Polskie Radio
Section05

Wielkopolska

"Tędy i owędy". Wędrówki z Melchiorem Wańkowiczem

Za nami rok Melchiora Wańkowicza - niepokornego, odważnego, wnikliwego dziennikarza, pisarza i reportażysty. To właśnie jemu poświęcona była wystawa "Tędy i owędy. Z Melchiorem Wańkowiczem po Wielkopolsce i Kresach". - Przypomnieliśmy ścieżki, którymi wędrował i o których pisał Wańkowicz - mówił Krzysztof Klupp z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Butlewski Dwójka reportaż Melchior Wańkowicz pisarz KULTURA Rok Melchiora Wańkowicza wystawa Poznań Zobacz także

Mija 106 lat od wybuchu powstania wielkopolskiego. Co wiemy o tym zrywie?

Choć 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, jeszcze długo walczono o wyznaczenie granic. Miało to miejsce m.in. w Wielkopolsce. 26 grudnia 1918 roku powracający do Polski Ignacy Jan Paderewski - w drodze do Warszawy, gdzie miał objąć funkcję premiera - zatrzymał się w Poznaniu. Wygłosił wówczas słynne przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar. 
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie niepodległość Grzegorz Kalinowski Zobacz także historia Polski

Nasze niematerialne: Tradycje kulturowe Chazów/Hazów

W wielu regionach Polski, podtrzymywanie lokalnych tradycji zapewnione jest dzięki kultywującym je zespołom regionalnym. Tak na przykład dzieje się w mikroregionie Chazów w południowo-zachodniej Wielkopolsce, gdzie działające przez dziesięciolecia zespoły Wisieloki czy Chojnioki z dbałością wypełniają lokalne tradycje swojego regionu. Przed wieloma laty przybyli tu osadnicy z północnego Śląska, dzięki izolacji spowodowanej powodziami, wykształcili tu odrębną tożsamość i specjalizację w melioracji, rybołówstwie oraz produkcji węgla drzewnego. Do dziś mikroregion Chazów cechuje się unikalną gwarą z mazurzeniem oraz tradycją muzyczną, w której dominują kapele ludowe wykonujące muzykę na dudach i skrzypcach.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa

Nasze niematerialne: Tradycje kulturowe Bukówca Górnego

Mieszkańcy położonej w południowo-wschodniej części Wielkopolski wsi Bukówiec Górny stanowią dość hermetyczną społeczność o długotrwałej tradycji pielęgnowania odrębnych w stosunku do ludności sąsiednich wsi zwyczajów i obrzędów, gwary, metod gospodarowania, strojów, form rozrywki etc. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa

Ptasia grypa w natarciu. Setki tysięcy ptaków idzie pod nóż

Kilkaset tysięcy sztuk ptaków musi zostać zutylizowanych po tym, jak w jednej z wielkopolskich wsi ponownie wykryto ognisko ptasiej grypy. Wirus jest bardzo zaraźliwy i łatwo przenosi się między drobiem. Spożywanie mięsa ptactwa zarażonego ptasią grypą jest dla ludzi całkowicie bezpieczne, o ile poddane zostało ono prawidłowej obróbce - zaznacza Główny Lekarz Weterynarii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony wielkopolskie ptasia grypa

Rogal świętomarciński słodkim symbolem Święta Niepodległości. Jednak to... kaloryczna bomba

Rogale świętomarcińskie to tradycyjny wypiek na Święto Niepodległości. Wypiek to "Produkt o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej". Zatem cukiernie piekące tradycyjne rogale powinny mieć potwierdzone prawo do wytwarzania takiego produktu. Niezależnie jednak od tego, czy jest to certyfikowany rogal świętomarciński, czy wielkopolski lub marciński, bo z różnymi nazwami można się spotkać, to zawsze bomba kaloryczna.
Zobacz więcej na temat:  cukiernictwo rogal świętomarciński Święto Niepodległości 11 listopada Poznań

Zbierał cukierki w Halloween, w jednym z nich był... gwóźdź

Jedno z dzieci zbierających cukierki podczas Halloween, znalazło w jednym z nich gwóźdź. - Nie chcę myśleć, co by było, gdyby go połknął. Jestem zdruzgotana - mówiła w rozmowie z lokalnym serwisem matka chłopca. Sprawą zajmuje się już policja. To nie jedyny taki przypadek w kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wielkopolskie Gorzów Wielkopolski Halloween dzieci dziecko przestępczość policja słodycze słodkości cukierki regiony

Nasze niematerialne: Tradycje weselne z Szamotuł i okolic

Wesele szamotulskie zawiera elementy tańca i wielu gwarowych oracji, które były i nadal są nieodzownym elementem uroczystości weselnych. Na formę tego obrzędu, składają się wszystkie najważniejsze elementy tradycyjnego wesela począwszy od zmówin rodziców Panny Młodej z Faktorem reprezentującym Pana Młodego, przez przygotowania do wyjazdu do kościoła, mowę Drużby, po przyjazd do domu Panny Młodej, gdzie odbywa się wesele. Zaczyna się ono od odśpiewania przed zamkniętymi przed weselnikami drzwiami piosenki: „Moja matulinko, otwierejcie drzwi, byndziecie radzi zięciowi…” 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Wesele ślub