Frisbee. Od "latającego spodka" do dyscypliny sportowej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2023 14:30
Frisbee swoją historię zaczęło w Stanach Zjednoczonych w latach 60., kiedy to weterani II wojny światowej Walter Frederick Morrison i Warren Franscioni wymyślili "latający spodek". Dziś ta dyscyplina cieszy się dużą popularnością na świecie i ma kilka różnych odmian.
Typowe frisbee ma kształt talerza o średnicy od 20 do 25 cm i jest wykonane z tworzywa sztucznego.
Typowe frisbee ma kształt talerza o średnicy od 20 do 25 cm i jest wykonane z tworzywa sztucznego.Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com
  • Inspiracją do stworzenia frisbee były dzieciaki rzucające do siebie metalowymi formami do tart oraz żołnierze grający w podobny sposób podczas wojny.
  • Zabawka została opatentowana w 19589 roku.
  • Typowe frisbee ma kształt talerza z tworzywa sztucznego o średnicy około 20-25 centymetrów i lata dzięki sile nośnej wytwarzanej przez różnicę ciśnienia powietrza nad i pod dyskiem.
  • W latach 60. XX wieku popularna rozrywka amerykańskiej młodzieży awansowała do rangi sportu.
  • Ultimate frisbee i freestyle frisbee to najpopularniejsze odmiany tej dyscypliny. 

Ultimate Frisbee to gra zespołowa z użyciem latającego dysku łącząca w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. Wymyślili ją licealiści z Columbia High School w stanie New Jersey w 1968 roku. Na samym początku zasady były dość płynne, raczej przypominające futbol grany przy użyciu dysku frisbee, ale z czasem uległy one modyfikacji i Ultimate Frisbee nabrało unikalnego charakteru.

Ultimate frisbee - zasady gry

Ultimate to odmiana drużynowa frisbee. Mecze odbywają się na boisku, które wielkością odpowiada połowie piłkarskiej murawy. Na każdym końcu boiska jest zona, czyli strefa przyłożenia jak w rugby. Celem gry jest takie podawanie dysku, żeby zawodnik z twojej drużyny mógł go odebrać w tej właśnie strefie. Z dyskiem nie można biegać, a sport z założenia jest bezkontaktowy - tłumaczy Krzysztof Zając, zawodnik Ultimate Frisbee z grupy AKS. - Przeciwnik nie może nam dysku wyrwać, może nam tylko przeszkadzać w podaniu, przejąć frisbee w fazie lotu lub wybić go na aut. 

Posłuchaj
17:41 CZWÓRKA Kto pyta - frisbee 05.08.2023.mp3 Ultimate Frisbee - jak zacząć przygodę z "latającym talerzem"? (Kto pytał?/Czwórka)

Frisbee i prognoza pogody

Podstawowe rzuty w ultimate frisbee to bekhend i forhend, ale trzeba pamiętać, że tor lotu dysku uzależniony jest także od warunków pogodowych. - Frisbee to gra plenerowa. Dysk waży zaledwie 125 gramów więc jest podatny na podmuchy czy drobny deszcz - podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar. - W Polsce nie mamy szans grać we frisbee intuicyjne, bo w szkołach jesteśmy przede wszystkim uczeni siatkówki, kosza i piłki nożnej. Dysk wydaje się być mniej naturalny do wykorzystania, ale jak się pojmie podstawowe zasady, to gra staje się prosta i przyjemna.  

Sprawdź też:

Frisbee w Polsce

W Polsce Ultimate Frisbee znane jest od 25 lat, a pierwsze oficjalne zawody odbyły się w 2010 roku na warszawskim Bemowie. Pierwszą polską drużyną był PIES z Poznania, który istnieje do dziś. - Ta dyscyplina nie jest tak popularna jak piłka nożna czy siatkówka, więc gra się w nią głównie amatorsko. Co za tym idzie, samemu też finansuje się treningi, wyjazdy i udziały w turniejach - przyznaje Zając. - Ale żeby zacząć swoją przygodę, najlepiej zgłosić się do lokalnej drużyny abo zapisać się na otwarte treningi. Wiek nie jest tu przeszkodą - grają dorośli, młodzież, a nawet dzieci poniżej 10. roku życia.

Frisbee na frystyle'u

Oprócz ultimate frisbee rośnie popularność freestyle frisbee. - Dyscyplina ta polega na wykonywaniu ewolucji latającym dyskiem - mówił w Czwórce mistrz tej dyscypliny Tymek Wrotek - Ta forma rekreacji łączy elementy akrobatyki, ale na poziomie nieprofesjonalnym skupia się głównie na zabawie. Trenować może każdy, nawet w sowim domu. Nie potrzeba do tego ani wielkich przestrzeni, ani profesjonalnego sprzętu.

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Krzysztof Zając (zawodnik Ultimate Frisbee z grupy AKS)

Data emisji: 05.08.2023

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Graj w tenisa. Spalisz kalorie i poprawisz refleks

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 14:00
8 lutego rozpocznie się wielkoszlemowy turniej Australian Open. Kibicując zawodnikom przed telewizorem, w ciągu godziny możemy spalić do 60 kcal. Jeśli jednak sami zdecydujemy się wejść na kort, w tym samym czasie możemy stracić 600 kcal. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kombinacja przeszkód. O setupach w wakeboardingu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 12:40
Bohdan Holovko to rider z wieloletnim doświadczeniem w pływaniu na wakeboardzie. To sprawia, że jest także ekspertem od wake'owych przeszkód, hopek i rurek.
rozwiń zwiń