Polskie Radio
Section05

Wołyń

Rzeź wołyńska dzieli Polaków i Ukraińców

11 lipca obchodzimy uchwalony w 2016 roku przez sejm narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Szacunkowo przyjmuje się, że w tej tzw. rzezi wołyńskiej Ukraińcy zamordowali 100-130 tysięcy Polaków. Spośród 1145 polskich wsi i osiedli na Wołyniu po ukraińskiej akcji ocalał 90. Reszta została doszczętnie zniszczona. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina POLSKA wołyń 2018 Rzeź Wołyńska Małgorzata Gosiewska Marcin Święcicki Grzegorz Długi Marek Mądrzejewski

Rzeź wołyńska. "Stawianie równości to fałszowanie historii"

- Działania ukraińskie miały charakter czystek etnicznych. Chodziło o to, żeby usunąć Polaków, by poszli za San jak mówili banderowcy. Wychodzili oni z założenia, że najprościej będzie Lachów wymordować – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN. Druga niedziela lipca jest tradycyjną datą obchodów rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli. W niedzielę 11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina UPA wołyń 2018

Rocznica rzezi wołyńskiej. Oddzielne uroczystości

8 lipca prezydent Andrzej Duda uczci na Ukrainie 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. Wizyta została zaplanowana kilka dni przed datą Krwawej Niedzieli, która miała miejsce 11 lipca 1943 roku. Tymczasem jak poinformowały ukraińskie gazety, prezydent tego kraju Petro Poroszenko złoży wizytę w Polsce. Głowa państwa ukraińskiego odwiedzi Sahyń, gdzie w 1944 roku polska partyzantka dokonała zbrodni na ludności ukraińskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Adam Lelonek z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-ukraińskie Ukraina

„Zostało tylko echo”. Książka o Wołyniu

„Zostało tylko echo. Wszystko inne zniknęło” - tak zaczyna się książka o miejscach, które zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie. „Echo” to spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti. Opowiadali o tym w Polskim Radiu 24 autorzy książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura Kresy Rzeź Wołyńska Ukraina historia Polski II wojna światowa

Ustawa o IPN. Ukraińcy "nieproporcjonalnie wyeksponowani"?

Ukraiński IPN w reakcji na przyjęcie przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN stwierdził, że "poważnie ogranicza ona pole dyskusji i dialogu" historyków oraz, że nie może on "zagwarantować ukraińskim badaczom wolności słowa na terytorium Polski". Napięcia na linii Warszawa-Kijów komentowali w Trójce Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Fundacji Batorego i Jakub Mielnik z tygodnika "Wprost".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Ukraina Łukasz Karusta relacje polsko-ukraińskie UPA II wojna światowa stosunki polsko-żydowskie