Polskie Radio
Section05

Trójka

"Spacerownik". Podróż po artystycznych śladach w Zamku Ujazdowskim i wokół niego

"Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku" to nowy projekt edukacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. – Pokazuje to, co w ciągu ostatnich 30 lat działo się w Zamku Ujazdowskim, również od tej nietypowej strony, czyli z zewnątrz – mówi Anna Czaban, współkuratorka projektu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mapa przewodnik

Cichocki: oprócz sankcji wobec Rosji Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej i broni

– Oprócz koniecznej presji sankcyjnej na Rosję jest potrzebna zwiększona kampania pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Ale także konkretne rodzaje uzbrojenia - to, o czym władze Ukrainy mówią od dawna - artyleria dalekiego zasięgu, MLRS (...). Ta broń mogła odwrócić bieg bitwy o Mariupol – mówił w Programie 3 Polskiego Radia ambasador Polski na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Beata Michniewicz Bartosz Cichocki ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni pomoc sankcje Unii Europejskiej

31 maja to Światowy Dzień Bez Tytoniu. Palenie szkodzi nie tylko ludziom

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Papierosy w Polsce pali 9 milionów osób. Wśród mężczyzn palenie to pierwsza najważniejsza przyczyna zgonów. O sposobach przeciwdziałania skutkom stosowania produktów tytoniowych dyskutowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP, z inicjatywy przedstawicielstwa WHO w Polsce, we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara papierosy nałóg zdrowie nowotwory WHO lekarz onkologia Uniwersytet Jagielloński Ministerstwo Zdrowia

Organizacje pozarządowe dla Ukrainy. "Ważne, żeby robić coś razem"

Jak obecnie wygląda pomoc dla uchodźców z Ukrainy, prowadzona przez organizacje pozarządowe, i zaangażowanie w nią Polaków? O tym w poniedziałkowym "Klubie Trójki" Elżbieta Korczyńska rozmawiała z Katarzyną Mikołajczyk, dyrektor generalną Polskiego Czerwonego Krzyża, oraz Joanną Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, organizującego Szlachetną Paczkę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Elżbieta Korczyńska pomoc Szlachetna Paczka wiosna Ukraina uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 Trójka Ukraina

Skąd wziąć "czysty" prąd, by naładować samochody elektryczne?

Na drogach, a zwłaszcza w centrach dużych miast, pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych: na świecie, ale także i w Polsce. Problem w tym, że obecnie w polskich warunkach wytwarzanie energii potrzebnej do zasilania samochodów elektrycznych przyczynia się do emisji CO2 do atmosfery. Rozwiązaniem mogłyby być inwestycje w prąd z wody, czyli elektrownie wodne.
Zobacz więcej na temat:  energia elektryczna energia odnawialna rzeka prąd NAUKA Witold Lazar

Solar Orbiter: sonda kosmiczna, która ma odkryć tajemnice Słońca

Wysłana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sonda Solar Orbiter przesłała zdjęcia i filmy Słońca. Zostały one zrobione z najbliższej jak dotąd odległości od naszej gwiazdy i w najlepszej jakości. Teraz trwa ich dogłębna analiza. A w przyszłości sonda zbliży się jeszcze bardziej i prześle jeszcze ciekawsze i dokładniejsze dane naukowe. Po co nam one?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kosmos słońce Wszechświat sonda badania astronomia Ziemia Witold Lazar

Noc Kultury w Lublinie. Zupełnie inne miasto przez jedną noc w roku

Instalacje artystyczne, wystawy, pokazy, koncerty na ulicach – to wszystko czeka nas 4 czerwca podczas Nocy Kultury w Lublinie. Wydarzenie inspiruje do odkrywania Lublina na nowo. Uczestnicy mogą wybierać spośród wielu atrakcji, które tego dnia odbywają się głównie na Starym Mieście oraz w centrum Lublina. Tej jednej nocy sztuka ożywia miejsca nieznane: bramy stają się instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a galerie, teatry i muzea czynne są długo w nocy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA TEATR Lublin lubelskie noc

Trwa 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. O Grand Prix walczy 12 polskich produkcji

Trwa 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. W dniach 27 maja - 4 czerwca w jednym z najstarszych działających polskich kin, czyli otwartym w 1913 roku tarnowskim Marzeniu, o nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczy 12 pełnometrażowych filmów wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. O Konkursie Głównym Festiwalu oraz wydarzeniach towarzyszących w audycji "Fajny film" opowiedział dyrektor wydarzenia Tomasz Kapturkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński festiwal filmowy Tarnów kino film polski

Zobacz wideo Czarzasty: w tej chwili brakuje miliona mieszkań na rynku pierwotnym i miliona na wtórnym

– W tej chwili młode pokolenie do 30 roku życia w 60 proc. mieszka w Polsce z rodzicami. W innych krajach europejskich jest to na poziomie 4 proc. – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i poseł Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lewica Włodzimierz Czarzasty Beata Michniewicz mieszkania na wynajem mieszkania społeczeństwo