Smartfon na urlopie. Zabrać go w podróż, a może nie?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 20:28
71 proc. badanych podczas wakacji wyciąga smartfona od 2 do 5 razy na godzinę. Zakładając, że jesteśmy aktywni około 16 godzin dziennie, odświeżamy w tym czasie ekran nawet 80 razy. Są i tacy, którzy na urlop smartfona nie biorą. 
Każdego dnia korzystamy z telefonów, dlatego warto odłożyć je choć na krótki czas
Każdego dnia korzystamy z telefonów, dlatego warto odłożyć je choć na krótki czas Foto: Shutterstock/BearFotos
  • 4 procent ankietowanych użytkowników smartfonów deklaruje, że nie bierze telefonu na urlop. 96 procent aktywnie z nich korzysta. 
  • Wzrosła liczba osób, które nie używają na urlopie smartfonów do celów służbowych. 
  • Podczas wakacji najczęściej korzystamy z map, mediów społecznościowych i komunikatorów. 
  • Smartfon ułatwia rezerwacje, zwiedzanie, poznawanie opinii o miejscach. Wielu służy też do dzielenia się relacjami z podróży. 
  • W wakacje zwiększa się też liczba zgłoszeń uszkodzeń telefonów - dominują pęknięte ekrany i zalania. 

Bez zerknięcia w telefon możemy wytrzymać zwykle do dwóch godzin. Nieco zmienia się to podczas urlopu. Badania Digital Care pokazują, że 4 procent z nas na wyjazd nie bierze ze sobą telefonu albo wyłącza go. - 96 procent z nas jednak przyznaje się do aktywnego korzystania ze smartfona w czasie urlopu - mówi Magdalena Król, rzecznik Digital Care. - Tu głosy ankietowanych rozkładają się pół na pół. Część deklaruje, że korzysta z telefonu o godzinę-dwie krócej, inni mówią, że czas wakacji nic w tej kwestii nie zmienia. 

Służbowy telefon na wakacjach

Za pozytywne zjawisko można uznać deklaracje trzech czwartych ankietowanych osób, że nie używają smartfonów na urlopie do celów służbowych. - Pozostałym jednak wciąż to się zdarza. To osoby pracujące na plaży, nad jeziorem, gdzieś w lesie - mówi gość Piotra Firana. - Są osoby, które podczas urlopu non stop mają służbowy telefon pod ręką, w dodatku realizują zadania zlecone z pracy. Są też takie, które pierwszy dzień-dwa urlopu wykorzystują na zaległą korespondencję, przekazanie obowiązków. To rozwiązanie wydaje się być do przyjęcia - ocenia. 

Warto zauważyć, że nasze smartfony nie kojarzą się jednoznacznie z pracą. Dla wielu użytkowników to też relaks, ułatwienia związane z przemieszczaniem się. - Social media, mapy, komunikatory to funkcje i aplikacje, które najczęściej przydają się nam, gdy mamy wolne - zaznacza ekspertka. - Mamy też sporo aplikacji, które lubimy i ułatwiają nam zaplanowanie urlopu, tego, co będziemy robić - dodaje. 


Posłuchaj
09:14 czwórka reset 27.07.2023.mp3 Jak korzystamy z telefonów na wakacjach? (Reset/Czwórka)

 

Dziś dzięki aplikacjom zarezerwujemy miejsce w samolocie, kupimy bilety na pociągi, zabukujemy nocleg i sprawdzimy opinie innych użytkowników np. o miejscu, do którego się wybieramy. - W naszym badaniu 40 procent użytkowników zadeklarowało, że lubi rezerwować noclegi przy użyciu smartfonów, co znacznie skraca czas potrzebny, by tego dokonać - wyjaśnia gość Czwórki. 

Mimo że wakacje to czas laby i zabawy, chwila na spotkania z przyjaciółmi, to wielu użytkowników mówi o ograniczeniu czasu spędzanego w mediach społecznościowych czy przy grach. Oglądamy też mniej filmów i seriali. 

Od pewnego czasu mamy do czynienia ze zjawiskiem relacji w mediach społecznościowych. Co trzecia osoba w wieku 18-34 lata praktykuje umieszczanie relacji ze swego urlopu. Osoby powyżej 45 roku robią to najrzadziej. Częściej też relacje publikują panie (51 procent) niż panowie (49 procent). 

Bezpieczny smartfon na wakacjach

Podczas urlopu warto zadbać o tzw. cyfrową higienę - częściej odłożyć telefon na bok, ale w bezpieczne miejsce. - Okazuje się, że w czasie wakacji o 10 procent wzrasta ryzyko uszkodzenia mechanicznego naszego telefonu - mówi specjalistka. - O 30 procent wzrasta też liczba zgłoszeń dot. zalań takiego sprzętu - telefony toną w jeziorach i morzach - dodaje. 


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Magdalena Król (rzecznik Digital Care)

Data emisji: 27.07.2023

Godzina emisji: 17.14

pj

Czytaj także

(Nie)bezpieczne aplikacje. "Używania niektórych możemy potem żałować"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 20:51
- Przestrzegałabym przede wszystkim przed aplikacjami, które pobierają nasze zdjęcia, by pokazać nam np., jak będziemy wyglądać w przyszłości. To systemy stworzone wyłącznie po to, by karmić nimi potem sztuczną inteligencję do generowania deepfake'ów. Te zdjęcia potem nie znikają z sieci, a to nierzadko bardzo osobiste dane - podkreślała prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska z Akademii Leona Koźmińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nielegalne pamiątki i niegrzeczne żucie gumy. Co warto wiedzieć, jadąc na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 11:38
Dlaczego lepiej nie zabierać do domu piasku z włoskich plaż? Na co zwracać uwagę, kupując pamiątki na tureckim targu? Dlaczego nie warto żuć gumy, targując się z azjatyckim sprzedawcą? Oto garść informacji przydatnych podczas planowania wakacji, nie tylko tych zagranicznych.
rozwiń zwiń