Postanowienia noworoczne. Jak w nich wytrwać?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 11:45
Początek roku to czas planów i postanowień noworocznych. Co zrobić, żeby w nich wytrwać i jak mierzyć siły na zamiary podpowiada Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeuta.
Postanowienia noworoczne - można zacząć od małych kroków.
Postanowienia noworoczne - można zacząć od małych kroków. Foto: shutterstock/Boontoom Sae-Kor
  • Wraz z początkiem roku wielu z nas podejmuje postanowienia noworoczne. 
  • W Czwórce, o tych małych i dużych postanowieniach, rozmawiamy Katarzyną Kucewicz, psychologiem i psychoterapeutką.
  • Specjalistka radzi, żeby podczas ich podejmowania mierzyć siły na zamiary i stosować metodę małych kroków. 

Wielu z nas na początku roku podejmuje różnego rodzaju postanowienia noworoczne. Mogą dotyczyć realizacji pasji, nauki, zdrowia, zadbania o swoją kondycję fizyczną, a także spełniania marzeń.

- Ja jestem zwolenniczką postanowień noworocznych, bo nigdy nie ukrywałam, że chociażby moje zrzucenie 60 kilogramów było właśnie ich efektem - mówi gość Czwórki. - Jestem za, ale zawsze zachęcam do tego, żeby te postanowienia noworoczne robić z głową. To znaczy żeby nie stawiać sobie od razu wielkiego celu, że np. muszę schudnąć tak dużo, albo muszę nauczyć się perfekt władać językiem obcym, tylko podzielić sobie cele na małe etapy i skupić się na konkretnych rzeczach.

Specjalistka namawia, żeby zacząć od małych kroków. Jeśli aktywność fizyczna to np. ćwiczenia po 15 minut dziennie, jeśli odchudzanie, to na początek liczenie kalorii. - Im bardziej mamy konkretny cel podzielony na etapy, tym łatwiej nam będzie go osiągnąć - tłumaczy.

Postanowienia noworoczne - sprawdź czy są Twoje

Katarzyna Kucewicz radzi, żeby postanowienia noworoczne były rzeczywiście naszymi postanowieniami, zgodnymi z indywidualnymi potrzebami, planami i marzeniami.

- Jeżeli nasze postanowienia to kalka tego, co widzimy w internecie czy tego, co robią nasze koleżanki - czyli, że np. wszystkie wykupiły karnet na siłownię lub przeszły na wegetarianizm, to i ja to zrobię - to sprawia, że osiąganie tych celów może nam nie wychodzić - tłumaczy psycholog. - Dodatkowo mogą nam przynieść dużo szkody i frustracji, a w efekcie pogłębić nasze poczucie nieefektywności.

Zobacz także:

Rozmówczyni Piotra Firana zachęca, żeby zmiany, które chcemy wprowadzić w swoje życie pasowały do naszej codzienności. - Czyli jeżeli ja wiem, że jestem typem kanapowym, to bezsensu jest stawiać sobie nagle cel taki, który przerzuci moje życie do góry nogami i jakoś odwróci bieg każdego dnia - podkreśla. - Tylko jeżeli chcę zwiększyć dawkę ruchu to stopniowo o te 15 minut dziennie dłuższy spacer, a nie od razu wprowadzać rewolucję sportową do swojego życia.


Zaplanuj działania 

Ważna jest też ilość wyzwań, które sobie stawiamy do spełnienia w nowym roku. Dobrze, żeby nie przesadzać z ich liczbą. - Bo kiedy my stawiamy sobie np. 10 postanowień noworocznych i wprowadzamy je wszystkie naraz w styczniu, to one za tydzień zaczną nas przytłaczać i męczyć. Do tego stopnia, że rzucimy je wszystkie i wylądujemy "w dole" - zauważa. - Frustrujące jest dla nas coś, co przestaje nam wychodzić, dlatego nie porywajmy się z motyką na słońce.

Sprawdź również:

 

Jak radzi Katarzyna Kucewicz, jeśli już wybierzemy nasze i realne do osiągnięcia cele, warto sobie zrobić plan działania. Rozpisać poszczególne etapy, a tam, gdzie trzeba, skorzystać z pomocy specjalistów. Dobrze też dopingować siebie, a nie krytykować i w całym tym procesie podchodzić do siebie z czułością.


Posłuchaj
27:21 CZWORKA/Czwórka do kwadratu - postanowienia noworoczne 06.01.2024_01_06-15-09-59.mp3 Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeuta o postanowieniach noworocznych (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

  

Postanowienia noworoczne - a może odpuścić?

Przy czym podkreśla, że cele wcale nie muszą być ambitne. Może też ich nie być w ogóle. - Jeżeli postanowienia noworoczne mają za zadanie polepszyć nam samoocenę, to jest to bardzo niebezpieczne. Powinniśmy ją budować w oparciu o swoje wartości, w oparciu o to, kim jesteśmy, a nie kim chcemy być - zaznacza. - Nie musimy się ciągle zmieniać, nie musimy ciągle gonić i ciągle być najlepszą wersją siebie. Tak naprawdę jesteśmy przecież wystarczający. Tacy jacy jesteśmy. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 06.01.2024

Godzina emisji: 15.15

aw/ans 

Czytaj także

Socjoterapia - czym różni się od psychoterapii i do kogo jest skierowana?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 17:40
O socjoterapii w kontekście pracy z dziećmi i młodzieżą oraz o placówkach wsparcia dziennego opowiadają doktor Adam Nyckowski, adiunkt i kierownik Katedry Wychowania, Kultury i Profilaktyki na Uczelni Korczaka oraz Filip Zbrzeżny, student uczelni, a także wychowawca w placówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balans - ważne słowo nie tylko na nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 20:40
- Młodzi ludzie idą w wygodę, która daje im komfort psychiczny. Wolą mniej pracować, żeby "bardziej" żyć i do tego balansu przywiązują dużą wagę - przekonuje Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu.  
rozwiń zwiń