Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Szef krakowskiego IPN-u: ks. Władysław Gurgacz żył nade wszystko wiarą

- Ks. Władysław Gurgacz, ps. Sem został skazany na śmierć 14 sierpnia 1949 r. Wyrok wykonano miesiąc później na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. - Poza tym, że był kapelanem podziemia niepodległościowego, był także malarzem, a nade wszystkim mistykiem - mówił w Polskim Radiu 24 o wybitnym duchownym dr Filip Musiał, dyrektor oddziału krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm Tadeusz Płużański Armia Krajowa Narodowe Siły Zbrojne

D. Kania o filmie "Ryngraf": zaczęło się od prezesa IPN

- Zaczęło się od prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Wręczając nagrodę im. Janusza Kurtyki, bardzo wzburzony mówił o znalezionym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka ryngrafie. Ja się postanowiłam zainteresować tą historią - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania wyjaśniając motywację do zrobienia filmu "Ryngraf" o niesłusznie skazanym za kolaborację z Niemcami żołnierzu wyklętym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA HISTORIA historia Polski Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Dorota Kania Krzysztof Szwagrzyk Jarosław Szarek

Andrzej Kołakowski: Romuald Rajs to żołnierz podwójnie wyklęty

- Można zastanawiać się skąd jest taka kampania nienawiści wobec żołnierza, który walczył z Niemcami i Sowietami. Pod tym względem Romuald Rajs jest żołnierzem wyklętym podwójnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołakowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również Wojciech Borowik ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Andrzej Rozpłochowski, także działacz opozycji PRL.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa warszawska II wojna światowa lewica SLD Włodzimierz Czarzasty Warszawa

Piotr Gliński o rekomunizacji ulic: zakłamywanie historii

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński nazwał „tryumfem kłamstwa historycznego" decyzje rad miejskich w Białymstoku i Żyrardowie, gdzie usunięto nazwy ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski dekomunizacja Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prawo i Sprawiedliwość PiS IPN Instytut Pamięci Narodowej

Komentarz Dnia: zmiana nazw ulic "Łupaszki" i "Nila", TK, nowe ministerstwo

Gośćmi "Komentarza Dnia" byli: Edyta Hołdyńska ("Tygodnik Sieci") i Tomasz Truskawa ("Stowarzyszenie Wolnego Słowa"). Publicyści dyskutowali m.in. o radnych PO z Białegostoku i Żyrardowa, którzy zmienili nazwy ulic "Łupaszki" i "Nila", a także o kandydaturach na sędziów Trybunału Konstytucyjnego zgłoszonych przez PiS i o nowym Ministerstwie Zasobów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz polityka Nasz komentarz Białystok Żyrardów Trybunał Konstytucyjny

Tadeusz Płużański: Emil Fieldorf był wybitnym żołnierzem

- Mam nadzieję że ta recydywa komuny i czerwone szaleństwo się zakończy - mówił gość Polskiego Radia 24, historyk Tadeusz Płużański. W taki sposób odniósł się do faktu, że żyrardowscy radni zmienili ulicę generała Emila Fieldorfa "Nila" na Jedności Robotniczej, a radni Białegostoku, majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Podlaską.  
Zobacz więcej na temat:  Emil Fieldorf komunizm sąd sądownictwo Tadeusz Płużański