Polskie Radio
Section05
Teatr Polski w Warszawie

"Cztery pory miłości". Wojciech Czerwiński: tak naprawdę nieliczni dorastają do tego uczucia

- Gdy patrzę na otaczający nas świat, na ten pęd, na nastoletnie dzieci, które powinny eksplodować radością, a eksplodują depresją, proponuję coś takiego, by wrócić do korzeni, otrząsnąć się, zatrzymać, spotkać się z drugim człowiekiem, z rodzajem wysokiej sztuki. Dlatego nazywam to operą słowiańską - mówił w Dwójce Wojciech Czerwiński, reżyser spektaklu "Cztery pory miłości".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie spektakl premiera Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA Dwójka Wojciech Czerwiński TEATR

"Charków! Charków!". Reżyserka: próbujemy zbudować na scenie prawdziwą ukraińską awangardę [WIDEO]

- W latach 1920-1930 do Charkowa przyjechało mnóstwo bardzo zdolnych młodych ludzi, którzy postanowili, że zrobią tu światową stolicą awangardy. Przenosimy się w ten czas, w te klimaty i próbujemy na scenie Teatru Polskiego zbudować prawdziwą ukraińską awangardę - mówiła w Dwójce Svitlana Oleshko, reżyserka spektaklu "Charków! Charków!".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie Paweł Siwek premiera spektakl Serhij Żadan Dwójka KULTURA Svitlana Oleshko Noam Zylberberg Łeś Kurbas

"Opowiem, co kryło się za moimi rolami". Nina Andrycz o aktorstwie i sprawach prywatnych

– Za błyszczącą fasadą, za rolami dramatycznymi i z reguły królewskimi mogła sobie czasami przycupnąć moja "pozasceniczna osobowość" – opowiadała w archiwalnej audycji Nina Andrycz. Jaka była owa "osobowość"? Co obejmował ten "teatralny" i "pozateatralny" świat znakomitej aktorki? Dziś, w 10. rocznicę śmierci Niny Andrycz, przypominamy jej radiowe opowieści.   
Zobacz więcej na temat:  Nina Andrycz II wojna światowa Teatr Polski w Warszawie wspomnienie aktorstwo Kresy literatura

Henryk Talar: aktor bardziej niż siebie powinien lubić widza

- Ten tekst jest wypowiadany nie tylko w imieniu aktora, ale także w imieniu widza. Widz jest tutaj równorzędny z aktorem. Właściwie Stary Aktor monologuje z widzem, mimo że widz nie jest ani nazwany, ani pokazany - mówił w Dwójce Henryk Talar o monodramie "78 i co nieco wincyj". Sztuka jest debiutem dramaturgicznym córki aktora - Zuzanny Talar-Sulowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Talar Teatr Polski w Warszawie spektakl Paweł Siwek monodram aktor aktorstwo Zuzanna Talar-Sulowska Dwójka KULTURA

"Odprawa posłów greckich" współcześnie. O czym chciał opowiedzieć Kochanowski?

"Odprawa posłów greckich" w reżyserii prof. Macieja Wojtyszki to spektakl, który można oglądać w Teatrze Polskim w Warszawie. Transkrypcji tego tekstu dokonał Antoni Libera - przełożył dawny język polski Jana Kochanowskiego na współczesny. Pozwoliło to w pełni zrozumieć treść jakże istotnego i uniwersalnego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Kochanowski Teatr Polski w Warszawie Antoni Libera Maciej Wojtyszko

"Tango" Mrożka w Teatrze Polskim. Opowieść o współczesnych problemach

- Ala jest dla mnie człowiekiem bez tożsamości. Chciałabym nie obronić tej postaci, chciałabym, żeby widz lub widzka, którzy przychodzą do teatru, pomyśleli sobie: "matko, nie chciałbym/nie chciałabym być nigdy takim człowiekiem, powykrzywianym na wszystkie strony" - tak o swojej postaci w spektaklu "Tango" mówiła aktorka Anna Cieślak, gość "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie Dwójka Jakub Kukla spektakl Anna Cieślak