Wakacje na polskiej wsi. Dokąd warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 15:20
- Polska wieś ma wiele twarzy i jest szalenie różnorodna. Może być miejscem wyciszenia albo dużej aktywności, degustacji lokalnych potraw lub poznawania mniejszości etnicznych - przekonują Beata i Paweł Pomykalscy, autorzy książki "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem". 
Coraz więcej mieszkańców dużych miast decyduje się na to, by zacząć żyć na wsi. Jak tłumaczą,  w wielu dziedzinach życia czas się tu zatrzymał, i to jest paradoksalnie ogromna zaleta takich miejsc. (zdj. ilustracyjne)
Coraz więcej mieszkańców dużych miast decyduje się na to, by zacząć żyć na wsi. Jak tłumaczą, w wielu dziedzinach życia czas się tu zatrzymał, i to jest paradoksalnie ogromna zaleta takich miejsc. (zdj. ilustracyjne)Foto: Adam Stefaniak/Shutterstock.com
  • Beata i Paweł Pomykalscy podróżują po polskich wsiach i zachęcają do tego innych. 
  • W książce "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem" opisali miejsca na weekendowy wypad i dłuższe wakacje.
  • Polska wieś celebruje stare zwyczaje, posiada piękne i nierzadko unikatowe zabytki, często jest otoczona przez piękną przyrodę - mówią goście Czwórki.
  • Nam zdradzają dokąd warto się wybrać na Mazowszu i co zobaczyć na Dolnym Śląsku.

"Malownicze wioski są w całej Polsce"

W książce znajdziemy propozycje na weekendowe wypady, ale także na dłuższe urlopy. W różnych regionach Polski, także w górach i nad morzem. - Wakacje na wsi to nie tylko hamak i słodkie lenistwo. Namawiamy na to, żeby polską wieś odkrywać aktywnie - mówi Beata Pomykalska. - Znajdziemy tam skanseny, pałace i dwory.

Miejsca, które opisali goście Czwórki, musiały spełniać pewne kryteria - piękne położenie, piękna zabudowa, ciekawe zwyczaje, interesujące postaci, albo mniejszości etniczne, jak Tatarzy w Kruszynianach na Podlasiu. - Każde z tych miejsc odwiedziliśmy osobiście. A nawet trochę więcej, bo nie wszystkie nasze wyprawy zmieściły się w książce - przyznają goście Czwórki.  

Polska rzeźba i muzyka na Mazowszu

Mieszkańcy centralnej Polski na weekend mogą wybrać się do Orońska. - To nasze ostatnie odkrycie, którego dokonaliśmy w trakcie zbierania materiałów do książki. Pozornie wieś jak wieś. Tymczasem stoi tam pałac z rozległym ogrodem, w którym mieści się Centrum Rzeźby Polskiej - opowiada Beata. - To było dla nas oszałamiające spotkanie ze sztuką wysokiej klasy w ładnym otoczeniu architektury pałacu i bujnej zieleni.

Pałacyk w Orońsku Pałacyk w Orońsku
Posłuchaj
19:54 CZWÓRKA do kwadratu - wiec 22.07.2023.mp3 O polskich wioskach i sielskich zakątkach opowiadają Beata i Paweł Pomykalscy (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

Godne polecenia są także Żelazowa Wola oraz Brochów, w którym mieści się kościół, gdzie pobrali się rodzice Fryderyka – Mikołaj Chopin i Tekla Justyna z Krzyżanowskich, a sam Fryderyk otrzymał chrzest.

Popiersie Fryderyka Chopina przed domem urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli Popiersie Fryderyka Chopina przed domem urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli

"Delicje" Dolnego Śląska

Mieszkańcy okolic Wrocławia - jak przekonują rozmówcy Marty Hoppe - do wyboru mają same "delicje". - Dolny Śląsk lubimy najbardziej i najczęściej go odwiedzamy - przyznaje Robert Pomykalski. - Dwie dekady temu olśniła nas wieś Mysłakowice, położona niedaleko Karpacza. Kiedy pojechaliśmy tam po raz pierwszy, natychmiast poczuliśmy się, jakby ktoś przeniósł nas do Tyrolu. Protestanci z Austrii, którzy pojawili się na tym terenie, wybudowali własne domy - wielkie, na planie prostokąta, z ukwieconymi balkonami na pierwszym piętrze. Wygląda to niesamowicie i pokazuje, jak różne kultury wpływają na siebie i jak oddziaływują.  

Sprawdź też:

Guciów, że palce lizać

Wizyta w Guciowie na Roztoczu na pewno usatysfakcjonuje poszukiwaczy kulinarnych wrażeń. - Są tam mini-skansen, w którym pokazuje się tradycyjny styl życia w XIX wieku oraz karczma, która serwuje lokalne przysmaki sprzed lat. Kiedyś chłopi rzadko jedli mięso, więc mamy okazję spróbować przede wszystkim potraw mącznych, na dodatek mało przyprawionych, bo wtedy raczej się ich nie używało się. Dania smakują różnie, ale my jesteśmy otwarci na takie wyzwania - dodają podróżnicy.    

***

Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Beata i Paweł Pomykalscy (autorzy książki "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem") 

Data emisji: 22.07.2023

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Jak gotować "łatwe rzeczy"? Agata Głowacka: w kuchni liczy się freestyle

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 14:10
- Nie lubię gotować według przepisów, skrupulatnie odważać, mierzyć i porcjować. W kuchni cenię "radosny freestyle". Podstawową zasadą jest to, by było smacznie, bo gotuje się po to, by się najeść. Ważne są składniki dobrej jakości - mówiła kulinarna instagramerka Agata Głowacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coocharz w sieci. Proste przepisy na smaczne dania

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 11:00
- W sieci nie brakuje kulinarnych treści i kanałów tworzonych przez kucharzy amatorów. Ja staram się trafiać do ludzi, którzy cenią sobie proste przepisy - opowiada Kuba Przeździecki, znany w sieci jako Coocharz. 
rozwiń zwiń