Jak rozruszać swój mózg, żeby dłużej zachować sprawność?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 09:50
Przed maturami porozmawiamy z psychologiem zdrowia Mateuszem Banaszkiewiczem, co zrobić, żeby mózg lepiej funkcjonował. 
Naukowcy są zgodni  jeśli się ruszasz, masz więcej energii, starzejesz się wolniej i dłużej zachowujesz świeżość umysłu.
Naukowcy są zgodni – jeśli się ruszasz, masz więcej energii, starzejesz się wolniej i dłużej zachowujesz świeżość umysłu.Foto: meeboonstudio/Shutterstock

Mózg jest skomplikowany i lubi nieoczywiste drogi. Żeby poprawić jego pracę, można na przykład zmienić rękę, którą szczotkujemy zęby albo kolejność wkładania butów.

- Mózg szybko przyzwyczaja się do bodźców. Najprostszy przykład to ubranie. Już po chwili przestajemy czuć, że mamy je na sobie - tłumaczyli w Czwórce członkowie Koła Naukowego Neuropsyche z Uniwersytetu SWPS. - Każda drobna zmiana w rutynowych czynnościach aktywizuje go do działania. Nawet wtedy, gdy raz na jakiś czas zmienimy drogę na uczelnię albo do pracy. Z drugiej strony mózg jest leniwy i sam sobie "pisze" skrypty funkcjonowania. Im częściej będziemy zmieniać jego plany, tym bardziej zmusimy go do działania.

W książce "Rozruszaj swój mózg" dwaj szwedzcy psychiatrzy i naukowcy - Andres Hansen i Carl Johan Sundberg - wyjaśniają, dlaczego należy się ruszać i jak to robić, by najdłużej zachować sprawność i młodość. Obalają wszystkie mity i stereotypy związane z relacją ciało–umysł. Naukowcy są zgodni - jeśli się ruszasz, masz więcej energii, starzejesz się wolniej, rzadziej chorujesz. Wstań z kanapy i każdego dnia poświęć jedynie 30 z 1440 minut, by poczuć się lepiej. Zmniejszysz ryzyko zachorowania między innymi na depresję, cukrzycę i chorobę Alzheimera.

Czy rzeczywiście ruch to najlepsze lekarstwo na świecie? I czy każdy ruch? Sprawdzimy to przed majówką i przed maturami. Naszym gościem będzie Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z SWPS.

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (30.04) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul


Czytaj także

Kaskader - kto może zostać człowiekiem do zadań specjalnych w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 20:15
- Żeby być dobrym kaskaderem, trzeba być dobrze wytrenowanym, ale także mieć w sobie żyłkę hazardzisty - mówi Tomek Lewandowski, kaskader i koordynator scen kaskaderskich. - Z drugiej strony to wszystko jest kontrolowane, przepracowane i nie ma miejsca na zbędne ryzyko czy chwalenie się swoimi umiejętnościami. Na planie trzeba być opanowanym i skupionym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przygotowanie treningowe do zawodu. Jak trenuje astronauta, kierowca rajdowy i policjant?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 18:00
W audycji "Co Was kręci" sprawdzamy, jak istotne jest sportowe przygotowanie w pracy astronauty kierowcy rajdowego i policjanta. Swoimi doświadczeniami podzielili się Sławosz Uznański, naukowiec, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Mikołaj Marczyk, kierowca rajdowy, i młodszy aspirant Monika Nawrat-Krupa z Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji.
rozwiń zwiń