- Polacy od ponad dekady chętnie uczestniczą w historycznych rekonstrukcjach - jako ich twórcy i widzowie.
- W naszym kraju jest ponad 900 bractw rycerskich i grup rekonstrukcyjnych.
- Ważnym punktem działalności rekonstruktorów jest szeroko pojęta edukacja.
- Hubert Wawer reprezentuje Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
- Jak mówi, rekonstrukcja historyczna nie polega tylko na założeniu munduru, to także ciągłe dokształcanie się.
Grupy rekonstrukcyjne - jak działają?
Każde większe wydarzenie z historii Polski najczęściej ma dopracowane w najdrobniejszych szczegółach inscenizacje historyczne. Zajmują się tym grupy rekonstrukcyjne. Ich członkowie, dbając o maksymalną wiarygodność, wiele czasu poświęcają na odtwarzanie umundurowania, broni i faktycznego przebiegu zdarzeń. Współpracują też z historykami. Ważny punkt działalności rekonstruktorów to szeroko pojęta edukacja.
"80-letni ładownik kupisz sobie w sieci"
Hubert Wawer działa w Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (PSZ). - Głównie zajmujemy się rekonstrukcją II Korpusu Polskiego: Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, czasami wcielamy się w żołnierzy I Dywizji gen. Maczka albo żołnierzy Wspólnoty Narodów, ponieważ mundury są takie same - wymienia. - Może wydać się to dziwne, że 80-letni płaszcz albo ładownik można kupić sobie w sieci, ale takie rzeczy się trafiają. Pytanie tylko - w jakim stanie i za jaką cenę.
23:49 CZWÓRKA CZwórka do piatej - rekonstrukcje 15.08.2023.mp3 Grupy rekonstrukcyjne - jak działają, kim są ich członkowie? (Czwórka do piątej/Czwórka)
Rekonstrukcja historyczna - dużo więcej niż sam mundur
Członkowie stowarzyszenia zakładają mundury, pakują plecaki i jeżdżą po całej Polsce po to, żeby pokazać, że historia jest dla nich ważna. - Działalność edukacyjną mamy wpisaną w nasz statut i wierzymy, że pokazy, które przygotowujemy oraz to, że ludzie mogą dotknąć broni, munduru, sprawdzić, ile to waży, są atrakcyjnym uzupełnieniem podręcznikowej wiedzy albo filmu dokumentalnego - mówi Hubert Wawer. - Ale rekonstrukcja historyczna nie polega tylko na założeniu munduru. To także ciągłe dokształcanie się, zdobywanie książek, chodzenie na wystawy, przeglądanie archiwów.
O czym "plotkują" rekonstruktorzy przy ognisku?
Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia PSZ to młodzi ludzie zainteresowani wojskowością, pełni pasji i chęci przekazywania swojej wiedzy podczas zjazdów, dioram i rekonstrukcji. - Spotykamy się na tzw. "manewrach", w lesie albo na polanie, i ćwiczymy poruszanie się oddziałami, przygotowujemy sobie scenariusze i analizujemy taktykę, czasami zapraszamy kolegów z innych grup - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - Potem siedzimy przy ognisku i rozmawiamy na przykład o kolorach sukna, z których robiono mundury, o wielkości guzików, albo o tym, które działo było lepsze. Prawdziwy rekonstruktor może o tym mówić godzinami.
Zobacz także:
Szerokie pole manewru
Każda rekonstrukcja ma pewne punkty wspólne: zaczyna się od nauki scenariusza, a pierwsze próby odbywają się jeszcze bez rekwizytów. Uczestnik rekonstrukcji jest jak aktor-amator, gladiator i kaskader, bo każda inscenizacja łączy w sobie wiele elementów. Rekonstruktorzy muszą umieć grać, walczyć, jeździć konno, bo mierzą się z dużym wyzwaniem - odtwarzają najważniejsze wydarzenia z historii. - W dobrym sezonie zdarza się, że ubieram się w mundur nawet kilkanaście razy, bo oprócz wspomnianych przeze mnie "manewrów" nasza grupa bierze też udział w imprezach publicznych. Są to pikniki historyczne albo inscenizacje bitew, w których oprócz rekonstruktorów, są także czołgi i wozy opancerzone - dodaje Hubert Wawer.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Oliwia Krettek
Gość: Hubert Wawer (Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie)
Data emisji: 15.08.2023
Godzina emisji: 14.15
kul