Polskie Radio
Section05

USA

Państwa Ameryki Płd. wesprą militarnie Ukrainę? USA oferuje swój sprzęt w zamian

Amerykańska generał Laura Richardson, stojąca na czele Dowództwa Południowego USA, ujawniła, że Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, by nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, w zamian za sprzęt amerykański. Wojskową cytuje hiszpański portal Infodefensa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie Rosja

Joe Biden odwiedzi Polskę? "To sygnał kontynuacji zaangażowania USA"

"Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego" - podały telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. - To sygnał kontynuacji zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo europejskie - uważa dr Tomasz Smura z Fundacji Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski wojna na Ukrainie Ukraina Joe Biden relacje polsko-amerykańskie ŚWIAT Ameryka

Koszt użytkowania auta elektrycznego wyższy niż spalinowego? Zaskakujące wyniki raportu

Nowy raport opublikowany przez amerykańską firmę analityczną, wskazuje na gwałtownie rosnące koszty użytkowania samochodów elektrycznych. Okazuje się, że koszt przejechania około 160 km (100 mil) elektrykiem stał się porównywany z tym, ponoszonym przez posiadaczy aut spalinowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektromobilność samochody elektryczne samochody samochody hybrydowe prąd ekonomia

TYLKO U NAS "Nie widzimy oznak, by Putin miał zamiar uderzyć na NATO". John Kirby odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

Biały Dom oświadczył, że nie widzi żadnych oznak, by Rosja przygotowywała atak na kraje NATO. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa podkreślił, że Stany Zjednoczone mają wystarczające zdolności, by wywiązać się z artykułu 5. traktatu północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Ameryka Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT

Leopardy z Niemiec dla Ukrainy. Minister Błaszczak: Boris Pistorius przekazał mi szczegóły

- Minister obrony Niemiec Boris Pistorius w rozmowie telefonicznej przekazał mi szczegóły dotyczące niemieckiej donacji czołgów Leopard na Ukrainę - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Inicjatywa Polski, by wesprzeć Ukrainę nowoczesną bronią pancerną, wchodzi w fazę realizacji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Abrams wojna na Ukrainie Mariusz Błaszczak MON

Abramsy dla Ukrainy. Müller: to skutecznie pomoże w obronie przed barbarzyństwem Rosji

Rzecznik rządu Piotr Müller, komentując informację o przekazaniu Ukrainie przez USA 31 czołgów Abrams, wyraził zadowolenie "z decyzji USA o dodatkowym wsparciu dla Ukrainy". - Kolejne transze dostaw uzbrojenia są w stanie skutecznie pomóc w obronie przed barbarzyńskimi działaniami Rosji - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Stany Zjednoczone Abrams Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie Piotr Müller

NASZ WYWIAD "Decydujący czas". Ukraiński pułkownik o tym, co zdarzy się na froncie walki z Rosją w bliskiej perspektywie, do wiosny

- Sytuacja jest nadzwyczaj trudna. Szczególnie niepokojąco wygląda sytuacja na wschodzie, gdzie przeciwnik zgromadził bardzo poważne siły. Wróg stara się też przesuwać front w Donbasie. To przynosi bardzo duże straty ukraińskim siłom zbrojnym, ale Ukraina nie ma innego wyboru. Rosja gromadzi też wojska na południu. Oprócz tego nie można w pełni wykluczyć uderzenia na Charków - mówi portalowi Polskieradio24.pl pułkownik Serhij Hrabski.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie Ukraina Białoruś Rosja infografika służby i bezpieczeństwo NASZ WYWIAD Niemcy Leopard Stany Zjednoczone