch wielkich osobowości – światowej sławy włoskiego reżysera Federico Felliniego i legendy dziennikarstwa Oriany Fallaci. W głównych rolach: Janusz Gajos oraz Elżbieta Kijowska.
Zobacz więcej na temat:  Federico Fellini Janusz Gajos Oriana Fallaci Marcin Troński Barbara Marcinik Elżbieta Kijowska Jadwiga Jankowska-Cieślak Rafał Zawierucha Trójka KULTURA TEATR pr poleca

Nie żyje Barbara Krafftówna. "Sama w sobie była dziełem sztuki"

Wybitna polska aktorka teatralna, filmowa, artystka kabaretowa zmarła w Domu Artystów w Skolimowie w wieku 93 lat. – Sama w sobie była dziełem sztuki: mogła stać na scenie nic nie mówiąc, a i tak jej sylwetka, wnętrze, bogactwo ducha by przemawiało do widza – mówiła Joanna Szczepkowska. – Wraz z jej śmiercią w historii kultury polskiej powstała mała przepaść – powiedział Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Barbara Krafftówna Trójka TEATR film polski KULTURA

"Zmieniła oblicze filmu i teatru". Wspominamy Barbarę Krafftównę

Niezapomniana Felicja z "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa, energiczna Honorata z "Czterech pancernych i psa", wykonawczyni piosenek z Kabaretu Starszych Panów. Mowa o Barbarze Krafftównie, która zmarła w niedzielę, 23 stycznia, w wieku 93 lat. - Myślę, że będziemy ją pamiętać jako aktorkę, która zmieniała oblicze filmu i teatru - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia pisarz i dramaturg Remigiusz Grzela. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna aktorzy reżyser wspomnienie Joanna Sławińska