Polskie Radio
Section05

Tomasz Terlikowski

Rezygnacja prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Ks. prof. Kobyliński: kolejna gorsząca historia

- Z dużym smutkiem obserwuję tę historię. Kard. Angelo Becciu był przez kilka lat sekretarzem stanu, a więc trzecią osobą w strukturze władzy watykańskiej. Pytanie, co się dzieje w Watykanie i czemu te skandale nie mają końca - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Katedry Etyki UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo aktualności katolickie Watykan papież Franciszek Rzym Polskie Radio 24

"Droga synodalna". Trwa dyskusja o roli kobiet i osób świeckich w niemieckim Kościele

- Nie ma burzliwej debaty, ta dyskusja toczy się w Niemczech od dłuższego czasu, to spokojna rozmowa. Z perspektywy polskich obserwatorów szokujące może być to, że biskupi rozmawiają ze świeckimi jak równi z równymi, a pojawiające się różnice mogą urosnąć do rangi wielkiego sporu dogmatycznego - mówił w Polskim Radiu dr Dariusz Bruncz, redaktor naczelny ekumenicznej agencji informacyjnej ekumenizm.pl
Zobacz więcej na temat:  Kościół społeczeństwo chrześcijaństwo Niemcy

Czym jest postchrześcijaństwo? Publicysta: religię traktuje instrumentalnie

- Postchrześcijaństwo to nowoczesne myślenie, gdzie chrześcijaństwo stało się rodzajem ideologii, a religię wykorzystuje się instrumentalnie, jako pewnego rodzaju zasób treści kulturowych, które można wykorzystać do zachowania pewnego ładu społecznego - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, publicysta i redaktor "Christianitas". - Zasadą postchrześcijaństwa jest to, że chrześcijaństwo stało się wtórne - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Kościół społeczeństwo chrześcijaństwo

Aborcja we Francji do dziewiątego miesiąca ciąży? Ks. Kobyliński: to bardzo daleko idąca zmiana

- W ustawie bioetycznej we Francji jest kilka rewolucyjnych zmian. Poszerzenie możliwości stosowania zabiegów aborcyjnych jest bardzo daleko idące, także wyjątkowe sytuacje w tym przypadku byłyby bardzo poszerzone. Przykładowo kobieta mogłaby znaleźć się w potrzebie "psychospołecznej" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT aborcja dzieci Europa ciąża Francja

Ks. prof. Waldemar Cisło: Liban był wzorem pokojowego życia różnych religii. Wszystko się zmieniło

- Nawet nasz papież Jan Paweł II wskazywał Liban jako przykład rozwiązania tych konfliktów religijnych, które mamy chociażby w Iraku czy w innych miejscach na świecie, że można poukładać te relacje chrześcijańsko-muzułmańskie i wewnętrzne muzułmańskie pokojowo. Dzisiaj to wszystko zaczyna się sypać - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Cisło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Liban Bejrut pomoc

Czy w Polsce postępuje proces laicyzacji?

- Przyczyny, z powodu których język chrześcijański przestaje być rozumiany przez niektórych ludzi, mają charakter zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Chodzi o zmiany kulturowe inicjowane przez środowiska lewicowo-liberalne oraz o to, że Kościół nie jest skuteczny w komunikowaniu się tym językiem - powiedział dr Marcin Kędzierski, główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara chrześcijaństwo katolicyzm religia Kościół Kościół katolicki

"To był oczywisty akt znieważenia". Marek Jurek o profanacji figury Chrystusa w Warszawie

- Znieważenie figury Chrystusa w Warszawie jest oczywistym znieważeniem samego Chrystusa i potraktowaniem Jego osoby jak listonosza, któremu można założyć tęczową flagę. Jeśli ktoś nie odnosi się z czcią do Chrystusa, to niech uzna fakt, że obraża ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Jurek, były marszałek Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół chrześcijaństwo Kościół katolicki religia katolicyzm Marek Jurek społeczeństwo Polskie Radio 24

Ekspert: kryzysy, które powodują spadek poparcia Trumpa, mogą minąć przed wyborami

- Prezydent Donald Trump jest w sytuacji kryzysów, które mogą ustąpić do 3 listopada. Kryzys gospodarczy może złagodnieć, sprawa George'a Floyda również może zostać zapomniana. To wydarzenie też mobilizuje twardy elektorat Donalda Trumpa, na przykład białych protestantów, czy ewangelikalnych chrześcijan - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista, politolog Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Artur Wróblewski ŚWIAT Stany Zjednoczone Ameryka USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA kampania wyborcza

Kościół katolicki a problem niewolnictwa w kontekście życia Ursuli de Jesus

Od blisko dwóch miesięcy jednym z tematów, który rozgrzewa opinię publiczną na świecie jest kwestia rozliczeń z rasizmem. Wszystko zaczęło się od zabójstwa przez białego policjanta George’a Floyda w amerykańskim Minneapolis. W audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmowa o temacie rasizmu i niewolnictwa w oparciu o życie XVII-wiecznej mistyczki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara religia chrześcijaństwo rasizm Peru

Kościół we Francji i Włoszech. Upadli założyciele i liderzy nowych ruchów religijnych

- Nowe wspólnoty rozwijające się we Francji głównie w ramach Ruchu Odnowy Charyzmatycznej były znakiem żywotności francuskiego Kościoła. Jednak doszło w nich do rzeczy zupełnie niepojętych i bardzo trudno wytłumaczalnych – powiedział dr Sebastian Duda, teolog, filozof i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm

Dr Stelmach: edukacja seksualna otwiera dzieci na działanie dorosłych, a nie przed nimi chroni

- Nie jest prawdą, że dzieci, które są edukowane seksualnie odpowiednio wcześnie, są chronione przed przestępstwem, są chronione przed działaniami dorosłych, bo wiedzą jak się zabezpieczyć - przekonywał w Polskim Radiu 24 seksuolog, dr Bogdan Stelmach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA pedofilia Kościół społeczeństwo aktualności katolickie seks w przestrzeni publicznej seks