Polskie Radio
Section05

Zbigniew Mikołejko. Posłuchaj radiowych archiwalnych opowieści filozofia o religii i człowieku

- Dzisiaj szczęście zaczyna być traktowane jako gotowy przedmiot, który da się nabyć za pieniądze, jak wiele innych rzeczy. To jest straszne. Szczęście nie jest pojmowane jako coś, co jest w człowieku, jako coś, co jest pewną postawą - mówił w audycji Polskiego Radia prof. Zbigniew Mikołejko. Ten znakomity filozof, historyk religii, eseista i poeta zmarł 15 kwietnia 2024 roku w wieku 72 lat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zbigniew Mikołejko filozofia

Marzenia, kryzys, cenzura i junacy. Jak Warszawa zaczynała budować metro

15 kwietnia 1983 roku to oficjalny, a zarazem symboliczny początek powstawania warszawskiego metra. Symboliczny, bowiem prace ziemne trwały już wtedy od kilku miesięcy. I nie był to wcale pierwszy początek stołecznej kolei podziemnej - choć na pewno jedyny, który miał ciąg dalszy.
Zobacz więcej na temat:  metro budowa metra budowa inwestycje kolej kolejnictwo Warszawa Wojciech Jaruzelski Stefan Starzyński historia warszawy historia Polski

„Kochany Nowakosiu!”

15 kwietnia 1832 r. Chopin mieszkający w swym pierwszym paryskim mieszkaniu na boulevard Poissonière 27, odpowiedział na list Józefa Nowakowskiego, przyjaciela, pianisty i kompozytora, rozpoczynając słowami: „Kochany Nowakosiu!” Fryderyk pełen życzliwości dla swego szkolnego kolegi, dawał mu rady, dotyczące zamiaru przyjazdu i osiedlenia się na stałe w Paryżu: „[…] tylko nie puszczaj się (jest to rzecz, której ci zataić nie mogę, będąc szczerym i otwartym twoim przyjacielem), nie puszczaj się, powtarzam, bez pieniędzy, żeby przynajmniej na jakiś czas utrzymać porządnie ci wystarczyło”. Przestrzegał także przyjaciela przed szarlatanami, którzy „nie dozwalają łatwo przebić się prawdziwemu talentowi”. Zalecał ponadto „Nowakosiowi”, by „po francusku umiał, bo lepiej się obrócić można. […] A wtenczas ręczę Ci, że przyjemnie twój czas w Paryżu spędzisz”. Fryderyk obiecał też przyjacielowi, że zaraz po jego przybyciu pozna go z pierwszymi talentami europejskimi: „[…] [poznasz z bliska te dziwy, które coraz mniejsze, im się ich bliżej”. (md) 
Zobacz więcej na temat: