- Od 2019 roku liczba doktorantów na polskich uczelniach zmniejszyła się o 20 procent.
- Dużą konkurencją dla uczelni wyższych jest przemysł, który dziś również inwestuje w projekty naukowe.
- Przemysł oferuje ciekawą drogę, ale dr hab. Piotr Sankowski przekonuje, że doktorat warto robić.
- Doktorat z informatyki można zrobić na blisko 20 uczelniach w Polsce. Wszystko zależy od naszych zainteresowań.
Doktorat czy praca w biznesie?
Iwona Christop zamierza zostać naukowczynią Centrum Sztucznej Inteligencji UAM. Jak sama przyznaje, to odważna decyzja, którą zaskoczyła wielu swoich znajomych. - Myślę, że gdyby moi koledzy ze studiów pierwszego stopnia usłyszeli, że idę na doktorat, to pokładaliby się ze śmiechu - mówi. - Na studiach inżynierskich zaraz po maturze nie wiedziałam sama, co chcę robić. Nie byłam bardzo zadowolona z tych studiów. Zrobiłam sobie parę lat przerwy i wróciłam na studia magisterskie. Wybrałam specjalizację: sztuczna inteligencja i miałam okazję uczyć się tylko tych rzeczy, które mnie interesowały.
Po uzyskaniu tytułu magistra Iwona zdecydowała się na ścieżkę doktorską. - Nie spodziewałam się po sobie, że pójdę na doktorat z informatyki - przyznaje. - Zawsze ciągnęło mnie trochę, by uczyć innych, ale niekoniecznie w szkole. Sprawdzę to na uczelni.
Świat biznesu, przemysłu oferuje informatykom większe pieniądze niż uczelnia. Dla Iwony Christop istotniejsze jest jednak to, by spełniać się w pracy, by czuć rozwój. - Na uczelni trzeba się uczyć i rozwijać cały czas - za to ci płacą - podkreśla. - Każdy, kto prowadzi badania naukowe, chce przyczynić się do czegoś dobrego.
Doktorat - pomysł na życie. Brakuje młodych naukowców
Niestety wybór, którego dokonała Iwona Christop, nie jest szczególnie popularny wśród absolwentów studiów wyższych. Od 2019 roku liczba doktorantów na polskich uczelniach zmniejszyła się o 20 procent.
- Naukowców jest mniej, szczególnie w informatyce - przyznaje dr hab. Piotr Sankowski, prezes Ideas NCBR, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. - Doktoratów obronionych nie ubywa, ale liczba wykładowców się zmniejsza. Młodych nie ma na wielu polskich uczelniach.
23:12 czwóka czwóka do piątej 07.03.2024 doktorat 14.15.mp3 Dlaczego warto dziś robić doktorat z informatyki? (Czwórka do piątej/Czwórka)
Szkoły wyższe goni przemysł. Gospodarce też zależy, by przyciągać do siebie najlepszych. - Przemysł też robi prace badawcze - ciekawe, konkurencyjne. Zniknęła presja, że aby robić coś ciekawego naukowo, to trzeba zostać na uczelni. Dziś można iść do przemysłu i robić nawet ciekawsze przedsięwzięcia naukowe w większej skali. To jest problem - przyznaje gość Marty Hoppe. - Pieniądze też są tu ważnym elementem, ale w tym roku następują podwyżki na uczelniach, co trochę rozwiązuje tę kwestię.
Przemysł związany ze sztuczną inteligencją rośnie w siłę i jego presja na świat nauki jest gigantyczna, ocenia specjalista.
Czy warto robić doktorat?
Przemysł oferuje ciekawą drogę, ale dr hab. Piotr Sankowski przekonuje, że doktorat warto robić. - Na pewno w informatyce widzimy, że powstaje coraz więcej firm, których rozwój oparty jest o technologie, których powstanie wymaga kilkuletniej pracy. Te firmy inwestują w technologie przez rok, dwa, trzy. To technologia oparta o uczenie głębokie i potem zamieniamy ją w produkt - wyjaśnia. - Rozumienie, jak działa ta technologia, dzieje się w okolicach doktoratu, może niewiele wcześniej. Wtedy głęboko wchodzimy w wybrane technologie, jesteśmy je w stanie zrozumieć tak, że umiemy je zrobić najlepiej na świecie - zaznacza.
Doktorat to okres, gdy w danej dziedzinie badań stajemy się najlepsi na świecie. - To daje ogromny potencjał do dalszej kariery naukowej i realizowania własnych pomysłów, przekuwania ich w komercjalizację - podkreśla gość Marty Hoppe. - To szansa na realizację marzeń z dzieciństwa. Poznajemy coś bardzo głęboko i umiemy to zastosować. W dodatku działamy w grupie takich samych zapaleńców jak my.
Zobacz także:
Gdzie zrobić doktorat?
Doktorat z informatyki można zrobić na blisko 20 uczelniach w Polsce. Wszystko zależy od naszych zainteresowań. - My jako Ideas wspieramy uczelnie w takim ogólnopolskim programie studiów doktorskich ze sztucznej inteligencji. Podpisaliśmy 11 umów z uczelniami - mówi dr Piotr Sankowski.
Aby aplikować na studia doktoranckie, trzeba sprawdzić, kiedy i gdzie otwierany jest konkurs. Kolejny krok to skompletowanie niezbędnych dokumentów. Wśród nich mogą się też znaleźć list motywacyjny, opinie naszych poprzednich opiekunów, zaświadczenia o stażach i osiągnięciach. - Warto dobrze wybrać promotora - radzi gość Czwórki. - Dobrze jest zgłębić to, czym promotor się zajmuje, warto się spotkać. Ważne jest, by znaleźć kogoś, kto odnosi sukcesy, publikuje. Dobry mentor to podstawa.
Na ścieżce do tytułu doktora na doktorantów czeka wiele pułapek - wybrany temat może być za prosty, nudny, nieciekawy albo za trudny - np. problem otwarty od wielu lat. - Trzeba znaleźć w tym balans. To wymaga pewnego doświadczenia naukowego - tu pomoże dobry promotor - podpowiada ekspert.
Studia doktoranckie przeciętnie trwają 4 lata. Aplikowaniem na nie warto zainteresować się pod koniec pierwszego roku drugiego etapu studiów, czyli już na pierwszym roku studiów magisterskich.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Marta Hoppe
Materiał: Szymon Majchrzak
Gość: dr hab. Piotr Sankowski (prezes Ideas NCBR, profesor Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 07.03.2024
Godzina emisji: 14.15
pj/wmkor