Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

"Zawdzięczamy im Polskę". Prezydent odsłonił Epitafium Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Andrzej Duda odsłonił w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Epitafium Żołnierzy Wyklętych, upamiętniające działaczy podziemia, którzy zostali zamordowani przez komunistyczne władze. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda HISTORIA Przemysław Czarnek Jan Żaryn Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Po raz 12. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca po raz dwunasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które służy uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski agresja sowiecka II wojna światowa

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Witek: walczyli z rosyjskim okupantem, tak jak dziś Ukraińcy

Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rano, w dawnym więzieniu i areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie przedstawiciele rządu, parlamentu oraz Instytutu Pamięci Narodowej zapalili znicze. Upamiętniają one działaczy niepodległościowego podziemia, zamordowanych przez komunistyczne władze. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Elżbieta Witek Zbigniew Ziobro historia Polski

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Prof. Szwagrzyk: nie możemy o nich zapomnieć

1 marca po raz 11 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, ustanowione w 2011 roku, upamiętnia bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o niepodległość Polski, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo IPN Instytut Pamięci Narodowej HISTORIA historia Polski Krzysztof Szwagrzyk

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Przesłanie ważne również dziś

- Wskazujemy na wartości, jakimi kierowali się Żołnierze Niezłomni, którzy w tak trudnych warunkach byli wierni przysiędze, ukochanej Ojczyźnie. Staramy się, aby nasz muzealny przekaz był skierowany głównie do młodych ludzi. Tu był honor i wierność słowu, a po drugiej stronie wszystko opierało się na kłamstwie - mówił na antenie Dwójki Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ostrołęka Paweł Siwek

Poszukiwania szczątków polskich bohaterów. Wiceprezes IPN: ślad miał po nich zaginąć

- Wokół śmierci majora Józefa Kurasia, a szczególnie wokół pogrzebania jego szczątków istnieje wiele historii oraz mitów. Przekazy są różne, często sprzeczne, ale najbardziej popularne mówią o tym, że szczątki majora były przewiezione do Krakowa i tam miały być pogrzebane na terenie dziedzińca wewnętrznego Urzędu Bezpieczeństwa. Ten teren był przez nas badany, we wskazywanym miejscu nie było szczątków - mówił w Polskim Radiu 24 o szczątkach Żołnierza Wyklętego wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk HISTORIA historia Polski okupacja sowiecka okupacja niemiecka POLSKA

Prof. Olgierd Grott: Baza Kresowych Żołnierzy AK jest jak wehikuł czasu

- Zdarza się, że zwracają się do nas krewni i przyjaciele kresowych żołnierzy AK, którzy przesyłają nam nowe wiadomości i korygują te, którymi do tej pory dysponowaliśmy. Bardzo nam na takich kontaktach zależy, ponieważ ludzie często mają schowane w różnych zakamarkach unikatowe dokumenty czy zdjęcia, do których w innym wypadku nie mielibyśmy dostępu - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Olgierd Grott, kierownik Działu Historycznego Muzeum AK w Krakowie i koordynator zespołu pracującego nad bazą. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Kraków Armia Krajowa ciekawostki Kresy II wojna światowa

"Hetman powstania antykomunistycznego". Jan Józef Kasprzyk o mjr. Józefie Kurasiu

- Był to człowiek niezwykle odważny, dzielny, niezłomny, walczący i z okupantem niemieckim, i z komunistami. Na Podhalu jest określany mianem hetmana powstania antykomunistycznego - tak o Józefie Kurasiu powiedział na antenie Polskiego Radia 24 szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA okupacja sowiecka okupacja niemiecka