- Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego mieści się w Cytadeli Warszawskiej i jest częścią kompleksu Cytadela Muzeów.
- Pierwszą wystawą przygotowaną dla zwiedzających jest ekspozycja "1000 lat Chwały Oręża Polskiego".
- Eksponaty prezentowane są w otoczeniu scenografii, która przedstawia fragmenty zabytkowych budowli ważnych dla historii Polski, m.in.: klasycystycznej kolumnady Pałacu Saskiego, renesansowych krużganków wawelskich czy romańskiego portalu bazyliki w Czerwińsku.
- Do końca sierpnia wstęp do Muzeum Wojska Polskiego jest wolny i niebiletowany.
"1000 lat Chwały Oręża Polskiego"
Pierwszą wystawą w nowej siedzibie muzeum jest ekspozycja "1000 lat Chwały Oręża Polskiego". - Wystawę zaprojektował prof. Marek Chowaniec i uwzględnił nie tylko zabytki, ale też architekturę i scenografię. W ten sposób poznajemy nie tylko dzieje oręża polskiego, ale też zmiany w architekturze: od romanizmu, poprzez gotyk, renesans i klasycyzm. I to jest wielka wartość tej ekspozycji - tłumaczy kustosz Tomasz Szumański, rzecznik placówki.
Co zobaczymy na wystawie?
Wejście do głównego pawilonu nowego Muzeum Wojska Polskiego znajduje się na placu Gwardii Pieszej Koronnej w Warszawie. Przekraczając progi muzeum cofamy się do X wieku i zaczynamy zwiedzanie od wojów Mieszka I, którzy wyłaniają się z gęstego lasu i kierują w stronę portalu romańskiego bazyliki w Czerwińsku.
Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
04:54 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - muzeum wojska polskiego 13.08.2023.mp3 "1000 lat Chwały Oręża Polskiego” - co zobaczymy na wystawie w Muzeum Wojska Polskiego? (Czwórka do kwadratu/Czwórka)
Jak ubierali się rycerze?
- To właśnie w tym miejscu przez Wisłę przeprawiały się wojska króla Władysława Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem - wyjaśnia gość Czwórki. - To, co widzimy na postaciach wydrukowanych metodą 3D koni czy manekinów, to są rekonstrukcje historyczne, ale oparte na źródłach. Chcieliśmy przypomnieć o elementach, które nie zachowały się do dziś, ale istniały - na przykład stroje średniowiecznych rycerzy. Odtworzyliśmy je m.in.na podstawie ikonografii i szczegółowych badań nagrobków oraz kościelnych ołtarzy.
Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Sprawdź też:
Ile waży zbroja?
- Materiały, które zostały do tego wykorzystane, są najwyższej jakość, a stroje to ręczna robota. W zależności od epoki zostały uszyte ze starodawnego splotu, z wełny, z lnu, z prawdziwego jedwabiu. - Dla mnie, jako dla archeologa, niezwykle interesujące są stroje ochronne. Najcięższa zbroja w naszej kolekcji waży 44 kilogramów i należała do hetmana litewskiego Krzysztofa Radziwiłła zwanego Piorunem. Podobne zbroje, dla szczuplejszych mężczyzn, ważyły od 20 do 25 kilogramów - opowiada kustosz MWP.
Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
05:00 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - muzeum wojska polskiego eksponaty 13.08.2023.mp3 Po nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego oprowadza nas kusztosz i rzecznik prasowy Tomasz Szumański (Czwórka do kwadratu/Czwórka)
Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
"King Kong" a sprawa polska
"1000 lat Chwały Oręża Polskiego" to blisko 3 tys. najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tys. kolekcji muzealiów MWP, która jest jednym z największych zbiorów muzealnych w Polsce. - Nad głowami zwiedzających powiesiliśmy replikę samolotu Eskadry Kościuszkowskiej, która chwalebnie zapisała się na kartach historii Polski. Widnieje na niej emblemat tejże eskadry, czyli czapka rogatywka z pawim piórem i ze skrzyżowanymi kosami - opowiada Tomasz Szumański. - Dodatkowo widzimy tam też gwiazdy i pasy wzięte wprost z flagi Stanów Zjednoczonych, ponieważ w tym dywizjonie walczyli ochotnicy amerykańscy na czele z Merianem Cooperem - dowódcą eskadry, a później reżyserem kinowego hitu "King Kong" z 1933 roku.
Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Plany MWP na przyszłość
Ekspozycji towarzyszą filmy dokumentujące proces powstawania nowej siedzimy MWP - od pojawienia się ciężkiego sprzętu w postaci czterech czołgów, które zostały wprowadzone do pawilonu za pomocą poduszek powietrznych aż do ostatnich prac przygotowawczych nad wystawą. - To nie jest nasze ostatnie zdanie, bo przestrzeń wystawiennicza zwiększy się jeszcze dwukrotnie - dodaje rozmówca Hanny Dołęgowskiej. - Do końca sierpnia wstęp do Muzeum Wojska Polskiego jest wolny i niebiletowany.
Jak powstawała koncepcja wystawy inauguracyjnej na otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego? | MuzeumWP
***
Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Hanna Dołęgowska
Data emisji: 13.08.2023
Godzina emisji: 16.15
kul