Wysoka wrażliwość. Jak sobie z nią radzić?
Mówi się często, że ktoś ma słabą pamięć do twarzy. Nie jest to problem, jeżeli zdarza się raz na jakiś czas, zwłaszcza gdy dotyczy osób dopiero co poznanych. Gorzej jest, gdy zjawisko się powtarza. - W mózgu znajduje się odpowiedni obszar, który jest odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy - mówi Anna Konopka ze Studenckiego Koła Neuropsychiatrycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - U niektórych jest on uszkodzony, a w rezultacie taka osoba nie jest w stanie rozpoznać żadnej twarzy, również swoich bliskich. Wtedy może to być tzw. prozopagnozja, inaczej nazywana ślepotą twarzy.
04:17 Czwórka/Stacja Nauka prozopagnozja 28.06. 2021.mp3 Anna Konopka opowiada o prozopagnozji (Stacja Nauka/Czwórka)
Przypadłość nie ma nic wspólnego z pamięcią i naszą uważnością. Za ślepotę twarzy odpowiadają zupełnie inne części mózgu. - Mówimy tutaj głównie o płatach skroniowych i potylicznym. Jeżeli ten obszar mózgu działa niewłaściwie, wtedy mamy problem z rozpoznawaniem twarzy, ale nie dotyczy to innych obszarów - tłumaczy rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Osoby, które mają to schorzenie, potrafią rozpoznawać znajomych i bliskich po charakterystycznym ubiorze, jego szczególe, lub biżuterii. Gorzej, gdy kogoś znają słabo i takich skojarzeń nie mają.
Prozopagnozja może być wrodzona albo nabyta, a osoby, które się rodzą z tym schorzeniem, często nawet nie wiedzą, że na nią cierpią. Dopiero w trakcie kolejnych lat życia orientują się, że coś jest nie tak. Dolegliwość może przeszkadzać w kontaktach społecznych. Osoby z zewnątrz nie zawsze rozumieją, że ktoś, kto nie pamięta naszej twarzy, nie jest niegrzeczny, tylko naprawdę jej nie kojarzy.
Co dzieje się w twoim mózgu kiedy się boisz?
Czytaj także:
- Czasem taka osoba stara się więc być miła dla wszystkich, albo udawać, że wszystkich zna. Podczas rozmowy szukają punktów zaczepienia, które pomogą im przypomnieć sobie, skąd mogą znać daną osobę - tłumaczy gość audycji. - Pomocne okazuje się kojarzenie ludzi nie po twarzy, ale przez wyjątkowe zachowanie lub cechy danej osoby. Połączenie cech charakteru, tembru głosu i ogólnego wyglądu rozmówcy może pomóc osobom dotkniętym schorzeniem lepiej funkcjonować.
Choć ślepota twarzy brzmi wyjątkowo, to dotyczy 2,5 proc. populacji. Aby ułatwić jej wstępną diagnozę, naukowcy z Londynu i Harvardu stworzyli test o nazwie face blind. - Jest to na pewno test pomocniczy w diagnozowaniu tej choroby. Po jego zakończeniu dostaniemy informację o naszym wyniku oraz informację, jak wypadamy w porównaniu z rówieśnikami i osobami wychowanymi w podobnej kulturze - wyjaśnia Anna Konopka. - Jeżeli zdobylibyśmy bardzo mało punktów, to na pewno jest to krok do tego, żeby podjąć diagnostykę i zgłosić się choćby do lekarza rodzinnego.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotował: Szymon Majchrzak
Data emisji: 28.06.2021
Godzina emisji: 12.36
aw