Wakacje z przodkami. Zostań odkrywcą niezwykłych historii

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 16:30
Wakacje wyjazdy często są okazją do  spotkań z dziadkami i krewnymi. To dobry czas na wspominanie tych, którzy odeszli, na oglądanie rodzinnych albumów i pamiątek. 
Czego możemy dowiedzieć się o sobie, poznając życie dziadków i pradziadków?
Czego możemy dowiedzieć się o sobie, poznając życie dziadków i pradziadków? Foto: shutterstock/Kittyfly

W jaki sposób historie naszych przodków budują naszą tożsamość? Czy to tylko poczucie zakorzenienia w życiu, czy też okazja do wyjaśnienia dręczących nas problemów czy chorób? Czego możemy dowiedzieć się o sobie, poznając życie dziadków i pradziadków? Porozmawiamy o tym z naszym gościem - dr Małgorzatą Godlewską  - psychologiem społecznym, trenerem grupowym i coachem

Wiosną ubiegłego roku rozpoczął działalność portal zbioryspoleczne.pl. Powołana przez Centrum Archiwistyki Społecznej platforma zebrała w jednym miejscu ponad 100 tys. rozproszonych dotąd materiałów - fotografii z archiwów społecznych i nagrań historii mówionej. - Ten zbiór opowiada zarówno o życiu mieszkańców dużych miast, jak i społeczności mniejszych miejscowości i wsi, a nawet dzielnic z niemal każdego regionu kraju. Swoje miejsce znalazły tu historie wybitnych postaci, na przykład himalaisty Jerzego Kukuczki czy fotografki Zofii Rydet, ale przede wszystkim tysiące opowieści zwykłych osób i rodzin - opowiadały w Czwórce Ewa Majdecka i Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka z Centrum Archiwistyki Społecznej, zachęcając tym samym do tworzenia archiwów własnej rodzinny. 

W centrum działań archiwistyki społecznej znajduje się człowiek. Skrzypaczka, która zainicjowała powstanie archiwum polskiego jazzu, albo bibliotekarz który odkrywa trudną historię dla mieszkańców swojego miasta. Zazwyczaj wszystko zaczyna się od pasji i od kolekcjonowania materiałów z nią związanych. Może to dotyczyć historii lokalnej, historii polskiego himalaizmu albo historii rodzinnej. Archiwiści społeczni wyzwalają energię społeczną i przyczyniają się do ożywienia życia kulturalnego, a my ich wspieramy w tym działaniu i sieciujemy ze sobą.

***

Na audycję Wieczór z Czwórką zapraszamy we wtorek (25.07) po godz. 20.00. Program poprowadzi Jakub Jamrozek.

kul

Czytaj także

Efekt Mandeli - czy można zmanipulować wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 16:30
Efektem Mandeli nazywane jest zjawisko "pamiętania" rzeczy, które nigdy tak naprawdę się nie wydarzyły. Wszystko dlatego, że duża grupa społeczeństwa amerykańskiego była przekonana o śmierci działacza i polityka w więzieniu w latach 80. Niedawno profesor Aileen Oeberst z Uniwersytetu w Hagen przeprowadziła eksperyment i sprawdziła, czy można manipulować pamięcią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problem z pamięcią? Dlaczego Cię nie kojarzę?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:00
Czasem nie rozpoznajemy znajomych na ulicy. Jeżeli zdarza się to rzadko, możemy być spokojni. Jednak to banalne pytanie może mieć genezę w zaburzeniach percepcji wzrokowej, polegającej na upośledzeniu zdolności rozpoznawania twarzy znajomych lub widzianych już osób, czyli prozopagnozji. 
rozwiń zwiń