Choroba mózgu. Jak zrozumieć uzależnienia?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 06:50
Gościem audycji będzie Monika Sałapat - certyfikowana trenerka personalna, autorka książki "Jak zrozumieć uzależnienia?".
Uzależnienia to także problem ludzi młodych i dzieci
Uzależnienia to także problem ludzi młodych i dzieciFoto: Shutterstock.com/igorstevanovic

"Każdy z nas jest od czegoś uzależniony. Uważasz, że ciebie to nie dotyczy? To może cię zaskoczyć, ale skala tego problemu w Polsce jest niewyobrażalna i cały czas się pogłębia. Na własne życzenie doprowadzamy do samozagłady, balansując na krawędzi jedynego życia, jakie mamy. Zbyt długo byliśmy bezradni, biernie poddając się schematom, które wykorzystują ludzkie słabości. Nadszedł czas, by stawić im czoło" - pisze Monika Sałapat w swojej książce. Jak to jednak zrobić gdy problem dotyczy picia młodych ludzi?

Według klasycznej definicji uzależnienie jest nabytą silną potrzebą wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W nowej, pochodzącej z 2011 roku, definicji amerykańskich specjalistów podkreśla się, że uzależnienie jest permanentną chorobą mózgu, która wymaga odpowiedniego leczenia, obojętnie czy chodzi o uzależnienie od alkoholu, leków czy hazardu.

W cyklu "Reportaż w Czwórce" - "Ptasia zima w mieście" Eweliny Karpacz-Oboładze. To, że w mieście mieszkają ptaki jest oczywiste. To, że ptaki odlatują na zimę do "ciepłych krajów" również. Nie każdy już jednak wie, że niektóre gatunki właśnie w Polsce mają swój "ciepły kraj" i tu właśnie przylatują spędzić zimę. Ornitolodzy zacierają ręce i w największe mrozy wędrują w poszukiwaniu przybyszów. Nie brakuje ich także w miastach. Jakie ptaki można zobaczyć zimą? I dlaczego czasem warto trochę zmarznąć? O tym w audycji.

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (16.01) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek

kul

Czytaj także

Socjoterapia - czym różni się od psychoterapii i do kogo jest skierowana?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 17:40
O socjoterapii w kontekście pracy z dziećmi i młodzieżą oraz o placówkach wsparcia dziennego opowiadają doktor Adam Nyckowski, adiunkt i kierownik Katedry Wychowania, Kultury i Profilaktyki na Uczelni Korczaka oraz Filip Zbrzeżny, student uczelni, a także wychowawca w placówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dmucha w żagle ludzi, z którymi pracuje". Jak zostać dobrym liderem?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 10:40
- Dziś lider musi być wizjonerem, otwartym na innowacje i gotowym do ciągłego uczenia się - mówi Aga Szóstek ekspertka z obszaru projektowania doświadczeń, autorka książki "Zostań liderem, jakim chcesz". - Musi dmuchać w żagle ludzi, z którymi pracuje. Musi wspierać swój zespół. 
rozwiń zwiń