- Ukazał się raport "Skok w dorosłość" z wynikami badania przeprowadzonego na zlecenie Politechniki Wrocławskiej przez Instytut Badawczy IPC.
- W wynikach badań dr Anna Borkowska odkrywa wiele zaskoczeń, ale też wskazuje na sprawy oczywiste.
- Wśród zaskoczeń ekspertka wskazuje pragmatyzm młodego pokolenia, gotowość na pracę.
- Uczniowie liceów i techników wybierają przeróżne drogi rozwoju, nie wszyscy chcą iść na studia.
- Wśród wartości na pierwszych miejscach młodzi wymieniaj: samorozwój, ale też wsparcie rodziny i przyjaciół.
"Skok w dorosłość" - jacy są młodzi?
Raport "Skok w dorosłość" został przeprowadzony na zlecenie Politechniki Wrocławskiej przez Instytut Badawczy IPC. Pod lupę badaczy trafili ludzie młodzi, uczniowie liceów i techników, z przeróżnych miejsc w całej Polsce. Jego celem było sprawdzenie, jak uczniowie pod koniec szkoły średniej kształtują swoje życiowe drogi, dlaczego obserwujemy rewolucję w relacjach nastolatków z rodzicami i czy to dobrze, że ogromna większość młodzieży jeszcze przed maturą zdobywa doświadczenie zawodowe. Pracę z młodymi ludzi bardzo ceni sobie dr Anna Borkowska, psycholożka, wicedyrektorka Centrum Doskonałości Dydaktycznej Politechniki Wrocławskiej, adiunktka na Wydziale Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. - Na uczelni zajmuję się różnymi rzeczami m.in. jestem nauczycielką akademicką. W ostatnim czasie, który nie jest dla mnie łatwy, praca ze studentami i dyplomantami to jest coś, co daje mi dużo satysfakcji - przyznaje. - Młodzi ludzie są ciekawi świata, trochę inni od nas, mają nieco inne hierarchie wartości. Często to też osoby doświadczone życiowo i zawodowo. Studenci to już dorośli.
Dr Anna Borkowska przyznaje, że analiza wyników raportu "Skok w dorosłość" pozwala jej jeszcze mocniej polubić młodych ludzi, ale też mocniej im współczuć. - Należy podkreślić, że badana była bardzo liczna grupa. Staraliśmy się unikać uogólnień i stereotypizacji - mówi. - To, co mnie zaskoczyło w tych wynikach to to jak bardzo pragmatyczna jest ta grupa. Oni już są gotowi na pracę, cześć z nich już bardzo aktywnie działa na rynku pracy. Uczniowie techników mają za sobą staże i praktyki.
Praca ważna dla młodych. Studia - niekoniecznie
Niezwykle ważnym punktem w życiu młodych, w wynikach raportu, okazała się praca. Wskazują, że jest ona dla nich jednym z pierwszych momentów, kiedy weryfikują swoje pomysły, potrzeby i kompetencje. - Oni wtedy konfrontują się z realnym światem i wskazują, że tego, nawet w małym stopniu, nie daje im szkoła - komentuje ekspertka.
13:41 czwórka wieczór z czwórką 10.06.2024 raport 20.34.mp3 Wyniki raportu "Skok w dorosłość" komentuje dr Anna Borkowska (Wieczór z Czwórką/Czwórka)
Wielu ankietowanych wskazuje inną wizję swojej kariery niż ,popularne i niemal obowiązkowe, pójście na studia. - Tak właśnie powinno być. Nie wszyscy muszą studiować. Boom na edukację wyższą w Polsce miał swoje przyczyny i konsekwencje, ale to nie jest jedyna droga rozwoju młodych, ale też nas, jako społeczeństwa czy rynku pracy - wyjaśnia Anna Borkowska. - Obecnie studia nie są jedyną słuszną droga rozwoju dla wszystkich. Nie są też wszystkim potrzebne.
Wartości młodych
Dr Anna Borkowska zdradza, że wiele osób było zaskoczonych wartościami, na które wskazuje młode pokolenie. Wyniki raportu mówią o dość tradycyjnym modelu wartości. - Oni stawiają na samorozwój, ale także na budowę dobrych relacji, na rodzinę i przyjaciół. Pytanie o to, kto ich wspiera, mówią o najbliższych - opowiada gościni Jakuba Jamrozka. - Ich kontakt z realnym światem społecznym, edukacyjnym oparty jest o zasoby w najbliższym otoczeniu - w środowisku rodzinnym i przyjacielskim, niekoniecznie zaś szkolnym czy edukacyjnym - co mnie martwi.
Ekspertka podkreśla, że postaw i wartości młodych nie możemy rozpatrywać w oderwaniu od reszty społeczeństwa. - Oni nie biorą się znikąd, są naszymi, dorosłych, dziećmi. Ten transfer silnych, tradycyjnych wartości jest dość oczywisty - ocenia.
Raport został stworzony w oparciu o dużą i zrównoważoną grupę reprezentantów młodego pokolenia, z różnych miejsc w Polsce. Nie dominuje tu perspektywa wielkomiejska. Skutkiem tego szerokiego spojrzenia są dość niskie wyniki, jeśli chodzi o zatroskanie o środowisko i świat.
- Spoglądając na te wyniki widzę, że poczucie sprawczości jest tu na zdrowym poziomie, choć na pewno mamy do czynienia z pewnym kryzysem dobrostanu. Całość tej grupy, tego pokolenia, boryka się z takim nadmiernym przygotowaniem teoretycznym, w czym dominuje polska szkoła, a niekoniecznie z praktycznym podejściem - dodaje.
***
Nazwa audycji: Wieczór z Czwórką
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gościni: dr Anna Borkowska, psycholożka, wicedyrektorka Centrum Doskonałości Dydaktycznej Politechniki Wrocławskiej, adiunktka na Wydziale Zarządzania Politechniki Wrocławskiej
Data emisji: 10.06.2024
Godzina emisji: 20.34
pj