Polskie Radio
Section05

zbrodnie sowieckie

Ambasada RP oburzona zakłamywaniem zbrodni katyńskiej. "Zafałszowano odpowiedzialność NKWD"

Polska ambasada w Moskwie jest oburzona próbami zakłamywania historii podejmowanymi przez środowiska związane z władzami Rosji. Polscy dyplomaci w specjalnym komunikacie zauważają, że w trakcie niedawnej konferencji naukowej zorganizowanej w Twerze, została podniesiona kwestia rewizji oficjalnego stanowiska rosyjskich władz w sprawie zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska Katyń 1940 historia Polski pamięć Moskwa Rosja POLSKA

Nielegalne usunięcie tablic katyńskich w Twerze. Przed rosyjskim sądem ruszył proces

W rosyjskim Twerze rozpoczął się proces w sprawie nielegalnego usunięcia tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Pamiątkowe znaki zostały w maju zdemontowane ze ściany Twerskiego Uniwersytetu Medycznego i do dziś nie wiadomo, kto to zrobił i na jakiej podstawie. Pozew w tej sprawie złożyło stowarzyszenie "Memoriał", które chce, aby tablice wróciły na miejsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Katyń HISTORIA sąd sądownictwo Zbrodnia Katyńska

Unikalna internetowa baza Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zachara: jest ich w tej chwili ponad 17 tys.

- Baza danych zawiera informacje o wszystkich znanych nam ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Jest ich w tej chwili ponad 17 tys. Podstawą sporządzenia tej bazy były Księgi Katyńskie - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Zachara z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska 1940 historia Polski pamięć II wojna światowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Radio 24 POLSKA

Dr Karol Nawrocki: Rosja nie jest gotowa rozliczyć się z własną historią

Badacz stalinowskich zbrodni Nikita Pietrow zauważył, że władze Rosji wykorzystują tragiczne wydarzenia historii do prowadzenia politycznej gry. Rosyjski historyk twierdzi, że Kreml chce, żeby świat pamiętał o zwycięstwie Armii Czerwonej nad hitlerowskimi Niemcami i jednocześnie zapomniał o sowieckich zbrodniach. - Jestem pesymistą, jeśli chodzi o rozliczenie się Rosji z historią - mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ZSRR Polacy w Rosji Zbrodnia Katyńska Michał Strzałkowski

Prof. Marciniak: rosyjska propaganda ws. 17 września jest niezwykle ważna w dzisiejszej polityce

- Jeśli dzisiaj (w Rosji) wspomina się o 17 września, to na ogół w tym kontekście, że 17 września Białoruś i Ukraina odzyskały swoje zachodnie granice. To jest często powtarzana fraza w dzisiejszych publikacjach. Zatem z punktu widzenia dzisiejszej polityki to jest niezwykle ważne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz POLSKA dyplomacja polityka historyczna HISTORIA historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne 17 września 1939

"Dopóki żyjemy, będziemy tu przychodzić". Manifestacja pod ambasadą Rosji w przeddzień 17 września

W Warszawie, w przededniu 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, przed bramą Ambasady Federacji Rosyjskiej odbyła się demonstracja zorganizowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Kluby Gazety Polskiej. Jej głównym celem było przypomnienie sowieckich zbrodni i upamiętnienie ich ofiar. Uczestnicy demonstracji śpiewali patriotyczne pieśni, mieli ze sobą biało-czerwone flagi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa pakt Ribbentrop-Mołotow ZSRR 17 września 1939 Gazeta Polska zbrodnie wojenne historia Polski Tomasz Sakiewicz Adam Borowski

20 lat temu otwarto Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu

20 lat temu, 28 lipca 2000 roku, w ramach obchodów 60. rocznicy zbrodni katyńskiej został otwarty i poświęcony Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. W uroczystościach wzięli udział premier Polski Jerzy Buzek oraz wicepremier Rosji Wiktor Christienko. Razem z polską nekropolią został również otwarty cmentarz ofiar sowieckich represji – mieszkańców Smoleńszczyzny, w tym co najmniej kilkuset Polaków, głównie ofiar operacji polskiej NKWD z lat 1937–1938.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska

75. rocznica Obławy Augustowskiej. "Sowieci uwięzili i torturowali ok. 7 tys. Polaków"

W miejscowości Giby na Suwalszczyźnie, odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary obławy augustowskiej. Obchody są organizowane w 75. rocznicę największej - po II wojnie światowej - akcji pacyfikacyjnej, przeprowadzonej na żołnierzach podziemia niepodległościowego przez sowietów, w Gibach, gdzie znajdują się symboliczne mogiły zamordowanych.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska

75. rocznica Obławy Augustowskiej. "Sowieci uwięzili i torturowali ok. 7 tys. Polaków"

W miejscowości Giby na Suwalszczyźnie, odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary obławy augustowskiej. Obchody są organizowane w 75. rocznicę największej - po II wojnie światowej - akcji pacyfikacyjnej, przeprowadzonej na żołnierzach podziemia niepodległościowego przez sowietów, w Gibach, gdzie znajdują się symboliczne mogiły zamordowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Suwalszczyzna podlaskie obława augustowska rocznica HISTORIA historia PRL komunizm