Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Co wojna robi z dziećmi? Prawdziwa historia z Etiopii | ŚWIAT I LUDZIE

Wojna, strach, głód i brak dostępu do szkół - tak wyglądały ostatnie lata dla dzieci w Etiopii. W regionie Tigraj brutalna wojna domowa zakończyła się ponad dwa lata temu. A dzisiaj dzieci wracają do szkół. To nie będzie historia jakich wiele. Bo ta szkoła to dla etiopskich dzieci szansa na uwolnienie się z koszmarów i symbol nadziei na lepszą przyszłość. Posłuchaj tego odcinka do końca, a dowiesz się, co wojna robi z dziećmi i jak można wrócić do normalności po kilku latach koszmaru. Opowiedzą o tym ludzie z Caritas Polska, organizacji, która pomaga dzieciom w Etiopii stanąć na nogi. Muzyka: Evan MacDonald - "Storytelling Strings" (0OQBMRVM75IDJ6XW) Casa Rosa's Tulum Vibes - “Ricky Tar” The Tides - “Ammil” Godmode - “Whole Tone Limbo” The Tides - “Dream Escape”
Zobacz więcej na temat: 

Z troską

13 kwietnia 1844 r. poirytowana George Sand napisała z Paryża list do swego przyrodniego brata Hipolita Chatiron, nadzorującego remont w Nohant: „[…] W buduarze już nie cuchnie, to świetnie. Ale w pokoju Chopina śmierdzi nieznośnie klejem. […] Wytrzyj nos, nie pakuj do niego tabaki i powąchaj dobrze, przed przyjazdem Chopina. […] Jeśli zapach nie zniknie, wolę wydać 25 fr. na tapetę niż patrzeć przez 6 miesięcy na niewygody Chopina”. Kilkakrotnie prosiła Hipolita, by upewnił się czy Bahuet [rzemieślnik, malarz z La Châtre] usunął już ten uciążliwy zapach, tak bardzo dokuczający Chopinowi. Tłumaczyła też, że konieczne będzie usunięcie starej tapety, bo położenie na niej nowej będzie jak „zamknięcie wilka w owczej zagrodzie”. George nie przyjmowała tłumaczeń Bahueta, że „klej z mąki był dobrze przygotowany”. Przed przyjazdem Chopina do Nohant, chcąc mieć pewność, że „zapach zepsutego kleju przyprawiającego o mdłości zwłaszcza rano” został usunięty, poleciła pozostawienie w pokoju Chopina zamkniętych okien i drzwi przez 24 godziny. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Gotki" Artura Pałygi w adaptacji i reżyserii Darii Kopiec

To bolesna opowieść o iluzji, złudzeniach, kłamstwie, mechanizmie starania się ponad siły, o toksycznej relacji córek z matką, o kobiecości, siostrzeństwie, zazdrości, poczuciu niższości i wyobrażeniach. Chora matka, trochę szalona, odcięta od swoich emocji jest jak antyczna figura, spiritus movens. Jej stan zdrowia staje się pretekstem spotkania sióstr a jej śmierć wnosi uzdrawiającą żywotność w ich relację. Adaptacja i reżyseria: Daria Kopiec. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Natalia Czekała. Obsada: Bożena Borek, Beata Niedziela, Katarzyna Pałka, Joanna Sokołowska
Zobacz więcej na temat: 

ПОЛЬСЬКА ВЕРСІЯ. Український літературний клуб у Будапешті «Читаємо українською»

Український літературний клуб у Будапешті «Читаємо українською». Звіт з березневої зустрічі. Інтерв’ю з координаторками клубу Наталією Маргітич та Любов Савіною, учасницями зустрічі Мар’яни Кріль. Війна, фашизм, мовчання та метаполітика: філософський фейлетон Антона Марчинського.
Zobacz więcej na temat: 

Matysiakowie - odcinek 3545

Pan Edward próbuje kontynuować remont wózkarni. Odwiedziny Malinowskiej powodują opóźnienia w pracach. Przychodzi z pewną propozycją dla pana Edka. Ten jednak nie jest w stanie przystać na specyficzną prośbę Malinowskiej. Jakby tego było mało, w wózkarni pojawia się Tomek Piekarski. On również ma pewną propozycję dla pana Edka. Zaniepokojona Kasia szuka męża, a Krysia potrzebuje bratniej duszy, żeby się wygadać. Autor: Rafał Wojasiński. Reżyseria: Waldemar Modestowicz. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera, kierownictwo produkcji: Teresa Skoczylas. Obsada: Barbara Zielińska, Marek Siudym, Agnieszka Migalska, Aleksandra Kowalicka, Tomasz Marzecki 
Zobacz więcej na temat: 

Gorzka pigułka

12 kwietnia 1835 r. Chopin nie był usatysfakcjonowany recenzją, która tego dnia ukazała się w „Gazette Musicale de Paris” po jego występie w sali Teatru Włoskiego w Paryżu. Grał wówczas swój Koncert e-moll, który nie zrobił na publiczności większego wrażenia. Jego gra nie porwała obojętnego audytorium. Gdy wybrzmiały ostatnie dźwięki Koncertu, wśród publiczności dał się odczuć pewien chłód. Wprawdzie w recenzji „Gazette Musicale de Paris” pojawiło się wiele komplementów, jednak Chopin odebrał je jako „dyplomatyczne osłodzenie gorzkiej pigułki”. Nie przekonywały go nawet perswazje i tłumaczenia przyjaciół, starających się osłabić to przykre uczucie zawodu. Kompozytora bardzo zabolały oceny zawarte w recenzji: „Trudno jest niezmiernie nie być jednostajnym w koncercie fortepianowym, toteż wielbiciele Chopina mogli mu tylko być wdzięczni za dostarczoną im rozkosz, gdy tymczasem artyści podziwiali jego talent, czyniący go zdolnym do skomponowania takiej rzeczy i jednocześnie do odmłodzenia tak przestarzałej formy koncertu”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

ПОЛЬСЬКА ВЕРСІЯ. «Крок до дому»: оренда житла для українців у Польщі

Польська версія: Програма «Крок до дому» допомагає українцям орендувати житло у Польщі. Благодійний ресторан української кухні у місті Колобжег «Домівка» перераховує свої кошти на підтримку ЗСУ.
Zobacz więcej na temat: