- Finanse małżeńskie - to temat, którym zajmujemy się w Czwórce, a naszą przewodniczką po prawniczych meandrach jest Małgorzata Rejmer, dr nauk prawnych z Kancelarii Lex.
- Najbardziej popularna w Polsce jest wspólnota majątkowa, jednak na Zachodzie powszechne są również inne rozwiązania.
- Jak zaznacza ekspertka, warto rozmawiać o finansach, sprawdzając wszystkie możliwe opcje.
- Jednocześnie podkreśla, że wszystko jest kwestią umowy i tego, jakie decyzje podejmiemy.
- Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego wiąże się z chyba najwspanialszym emocjami, jakie nam towarzyszą. Emocje często wyłączają nam racjonalne myślenie - mówi specjalistka. - Oznacza to tyle, że ustawodawca przewidział bardzo wiele różnych rozwiązań, po które możemy sięgnąć. Problem jednak polega na tym, że większość z nas ich nie zna. Skoro ich nie zna, to ich nie stosuje. W takiej rozmowie ustalić powinniśmy, jaki w naszym małżeństwie powinien obowiązywać ustrój majątkowy.
Finanse małżeńskie a wspólnota majątkowa
Jak zaznacza gość Czwórki, z założenia w polskim systemie prawnym obowiązuje tzw. wspólność majątkowa. Natomiast nie jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w innych krajach europejskich. W większości z nich obowiązuje system rozdzielności majątkowej.
- Bardzo często spotykam się z taką postawą, że "pewnie byśmy to nawet inaczej uregulowali, ale obawiamy się, jak to odbiorą nasi przyszli małżonkowie". Tymczasem rozwiązanie np. polegające na zastosowaniu "rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobku" jest bardzo ciekawe - zauważa prawniczka. - Oznacza to w praktyce, że tak długo, jak jesteśmy wspólnie, budujemy majątek, natomiast każdy na swój rachunek. Jednak zgodnie z zasadami, na które się wcześniej umówiliśmy.
Rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobku - co to oznacza?
Ekspertka tłumaczy, że w ramach takiej umowy majątkowej możemy zadecydować, do którego z małżonków, w razie rozwodu, będzie należało wspólnie kupione mieszkanie. Możemy również uznać, że w tej samej sytuacji będziemy się rozliczali w określony sposób, niekoniecznie pół na pół. Może to być zasada 70 do 30 procent.
- W ramach umowy "rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobku" możemy zadecydować, do kogo i w jakim stopniu będą należały określone aktywa - zaznacza gość Czwórki. - Bo przecież pamiętajmy, że nasz wspólny dorobek może być bardzo zróżnicowany.
Zobacz także:
Rozmówczyni Weroniki Puszkar zwraca uwagę, że takie rozmowy są ważne i prezentują podejście profilaktyczne. - Porozmawiajmy, jak my sobie wyobrażamy budowanie wspólnego majątku, ale również zdefiniujmy, jakie mogą wystąpić sytuacje w naszym życiu. To niekoniecznie musi mieć wiele wspólnego z rozwodem - podkreśla Małgorzata Rejmer. - Wszystko jest kwestią umowy i tego, jakie decyzje podejmiemy. To też może być rozdzielność majątkowa w przypadku prowadzenia swojego biznesu. Tu powstaje pytanie, czy chcemy faktycznie ryzykować całym majątkiem, który wspólnie będziemy tworzyli, czy jednak, dla dobra i bezpieczeństwa tych, których kochamy, lepiej byłoby, aby ten majątek rozdzielić.
Wspólnota ułamkowa - co to takiego?
To także mogą być rozwiązania pośrednie. Np. przy zakupie mieszkania małżeństwo może zadecydować, że nieruchomość stanowi majątek odrębny jednego z małżonków. Wtedy powstaje wspólnota ułamkowa.
- W momencie, kiedy obowiązuje wspólność majątkowa, małżeńska, nie ogranicza nas to, czy nie eliminuje sytuacji, że możemy podejmować jednostkowe decyzje. W których, pomimo że mamy wspólność, to z jakiegoś powodu np. mieszkanie kupujemy do tak zwanego majątku odrębnego jednego z małżonków - zaznacza gość audycji. - Zresztą podobnie jak dostajemy cokolwiek w wyniku darowizny czy dziedziczenia. Tu, nawet jeżeli obowiązuje u nas wspólność majątkowa, to, co dostaliśmy darowizną od rodziców czy odziedziczyliśmy po dziadkach, z automatu wchodzi do naszego majątku odrębnego. Chyba że zadecydujemy inaczej.
14:46 CZWORKA/Czwórka do piątej - finanse małżeńskie 06.03 2024.mp3 Dr nauk prawnych Małgorzata Rejmer z Kancelarii Lex o finansach małżeńskich (Czwórka do piątej/Czwórka)
Zmiennych jest wiele, a możliwych sytuacji i możliwości całe mnóstwo. Warto więc rozmowy o finansach wprowadzić do naszego życia. Jak podkreśla jednak Małgorzata Rejmer, bardzo ważne jest, żeby podejmując tak ważne decyzje, każda ze stron miała poczucie, że przyjęte rozwiązanie jest wprowadzane w dobrze rozumianym wspólnym interesie.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Małgorzata Rejmer (dr nauk prawnych z Kancelarii Lex)
Data emisji: 06.03.2024
Godzina emisji: 14.15
aw/wmkor