Dobre maniery - czy liczą się we współczesnym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 17:00
Czerwiec to czas ślubów, spotkań rodzinnych, pikników na świeżym powietrzu - czy w takich sytuacjach też są jakieś zasady dobrego zachowania, które warto znać i których należy przestrzegać?
Zasady savoir-vivreu obowiązują nas m.in. podczas spożywania posiłku w restauracji
Zasady savoir-vivre'u obowiązują nas m.in. podczas spożywania posiłku w restauracjiFoto: Lucky Business/Shutterstock

Savoir-vivre, kindersztuba, bon ton, dobre maniery. Nazw jest wiele, ale znaczenie jedno i to samo – umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji. Określenie "savoir-vivre" pochodzi z języka francuskiego i dosłownie oznacza "sztukę życia", a w przenośni "dobre obyczaje". To znajomość reguł, form towarzyskich i grzecznościowych oraz zasady postępowania w różnych sytuacjach. Ale savoir-vivre to jest też coś więcej niż zwykłe, suche reguły: to prawdziwy styl życia, który powinien opierać się na trzech najważniejszych wartościach, na których powstawała kultura zachodnioeuropejska: dobru, prawdzie i pięknie.

Po godz. 12.00 nasze studio odwiedzi Daria Korczak-Jaruga, autorka profilu na Instagramie szkola_etykiety.  Porozmawiamy o tym czy savoir-vivre jeszcze istnieje, które zasady się zmieniły, które już nie obowiązują. Po 13.00 wpadnie do nas miłośniczka mody lat 1930-50, która szyje ciuchy w stylu retro i tworzy takie stylizacje

W ostatniej części audycji Marta Zinkiewicz będzie namawiać do zasiania warszawskiej nanołączki. W ramach spotkań wokół Warszawy w kwiatach, w Pawilonie Edukacyjnym Kamień odbywają się warsztaty na temat łąk i balkonowych nanołączek, które prowadzi Karol Podyma z Fundacji Kwietna.

Fundacja Kwietna jako jeden z głównych celów postawiła sobie propagowanie wiedzy o bioróżnorodności oraz zwiększanie świadomości ekologicznej. Przekonuje do proekologicznych działań, nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynem i zachęca do wprowadzania dzikości do miast. Ukwiećcie z nami swoje balkony nanołączkami! - celem akcji jest wspieranie dzikich miejskich zapylaczy, dla których każdy, nawet najmniejszy ukwiecony punkt w mieście, jest na wagę złota.

***

Na audycję z cyklu "Czarno na żółtym" w niedzielę (09.06) o 12.00 zaprasza Marta Hoppe.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby ekologia moda
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda cyrkularna i modowy upcykling. Monika Surowiec - prekursorka dobrych praktyk modowych

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 19:50
Monika Surowiec jest projektantką mody cyrkularnej i prekursorką modowego upcyklingu w Polsce. Swoje projekty miała okazję zaprezentować na New European Bauhaus w Brukseli, gdzie znalazła się w grupie wybranych 16 projektantów. - Zostaliśmy określeni jako prekursorzy dobrych praktyk, którzy pokazują kierunek możliwych zmian dla mody w Europie - opowiada projektantka w Czwórce. - Dla mnie to niesamowite wyróżnienie.
rozwiń zwiń