Polskie Radio
Section05

Trójka

Śnieżyca, lód i mgła – jak zachować się na autostradzie?

Około 40 samochodów osobowych i ciężarowych zderzyło się w czwartek 20 stycznia na autostradzie z Pilzna do Pragi. Przyczyną była mgła i śliska droga. Na szczęście, nikt nie stracił życia. Co o tym zadecydowało? Jak kierowca powinien zachować się na autostradzie w sytuacji mgły, śnieżycy czy oblodzenia? Na te pytania odpowiedział Łukasz Tymków z Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan autostrady zima Polskie Radio Kierowców przepisy drogowe kodeks drogowy śnieg mgła lód

W starym polskim kinie – losy kinematografii II Rzeczpospolitej

"I księgi mają swoje losy" ("Habent sua fata libelli") – mawiali starożytni Rzymianie. Zdaniem Tomasza Zaperta, prowadzącego poniedziałkowe wydanie "Klubu Trójki", tę sentencję można uwspółcześnić, książki zastępując filmami. O kinematografii II Rzeczpospolitej, jej twórcach i ich losach, rozmawialiśmy z Mirelą Tomczyk – redaktor naczelną pisma oraz portalu "Stare kino", Piotrem Kitrasiewiczem – autorem książki "Reżyserzy filmowi II RP" oraz filmografem Michałem Pieńkowskim. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino historia Polski Tomasz Zapert KULTURA

Dopłaty do upraw dla rolników. Krzysztof Ciecióra: pierwsze wsparcie popłynie już w tym roku

– Pierwszy raz w historii polski rolnik będzie otrzymywał dopłaty do upraw na poziomie średniej unijnej. Pierwsze takie wsparcie popłynie już w tym roku – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo pieniądze dopłaty bezpośrednie żywność wieś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bartłomiej Graczak Unia Europejska GOSPODARKA

Nie żyje Barbara Krafftówna. "Sama w sobie była dziełem sztuki"

Wybitna polska aktorka teatralna, filmowa, artystka kabaretowa zmarła w Domu Artystów w Skolimowie w wieku 93 lat. – Sama w sobie była dziełem sztuki: mogła stać na scenie nic nie mówiąc, a i tak jej sylwetka, wnętrze, bogactwo ducha by przemawiało do widza – mówiła Joanna Szczepkowska. – Wraz z jej śmiercią w historii kultury polskiej powstała mała przepaść – powiedział Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Barbara Krafftówna TEATR Teatr Polskiego Radia film polski KULTURA

Ferie w górach? Oczywiście, ale z rozwagą!

Minął pierwszy tydzień ferii. Dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych bądź z rodzicami chętnie spędzają ten czas w Tatrach. Mimo że trwa piąta fala pandemii w Zakopanem na Krupówkach widać tłumy. Podobnie jest na tatrzańskich szlakach i trasach zjazdowych. Jak jest z bezpieczeństwem na szlakach, stokach? Na co uważać?
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Tatry społeczeństwo wypoczynek urlop zima dzieci Zakopane Przemysław Bolechowski Piotr Łodej

Czy neony wrócą do Nowej Huty?

W latach 60. i 70. XX w. polskie miasta rozświetlone były kolorowymi neonami. Później, z różnych powodów, neony zaczęły znikać i do dzisiaj oryginalnych zostało już niewiele. Od kilku lat powraca moda na neony, zaczęto też przywracać do życia i rekonstruować te najciekawsze, najbardziej wartościowe pod względem artystycznym. Jedną z takich inicjatyw jest pomysł mieszkańców Nowej Huty, którzy chcą, by ich dzielnica znowu zabłysła neonami tak, jak to było przed laty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA miasto Martyna Masztalerz Witold Lazar