Co to jest phygital i czy umiemy z tego korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 10:30
Phygital to technologia łącząca światy online i offline. - Rozwiązania phygitalowe spotykamy na każdym kroku. Są to na przykład kasy samoobsługowe i ekrany zakupowe - wymienia Jakub Nawrocki, współautor badania na temat nowego trendu.
Skanowanie produktów telefonem i płacenie za pomocą telefonu, bez podchodzenia do kas to też phygital
Skanowanie produktów telefonem i płacenie za pomocą telefonu, bez podchodzenia do kas to też phygitalFoto: Shutterstock/buffaloboy
  • Phygital łączy świat fizyczny z cyfrowym.
  • Rozwiązania phygitalowe to m.in. kasy samoobsługowe i cyfrowe bilety komunikacji miejskiej.
  • Polacy korzystają z tych udogodnień, ale nie dość chętnie.
  • Przede wszystkim boją się utraty prywatności. 

Phygital - co to jest?

Phygital to połączenie świata fizycznego i cyfrowego przy użyciu technologii, dokonywane na poziomie spersonalizowanych doświadczeń - wyjaśnia Jakub Nawrocki. - Z phygitalem mamy do czynienia nawet wtedy, gdy trzymamy w ręce telefon komórkowy. Już wtedy zagłębiamy się w przestrzeń, w której przenikają się świat fizyczny i świat cyfrowy. Na potrzeby naszego badania poszerzyliśmy definicję phygitalu o istotną w tym zjawisku personalizację świadczeń, które otrzymuje użytkownik - dodaje ekspert.

Jak Polacy funkcjonują w świecie phygitalu?

Gość Czwórki i inni eksperci z firmy Future Mind postanowili sprawdzić, jak Polki i Polacy funkcjonują w świecie phygitalu i czy postrzegają otaczającą ich technologię jako szansę czy jako zagrożenie. Tak powstała mapa pokazująca cztery postawy Polaków względem technologii:

  • entuzjaści,
  • sceptycy,
  • obserwatorzy,
  • pragmatycy.

Najwięcej jest sceptyków, najmniej pragmatyków

- Jak się okazało, największą grupę naszych badań stanowili sceptycy, bo aż 38 proc. To są osoby, które rzadko korzystają z takich rozwiązań i robią to niechętnie. Unikają nowinek, a jeśli już, to sięgają tylko po te sprawdzone - opowiada gość Czwórki. - Najmniej liczebną grupą okazali się Pragmatycy. Wśród tych 11 proc. znaleźli się ludzie, którzy zasadniczo nie ufają nowym technologiom, ale korzystają z nich, kiedy widzą potencjalną korzyść dla siebie i wiedzą, że jest to bezpieczne dla ich prywatności.

Entuzjaści, czyli młodzi, aktywni na rynku pracy zwolennicy nowych technologii, stanowią 27 proc. badanych, a obserwatorzy - 24 proc. 

Posłuchaj
12:55 CZWÓRKA Czwórka do piatej - internet 28.03.2024.mp3 Jak funkcjonujemy w świecie phygitalu i czy go rozumiemy? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Boimy się utraty prywatności

Wśród sceptyków dominują osoby po 42. roku życia, a jedynie 14 proc. znajduje się w przedziale 15-26 lat. Duża część grupy to osoby w wieku poprodukcyjnym - na rencie, emeryturze lub niepracujące. - Brak styczności ze współczesnym rynkiem pracy, niższe dochody i mieszkanie poza obszarami metropolitalnymi utrudniają sceptykom dostęp do nowinek technologicznych, jednocześnie zwiększając ich dystans i negatywne nastawienie - podkreśla rozmówca Piotra Firana.

- Z drugiej strony sceptykom towarzyszy obawa o prywatność i bezpieczeństwo danych. Naszym zdaniem ten problem może rozwiązać odpowiednia edukacja. Chodzi o to, żeby tłumaczyć wątpliwości, a nie wymuszać korzystanie z nowinek - podkreśla Jakub Nawrocki.

Zobacz także:

Phygital w życiu codziennym:

  • zegarki, opaski, kamizelki i inne akcesoria, monitorujące tętno, jakość snu, liczbę kroków, spalonych kalorii,
  • cyfrowe bilety komunikacji zbiorowej, np. w aplikacjach, 
  • urządzenia multimedialne i aplikacje, które pełnią funkcję wirtualnych przewodników w trakcie zwiedzania muzeów, wystaw,
  • oglądanie za pomocą telefonu wirtualnych modeli 3D mebli, akcesoriów oraz umieszczanie ich w swoim domu, wizualizowanie zmian koloru ścian,
  • inteligentne lustra w sklepach pozwalające wirtualnie przymierzać ubrania.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

GośćJakub Nawrocki (Future Mind)

Data emisji: 28.03.2024

Godzina emisji: 17.15

kormp

Czytaj także

Czy można zniknąć z sieci i jak się do tego zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 18:50
To, że wielkie koncerny technologiczne i giganci społecznościowi zbierają na nasz temat mnóstwo informacji - wiadomo nie od dziś. Ale ciągle nie wiadomo, jak skutecznie i na stałe "wylogować się" z internetu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mniej kumpli, gorszy nastrój. Jakie są skutki cyberzaburzeń?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 18:00
- Nie chodzi o to, żeby wpaść do domu i zabrać dziecku telefon. To nie jest metoda na radzenie sobie z cyberzaburzeniami. Dużo lepiej zadziała rozmowa o tym, co dzieje się z ludźmi zniewolonymi przez smartfon - mówi Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia.
rozwiń zwiń