Dron z zestawem do reanimacji. Przyleci ratować życie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 17:20
Dron z zestawem do reanimacji jest dziełem trzech młodych ludzi. Celem projektu jest pomoc w ratowaniu życia i wsparcie Centrum Pogotowania Ratunkowego.  
Dron z zestawem do defibrylacji może pomóc w ratowaniu życia.
Dron z zestawem do defibrylacji może pomóc w ratowaniu życia. Foto: Shutterstock
  • Dron z zestawem do reanimacji ma być sprzętem, który ratuje życie.
  • Celem projektu jest pomoc przy ratowaniu życia i wsparcie Centrum Pogotowania Ratunkowego. 
  • Dron z zestawem do defibrylacji (AED) przemieszcza się szybko, nawet do 70 kilometrów na godzinę, omijając korki i utrudnienia na drodze. 

Dron z zestawem do reanimacji - kto go stworzył?

Dron z zestawem do reanimacji ma być sprzętem, który ratuje życie. Projekt jest naprawdę innowacyjny - Mikołaj Koło, Filip Szafraniak i Mikołaj Kłakulak stworzyli bowiem drona z zestawem do defibrylacji (AED) ze stacją startową, która w automatyczny sposób otwiera i wysuwa go oraz pozwala na bezpieczne ładowanie i przechowywanie.

- Wszystko zaczęło się w czasach pandemii, kiedy wiedzieliśmy, że niestety pogotowie ratunkowe jest bardzo obciążone zadaniami i nie zawsze docierało na czas - wspomina Mikołaj Koło, lider zespołu. - Wspólnie z opieką naszego mentora, pana Pawła Sobczaka, naszego nauczyciela ze szkoły średniej wpadliśmy na pomysł, że chcemy coś na to poradzić i tak pojawiła się koncepcja drona, który będzie niósł pomoc. Od tamtej pory dron jest cały czas ulepszany.


Jak działa dron z zestawem do reanimacji?

Głównym celem projektu jest wsparcie Centrum Pogotowia Ratunkowego poprzez dostarczenie zestawu do reanimacji (AED) przez całkowicie zautomatyzowany lot drona z punktu startowego (stacji) do miejsca docelowego np. wypadku. Jak przekonują konstruktorzy wprowadzenie takiego rozwiązania w zakorkowanych miastach mogłoby przyspieszyć dostarczenie pomocy w czasie dwukrotnie krótszym niż tradycyjny dojazd karetki.

Zobacz także: 

- Działanie jest dość proste. Osoba wzywająca pomocy dzwoni na numer alarmowy 112. W tym samym czasie są wpisywane dokładne współrzędne jej telefonu i jednocześnie, oprócz pogotowia ratunkowego wysyłany jest taki dron - tłumaczy gość Czwórki. - Lecąc drogą powietrzną omija on wszystkie korki i utrudnienia drogowe. Więc ten czas, który jest potrzebny na dotarcie do miejsca wypadku bardzo się skraca, a jak wiemy czas ma tu olbrzymie znaczenie.


Nawigacja drona - jak wygląda?

Rozmówca Marty Hoppe podkreśla, że proces sterowania dronem odbywa się przy użyciu sztucznej inteligencji. Korzysta ona z wbudowanych czujników i kamer czuwając nad bezpiecznym przelotem urządzenia na miejsce wypadku. Dzięki temu lot urządzenia ma być bezkolizyjny.


Posłuchaj
13:34 CZWORKA/(Czwórka do piątej - dron 03.11.2023.mp3 Mikołaj Koło o projekcie drona z zestawem do defibrylacji (AED) (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

- Nasz dron może lecieć z prędkością nawet do 70 kilometrów na godzinę przez sześć kilometrów,  a jego udźwig wynosi aż dziewięć kilogramów. - tłumaczy gość Czwórki. - Po dotarciu na miejsce wypadku, zestaw do defibrylacji spuszczany jest na linie. Jednocześnie zestaw w automatyczny sposób wydaje komendy głosowe i każda osoba, nawet nieprzeszkolona, będzie wiedziała co zrobić.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Mikołaj Koło (współtwórca drona z zestawem do reanimacji, lider zespołu)

Data emisji: 03.11.2023

Godzina emisji: 14.15

aw/pj

Czytaj także

Studencki dron pomoże w transporcie krwi?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 15:17
W szpitalach w całej Polsce brakuje krwi. Czekają na nią noworodki, dzieci, kobiety w ciąży, osoby po wypadkach, dlatego wciąż poszukuje się dawców. To jednak niejedyny problem - niełatwy też jest transport tego surowca, ale pomóc może pomysł studentów AGH w Krakowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Ratownictwa Medycznego. Borkoś w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 21:40
Dzień Ratownictwa Medycznego to okazja do spotkania z "Borkosiem" czyli Marcinem Borkowskim, który od lat ratuje życie na polskich ulicach. Borkoś jest mistrzem Europy w ratownictwie medycznym. 
rozwiń zwiń