Polskie Radio
Section05

Wielkopolska

Nasze niematerialne: Tradycje kulturowe Bukówca Górnego

Mieszkańcy położonej w południowo-wschodniej części Wielkopolski wsi Bukówiec Górny stanowią dość hermetyczną społeczność o długotrwałej tradycji pielęgnowania odrębnych w stosunku do ludności sąsiednich wsi zwyczajów i obrzędów, gwary, metod gospodarowania, strojów, form rozrywki etc. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa

Ptasia grypa w natarciu. Setki tysięcy ptaków idzie pod nóż

Kilkaset tysięcy sztuk ptaków musi zostać zutylizowanych po tym, jak w jednej z wielkopolskich wsi ponownie wykryto ognisko ptasiej grypy. Wirus jest bardzo zaraźliwy i łatwo przenosi się między drobiem. Spożywanie mięsa ptactwa zarażonego ptasią grypą jest dla ludzi całkowicie bezpieczne, o ile poddane zostało ono prawidłowej obróbce - zaznacza Główny Lekarz Weterynarii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony wielkopolskie ptasia grypa

Rogal świętomarciński słodkim symbolem Święta Niepodległości. Jednak to... kaloryczna bomba

Rogale świętomarcińskie to tradycyjny wypiek na Święto Niepodległości. Wypiek to "Produkt o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej". Zatem cukiernie piekące tradycyjne rogale powinny mieć potwierdzone prawo do wytwarzania takiego produktu. Niezależnie jednak od tego, czy jest to certyfikowany rogal świętomarciński, czy wielkopolski lub marciński, bo z różnymi nazwami można się spotkać, to zawsze bomba kaloryczna.
Zobacz więcej na temat:  cukiernictwo rogal świętomarciński Święto Niepodległości 11 listopada Poznań

Zbierał cukierki w Halloween, w jednym z nich był... gwóźdź

Jedno z dzieci zbierających cukierki podczas Halloween, znalazło w jednym z nich gwóźdź. - Nie chcę myśleć, co by było, gdyby go połknął. Jestem zdruzgotana - mówiła w rozmowie z lokalnym serwisem matka chłopca. Sprawą zajmuje się już policja. To nie jedyny taki przypadek w kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wielkopolskie Gorzów Wielkopolski Halloween dzieci dziecko przestępczość policja słodycze słodkości cukierki regiony

Nasze niematerialne: Tradycje weselne z Szamotuł i okolic

Wesele szamotulskie zawiera elementy tańca i wielu gwarowych oracji, które były i nadal są nieodzownym elementem uroczystości weselnych. Na formę tego obrzędu, składają się wszystkie najważniejsze elementy tradycyjnego wesela począwszy od zmówin rodziców Panny Młodej z Faktorem reprezentującym Pana Młodego, przez przygotowania do wyjazdu do kościoła, mowę Drużby, po przyjazd do domu Panny Młodej, gdzie odbywa się wesele. Zaczyna się ono od odśpiewania przed zamkniętymi przed weselnikami drzwiami piosenki: „Moja matulinko, otwierejcie drzwi, byndziecie radzi zięciowi…” 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Wesele ślub