W okresie jesienno-zimowym na naszych ulicach królują stonowane kolory. Czarny, granatowy, szary, czy beżowy - to dominujące barwy słotnego sezonu. Jednak dobrze czasem złamać swój wizerunek i nieco poszaleć. - Bez nudy i monotonii. Jest cała paleta pięknych barw, odcieni, ich nasycenia, różnej kontrastowości, warto spróbować wyjść poza schemat i poeksperymentować z kolorami - mówi w Czwórce Barbara Kohlbrenner, doradca wizerunkowy. Warto dobierać kolory tak, żeby poprawiać sobie nastrój. Barwy naszych ciuchów i dodatków są po to, żeby nas wspierały. Więc, gdy mamy gorszy dzień, dobrze go podbić właśnie kolorem.
Kolor z rozwagą
Większość z nas rezygnuje z kolorów akcentowych, w obawie, że nie do wszystkiego mogą pasować. Czerwoną kurtkę czy zielone spodnie trudno czasem odpowiednio zestawić. - Nie od razu trzeba zmieniać wizerunek, najważniejsze, żebyśmy dobrze się czuli w naszym ubraniu, a nie jak przebrani - tłumaczy specjalistka. - Dlatego na początek nasze życie mogą ożywić detale kolorystyczne. Czasami wystarczy dodatek - kolorowy szal czy czapka i od razu robi się weselej. Można też postawić na kolorowe torebki, paski, buty czy inne akcesoria. Dobierajmy je jednak tak, żeby stanowiły kolorystyczną ozdobę większej ilości ubrań.
Obok energetycznych właściwości, kolory to także kody funkcjonujące w obszarze społecznym. Dlatego też nie zawsze wszystkie i wszędzie pasują. Czarny - choć klasyczny i elegancki - to kolor, którego powinniśmy się wystrzegać na ślubach. Jak dodaje specjalistka, również nie jest on najlepszym kolorem do pracy. Do biura lepiej wybrać granat. - W większości firm nie przestrzega się teraz formalnego dress codu, ale to zależy od kultury organizacji, branży i swoistości firmy. Dobrze sprawdzić, na ile można sobie z kolorami w jej strukturach pozwolić - radzi gość audycji.
Zobacz także:
Jak na egzamin?
Barwy niosą określone komunikaty i oddziałują na nas, dlatego w sytuacjach bardziej formalnych, takich jak np. egzamin, lepiej ubrać się w kolory stonowane. - Tutaj sprawdzi się granat, niebieski, biel, szary. Ważne, żeby swoim wizerunkiem przede wszystkim pokazać szacunek prowadzącemu egzamin - tłumaczy stylistka. - Aczkolwiek dodatek koloru czerwonego będzie sprzyjał, bo będziemy postrzegani jako osoby bardziej przebojowe i zdecydowane. Nam samym natomiast czerwień doda energii i wiatru w żagle, więc można go przemycić w detalach.
O schludny wygląd dobrze zadbać, nawet jeżeli jest to egzamin online. - Unikałabym czarnego, bo jest kolorem powagi i zamykającym. Na drugim biegunie mamy beż, który z kolei jest kolorem niezwykle neutralnym, wręcz kolorem nagości, więc też nie jest odpowiedni na spotkania online - przestrzega Barbara Kohlbrenner. - Unikałabym też różu, który z jednej strony wzbudza sympatię, ale też może się wydać kolorem nieco infantylnym.
Zobacz także:
Eksperymenty z kolorem są ciekawe i warto zagłębić się w swoiste podróże po swojej szafie. W tym, jak wyglądamy, obok koloru, znaczenie ma także faktura materiału - jego wzór czy połyskliwość. Dlatego końcowy efekt naszej stylizacji zależy od wielu czynników. - Kluczowe jest to, żebyśmy się dobrze w takim ubraniu czuli i przy codziennym ubieraniu słuchali siebie. Czasem mamy ochotę na coś bardziej "żywego" i kolorowego w naszym wyglądzie. Czasami jednak chcemy się schować w czerń, szarość i stać się neutralni i niezauważalni - zauważa gość Czwórki. - Dlatego warto wyważyć, na co mamy ochotę danego dnia. Namawiałabym jednak, żeby wyjść poza schemat, choćby ma chwilę.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Barbara Kohlbrenner (doradca wizerunkowy)
Data emisji: 19.01.2022
Godzina emisji: 14.08
aw